EkonomiDev yatırıma ilave sinyali

Dev yatırıma ilave sinyali

Cumhurbaşkanını 3.7 milyar dolarlık tesisin açılışına davet eden İbrahim Erdemoğlu, yeni yatırımların sırada olduğunu söyledi. 1.5 milyar dolarlık ithalatı bitirmeyi hedefleyen işadamı, “Şartlar elverirse bunun kadar büyük yatırımlara hazırız” dedi

Haber MerkeziDiğer
Cumhurbaşkanı'nı yeni fabrikasının açılışına devam eden, Erdemoğlu, yeni yatırımlarla büyüme mesajı verdi.
Cumhurbaşkanı'nı yeni fabrikasının açılışına devam eden, Erdemoğlu, yeni yatırımlarla büyüme mesajı verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, medya gruplarının sahipleri, genel yayın yönetmenleri ile yazarlara verdiği iftarda, "Bugün bir vatandaş benimle görüşmeye geldi. Bir fabrika satın almış. 3.5 milyar dolarlık yatırıma hazırlanıyormuş. Bana, 'Yeni fabrikamızın açılışını yapar mısınız?' diye sordu. Tabii bu soru beni uçuruyor..." sözleriyle gözlerin çevrildiği yatırımın sahibi Erdemoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu, yatırımın detaylarını anlattı. 1.5 milyar dolarlık ithalatı bitirmek istediklerini söyleyen Erdemoğlu, yatırım tutarının 3.7 milyar dolar olduğunu ve Adana- Dörtyol'da kurulacak tesis için makinelerle ilgili görüşmelerin yapıldığını belirtti. Yeni yatırımların da sinyalini veren Erdemoğlu, "Şartlar oluşursa önümüzdeki dönemde yeni tesisler yapabiliriz" dedi.

HALIDA CİROSU 500 MİLYON DOLAR

İbrahim Erdemoğlu, 3.7 milyar dolarlık yatırımın 3 bin ek istihdam sağlayacağını, ayrıca hammaddeyi Türkiye'de üretecekleri için yeni fabrika yatırımlarının da kolaylaşacağını belirtti. Polyester fabrikasında halı ve plastikle ilgili tüm ürünlerin hammaddesi olan PTA ve MEG üretileceğini belirten Erdemoğlu, "Her üretimi küresel çapta düşünüyoruz, şu anda makine halısında dünya lideriyiz. Hedefimiz polyesterde de Afrika, Ortadoğu, Avrupa ve Rusya'da Türkiye'yi lider yapmak. Bu yatırımla yıllık 1.5 milyar dolarlık polyester ithalatı da bitecek" dedi.

Bugün dünyada satılan halıların yüzde 5'ini kendilerinin ürettiğini, bunun parasal karşılığının da yıllık 500 milyon dolar olduğunu söyleyen Erdemoğlu, "Kendi ihtiyacımızın yanı sıra başka tesislerin de hammadde ihtiyacını karşılayacağız. Gaziantep'teki tüm halı fabrikalarında bizim çalışanlarımız var. Şehrimiz dünyanın ihtiyacı olan makine halılarının yüzde 40'ını üretiyor. Türkiye'de 2 milyar dolarlık halı ihracatı yapılıyor" dedi.

800 İŞÇİMİZ EV SAHİBİ OLDU

Çalışanlarını ev sahibi yapan Erdemoğlu, bu konuyla ilgili şunları söyledi:

"1983'e kadar kirada oturuyorduk. 1983'te ailece kendi evimize çıktık. 1990'da evlendim. 130 metrekarelik bir ev aldım. 2000'li yıllarda Gaziantep'te 43 villalık bir site yapılıyordu. Benim oturduğum ev 130 metrekare, 650 metrekarelik villanın salonu benim ev kadar. Bunları görünce, 'Sen burada nasıl oturacaksın, burada oturmak için ne yaptın?' diye sordum kendi kendime. Buna cevabım, 'Tüm çalışan arkadaşlarımızın sayesinde, onların emeği karşılığı ben bu evi alabiliyorum. Keramet bende değil' oldu. 'Onlar gecekonduda yaşarken, benim burada oturmam doğru değil' diye düşünerek, müdürümü aradım ve 'Belediyeden bedeli karşılığı bir arsa alalım' diye talimat verdim. 40 dönümlük bir yer bulduk. Burayı satın aldık. Önce 250 konuta başladık. En kıdemlilerden başlayarak işçilerimize ev vermeye başladık. Şu anda 812 konutumuzu çalışanlara teslim ettik. Son partiyi 2014'te verdik. 132 metrekarelik bu evlerin bugünkü değeri 200 bin TL civarında. İlk etaptakiler 18 bin, ikinciler 30 bin ve sondakiler de 70 bin lira ödeyerek ev sahibi oldu. Toplam yatırım miktarımız 107 milyon lirayı buldu."

