Ekonomi Savaşı kızıştıracak 200 milyar dolarlık talimat

Trump'tan Çin'e yönelik 200 milyar dolarlık talimat

Savaşı kızıştıracak 200 milyar dolarlık talimat

ABD Başkanı Donald Trump’ın, deniz mahsullerinden spor eldivenine, doğal ve kimyasal minerallerden sebze-meyvelere, tütün mamullerinden otomobil lastiğine kadar 5 bin farklı ürünün yer aldığı 200 milyar dolarlık Çin menşeli ürünlere ek vergi koyulması için talimat verdiği iddia edildi.

Haber Merkezi IHA
ABD-Çin ticaret savaşında tansiyon yükseliyor
ABD-Çin ticaret savaşında tansiyon yükseliyor

Amerika Birleşik Devletleri basını ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin’e 200 milyar dolar değerinde ek vergi koymaya hazırlandığına dair bilgi edindiklerini iddia etti.

ABD basınına yansıyan haberlere göre vergilerin ne zaman hayata geçeceği kesin olmazken Trump’ın ekibinin bu konuda son listeleri hazırladığı belirtildi.

50 milyar dolara ek olacak

Yeni vergiler ABD’nin Çin’e bu sene getirdiği 50 milyarlık gümrük vergilerine ek olarak geleceği ifade edildi. Trump’ın böyle bir karar almasında Çin’in ABD’nin getirdiği vergilere karşılık ABD menşeyli ürünlere ek vergi koymasının etkili olduğu belirtildi.

'Trump ABD halkına yalan söylüyor'
DÜNYA
'Trump ABD halkına yalan söylüyor'

Çin ekonomisini baskı altına alacak

Listede yer alacak ürünlerin özellikle Çin’in ülkeyi bioteknoloji, yapay zeka ve otomatik araçlar konusunda güçlü kılacak alanlarda atılım yapmasını amaçlayan “Made in China 2025” programını hedefleyerek Çin ekonomisi üzerinde baskı yaratacağı aktarıldı.

  • Planlanan yeni vergilerin ABD ve Çin arasında yakında gerçekleşecek ve ticaret savaşını önlemeyi hedefleyen planlanmış toplantıya da olumsuz etkileyeceği vurgulandı.

Beyaz Saray uyarıları dinlemiyor

Ekonomi uzmanları özellikle uzun vadede getirilen vergilerin ABD ekonomisi için tehlike oluşturabileceğini belirtiyor. Ek vergilerin geleceği haberi bile ABD borsasında düşüşe sebep oldu. Öte yandan 7 Eylül’de Trump’ın “yeni vergiler yakında gelecek” uyarısının ardından bugün gelen bilgiler Beyaz Saray’ın ekonomist ve iş çevrelerinden bu konunun riskleri hakkında gelen uyarıları dinlemediği yönünde değerlendiriliyor.

Stratejik limanların anahtarı Çin’de
DÜNYA
Stratejik limanların anahtarı Çin’de

Trump Çin'i yine 'gümrük vergisi' ile tehdit etti
EKONOMİ
Trump Çin'i yine 'gümrük vergisi' ile tehdit etti

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.