Ekonomi Türk savunmasından ses getirecek çıkarma İhracatı ciddi şekilde artıracak

Türk savunmasından ses getirecek çıkarma: İhracatı ciddi şekilde artıracak

Türkiye'nin savunma sanayisindeki atılımları birçok ülkenin ilgisini çekiyor. Türkiye'nin özellikle Malezya, Endonezya, Filipinler ve Bangladeş gibi ülkelerle yaptığı anlaşmalarla Asya-Pasifik pazarındaki ağırlığı her geçen gün artıyor. Savunma ihracatının bu bölgeyle sınırlı olmadığına dikkat çeken uzmanlar, "Türk firmaları Latin Amerika'ya bir çıkarma yapmış durumda. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde Latin Amerika pazarındaki Türk savunma ihracatı ciddi bir şekilde hissedilecektir" ifadelerini kullandı.

Abone Ol Google News
Hasan Hız Yeni Şafak
Türk savunmasından ses getirecek çıkarma: İhracatı ciddi şekilde artıracak
Türkiye, ürettiği yerli ve milli silahlarla savunma sanayinde öne çıkıyor.

Son yıllarda savunma sanayisindeki yerlilik oranını yüzde 70'lere çıkaran Türkiye, birçok ülkeye gerçekleştirdiği ihracatla da dikkati çekiyor.

Bilindiği üzere, Endonezya, Malezya, Filipinler, Pakistan ve Bangladeş gibi Asya-Pasifik ülkeleri ile savunma sanayi alanında önemli işbirliği yapılıyor.

Son olarak 2019 Kuala Lumpur Zirvesi kapsamında Malezya'ya giden Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada savunma alanında 14 iyi niyet anlaşması imzaladı.

Türkiye'nin savunma ihracat hamlelerinin Asya-Pasifik'le sınırlı olmadığının altını çizen Savunma Politikaları Analisti Turan Oğuz, "Afrika'nın yanı sıra Orta ve Latin Amerika ülkelerine yoğun ilgimiz var. Türkiye bu bölgelere çıkarma yapmış durumda. Türk firmaları hem fuarlara katılıyor hem de halihazırda satışlar gerçekleştiriyor. Burada atılan adımların neticesinde birkaç yıl sonra Latin Amerika pazarındaki Türk savunma sanayisi ciddi bir şekilde duyulacaktır." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin savunma ihracatı konusunda sadece maddi kazanç açısından bakmadığını vurgulayan Oğuz, "Biz ihracatlarımızla, hem etki alanımızı genişletmek hem de yeni müttefikler bulmak gerektiğini fark ettik. Türkiye bir ürünü ihraç ederken, aynı zamanda yeni bir müttefik kazanmış oluyor. Zira Savunma sanayi satışı uzun vadeli ilişkiyi gerektirir. Her bir büyük platform satışı, iki ülke arasında 30, 40 bazen 50 yıllık mecburi askeri ilişki demektir. Türkiye bunun stratejik öneminin farkında. Türk firmaları belki bu satışlardan 50-100 milyar dolar kazanmayacak ama satışlar hem stratejik ve hem de jeostratejik açıdan önemli" dedi.

Türk savunma sanayisinin parlayan yıldızlarından ATAK helikopterleri, Zeytin Dalı Harekatı'nda aktif bir şekilde kullanıldı.
Türk savunma sanayisinin parlayan yıldızlarından ATAK helikopterleri, Zeytin Dalı Harekatı'nda aktif bir şekilde kullanıldı.

MUHAREBE ONAYLI ÜRÜNLER İLGİ ÇEKİYOR

Türkiye'nin gerek iç güvenlik gerekse Irak, Suriye gibi bölgelerde ürettiği savunma ürünlerini aktif olarak kullanan nadir ülkelerden biri olduğuna dikkat çeken Oğuz, şunları söyledi:

  • "Türkiye kadar çatışmaların içerisinde aktif olarak yer alan başka ülke yok. Savunma sanayisinde bir platformun 'muharebe onaylı' olması çok önemli. Türkiye bunları kullanarak, iki etki planlıyor. Birincisi hem stratejik etkiler kurmak ve farklı ülkeler üzerinde etki alanını arttırmaktır"