'YATIRIMI ANLATTIM'

Erdemoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la diyaloğunu şu sözlerle anlattı: "Cumhurbaşkanımızın yanına TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ile gittik. Kendilerine yatırımla ilgili yazı hazırlamıştık. Onu aldılar. Nerede yaptığımızı sordu, Adana'da olduğunu söyledik. Kendisini açılışa davet ettik. 'Gökten ne yağar da yer kabul etmez' diyerek bizi onurlandırdı." Bu yatırımla 1.5 milyar dolarlık cari açığı önleyeceklerini söyleyen Erdemoğlu, "Bu maddelerin üretimiyle de yetinmeyeceğiz. Petrol türevi birçok emtiada yıllık 1 milyon tondan fazla ithalatımız var. Dışa bağımlıyız, vermezlerse Türkiye'deki fabrikaların tamamı kapanır. O nedenle bu yatırımı yapmak istedik. Biz halıda dünya şirketiyiz, aynısı polyester alanında da yapmak istiyoruz" diye konuştu.

İKİ TEZGÂHLA BAŞLADI

Halı üretimine 2 tezgahla 1983'te başlayan Erdemoğlu, 1993'te ise Belçika'dan aldığı makinelerle dünya çapında üreticiler arasına girmeyi başardı. Sabah'ın haberine göre, bugün makine halısında dünya lideri olan holdingin temelinin, babaları merhum Mehmet Erdemoğlu'nun 1950'li yıllarda köy köy dolaşarak satış yapmasıyla atıldığını söyleyen Erdemoğlu, yeni yatırımlarla büyüme mesajı verdi.

ARAZİYİ BİZE SATSINLAR

2.9 milyon metrekarelik Türkiye Petrolleri A.Ş.'nin (TPAO) arazisiyle ilgili teşvik konusuna da açıklık getiren İbrahim Erdemoğlu, şöyle konuştu: "Teşvikle ilgili bir sıkıntımız yok. TPAO'nun 2.9 milyon metrekarelik arazisiyle ilgili kararını bekliyoruz. Arazi ya satılacak ya tahsis edilecek ya da kiraya verilecek. Bizim tercihimiz satın almak. Teşvik denilen de bu.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Almanya'da PKK yandaşları Türk yolculardan dayak yedi!
Almanya'da Hannover Havaalanı'nda terör yandaşı yaklaşık 200 kişilik grup ellerindeki örgüt sembolleriyle kargaşa çıkardı.
Check-in yapmak isteyen Türk vatandaşları ile terör yandaşları arasında büyük bir kavga çıktı. Olay yerine 20 ambulans gönderildi.
Dünyadan Mehmetçiğimize ‘sefer ve zafer’ duası
Türkiye'nin güney sınırını korumak için başlattığı 'Zeytin Dalı Harekâtı'nda başarılı olması için dünyanın dört bir yanında dua ediliyor. Afrika'dan Balkanlara eller, Türk askerinin zaferi için semaya yükseliyor...

ÖSO'dan Kürt halkına emanname: Güvende olacaksınız!
Afrin'i terör örgütü PYD/PKK'dan arındırmak için başlatılan 'Zeytin Dalı Harekatı' kapsamında TSK'ya destek veren ÖSO, aldığı köylerde Kürt halkına 'güvendesiniz' mesajı verdi. ÖSO komutanı, halka seslendi, "Bir şeye ihtiyacınız olursa bana gelin, kimse size zarar vermeyecek" dedi.
Filistinli küçük Ziyad'dan liderlere 'Erdoğan' çağrısı
3 yaşındaki Filistinli YouTuber Ziyad, dünya liderlerine seslendi: “Kudüs'ü satmayan, Filistin'in yanında duran tek lider, Recep Tayyip Erdoğan. Devlet yöneticiliğini ondan öğrenin"
Afrikalı miniklerin 'Zeytin Dalı' duası
Afrikalı çocuklar ellerindeki Türk bayrağıyla Zeytin Dalı Operasyonu için Türkiye'ye dua etti.
Tanklarımız sloganlar eşliğinde Afrin'e ilerliyor
Zeytin Dalı Harekatı'nın ikinci gününde Türk tankları, sınırın sıfır noktasına sevk edildi. Hatay sınırında vatandaşların sevgi gösterileri ile karşılanan Mehmetçikler tezahüratlar eşliğinde sınıra hareket etti. Mehmetçik de kendilerine sevgi gösterisinde bulunan halkı selamladı.
Mete Yarar ile Afrin Operasyonunun şifreleri
Güvenlik politikaları uzmanı Mete Yarar'ın anlatımıyla bütün cepheleriyle Afrin operasyonunun şifreleri...
Bu kez Erdoğan salonu alkışladı
Kütahya'da partisinin il kongresinde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan salondaki vatandaşları alkışladı.
Metalleri oyun hamuru gibi büküyor
Mobibieger isimli bu hidrolik makine metallere adeta oyun hamuru gibi şekil veriyor.
Emekliler dikkat! Son 10 gün
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, kamuda 30 yılın üstünde hizmeti olan 233 bin emekliye toplam 1 milyar liradan fazla ödeme yapıldı. Yaklaşık 450 bin emekliyi ilgilendiren imkandan yararlanmak isteyenlerin 29 Ocak'a kadar başvurmaları gerekiyor.
Sıfır rakamını ilk o kullandı: El Harizmi
Cebirin temelini atan ve geliştiren, 'X' bilinmeyenini ilk kullanan Müslüman Alim El Harizmi'nin hayatını bu haftaki Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.
İsrail zindanından acı bir çığlık: İsra Ceabis
İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yaklaşık iki yıl önce otomobilindeki tüpün patlaması sonucu vücudunun yüzde 60'ı yanan, ancak olayda yakındaki bir İsrail askerinin de yaralanması nedeniyle 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Filistinli tutuklu İsra Ceabis yazdığı mektubunda, özel bakım ve tıbbi yardıma muhtaç olmasına rağmen İsrail makamlarınca ihmal edildiğini bildirdi.Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
ABD'li komutan PYD'li teröristleri ziyaret etti
Dünya

ABD'li komutan PYD'li teröristleri ziyaret etti

ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Joseph Votel, terör örgütü PKK/PYD'nin kontrolü altındaki Rakka'ya gitti. Ziyaretin Afrin operasyonun hemen sonra gerçekleşmesi dikkatlerden kaçmadı.
ABD'li heyet Afrin için Ankara'da
Gündem

ABD'li heyet Afrin için Ankara'da

ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Cohen başkanlığındaki heyet, Suriye ve adli iş birliği gibi konularda görüşmelerde bulunmak üzere Ankara'ya geldi. Cohen başkanlığındaki heyet Dışişleri Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığında görüşmelerde bulunacak.
Afrin harekatının 3. gününde bir askerimiz şehit oldu
Gündem

Afrin harekatının 3. gününde bir askerimiz şehit oldu

TSK, Zeytin Dalı Harekâtı'nın üçüncü gününde Kilis/Gülbaba Köyü güneydoğusunda teröristlerle girilen çatışmada bir askerimizin şehit olduğunu açıkladı.
Burak Özçivit'in Afrin mesajına eleştiri yağmuru
Hayat

Burak Özçivit'in Afrin mesajına eleştiri yağmuru

Burak Özçivit, Afrin operasyonuna destek için yer aldığı projeden çekilmiş asker üniformalı fotoğrafını paylaşınca eleştiri yağmuruna tutuldu. Hayranlarının yoğun tepkisiyle karşılaşan Özçivit, fotoğrafını bir süre sonra yoruma kapattı.
11 rekor ile dünyanın en büyüğü olacak
Ekonomi

11 rekor ile dünyanın en büyüğü olacak

Cumhuriyetin 100. yılına 5 kala açılacak olan İstanbul’un üçüncü havalimanı rekor üstüne rekor kırıyor. Havalimanı, Yıllık 200 milyon yolcu kapasitesi, günlük 3 bin 500 iniş-kalkış, 42 ayda tamamlanması, 100 bin metrekarelik yaşam alanı, 25 bin araçlık otopark, 42 kilometrelik bagaj sistemi, 143 yolcu köprüsü, 73 milyar liralık ekonomik katkısı, 225 bin kişiye istihdam, 5,5 milyon tonluk kargo kapasitesi ve 62 kilometrelik güvenlik çemberiyle 11 alanda ilke imza atıyor.