ASYA PAZARINDA GÜÇLENEN ETKİ SÜRÜYOR

Türkiye'nin Asya-Pasifik bölgesinde Müslüman ülkelerle olan ilişkisini güçlendirmek adına 'savunma işbirliğine' önem verdiğini belirten Oğuz şöyle devam etti:

  • "Türkiye dost ve müttefik ülkelere sadece silah satışı değil, teknolojiyi paylaşmayı da öneriyor. Dünyada pek rastlanmayan bu cömert yaklaşım ülkelerin ilgisini çekiyor. Malezya Başbakanı da zaten bunu vurguladı. Bu yaklaşım, savunma sanayisini geliştirmek isteyen ülkelerin hoşuna gidiyor. Türkiye, bu konuda Malezya, Filipinler, Endonezya ve Bangladeş gibi ülkelerle ilişkilerini geliştirmeye değer veriyor."

40 YILLIK İLİŞKİ GEREKTİRİR

"Asya-Pasifik ülkeleri neden Türk savunma sanayi ürünlerini tercih ediyor?" sorusuna yanıt veren Oğuz, şöyle konuştu:

  • "Buradaki ilişkilerimiz bir kaç yıllık değil, çok önceden başladı. Bu durum, Türkiye'nin teknolojiyi paylaşmadaki cömertliği ve ihraç edilen ürünlere yedek parça sağlama ve bakımlara önem vermesinden kaynaklandı. Savunma sanayideki ilişkiler uzun vadelidir. Bir ürünü satıp, işiniz bitmez. O ürünün kullanım boyunca o ülkeyle kontak halinde olursunuz çünkü hem yedek parça sağlamakta hem de modernizasyon projelerinin geliştirilmesi için iletişimin devam etmesi gerekiyor"

ÇİN FAKTÖRÜ ETKİLİ OLUYOR

Çin'in son dönemde silahlanması ve bölgede yükselen askeri gerilimlerin Türk savunma ürünlerinin daha önemli kıldığını da vurgulayan Oğuz, "2018 yılında en yüksek silah ithalatı Ortadoğu'dayken, bu yıl Asya'ya geçmiş durumda. En fazla silah ithalatı 2019 itibariyle Asya tarafından yapılıyor. Buna etki eden bazı faktörler var. Hindistan-Pakistan arasındaki anlaşmazlıklar, Çin'in hızlı şekilde silahlanması, Güney Çin Denizi'nde bölge ülkeleri arasındaki anlaşmazlıklar, Filipinler'de terörizm hareketlerinin öne çıkması gibi." değerlendirmesinde bulundu.

KORKUT Hava Savunma Sistemi TSK'ya teslim edildi
OYNAT 00:53
KORKUT Hava Savunma Sistemi TSK'ya teslim edildi
Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, sosyal medya hesabı üzerinden 13 adet KORKUT Alçak İrtifa Hava Savunma Silah Sistemi TSK'ya teslim edildiğini duyurdu. Demir, ''Aselsan'ın milli imkanlarla geliştirdiği KORKUT, hava savunma kabiliyetlerimizi ileri taşımamıza katkı sağladı'' ifadelerini kullandı.


Beş ildeFETÖ operasyonu

Beş ilde
FETÖ operasyonu

Mahrem kadın yapılanmasına şafak baskını düzenlendi.
Bıçak vesopalı park kavgası

Bıçak ve
sopalı park kavgası

​Polis havaya ateş ederek durdurdu: 11 yaralı var.
Ölüm durakta yakaladı

Ölüm durakta yakaladı

​Minibüs bekleyen adam durakta hayatını kaybetti.
Bıçak<br>kemiğe dayandı<br>

Bıçak
kemiğe dayandı

Felâketler kör gözümüze parmağını sokunca farkına vardık
Bedeniyle kavgalı
bir kuşak yetişiyor

Bedeniyle kavgalı bir kuşak yetişiyor

​Dismorfobi (kendini beğenmeme) dijital çağ hastalığına dönüştü
Persona non grata

Persona non grata

Örgütlü hareket eden 10 büyükelçiye tepki

10’unuz değil 100'ünüz gelsin

10’unuz değil 100'ünüz gelsin

Büyükelçilerin toplu açıklamasına tepkiler peş peşe geldi
Kavala Soros’çu Demirtaş
teröristtir

Kavala Soros’çu Demirtaş teröristtir

​Bahçeli'den CHP liderinin “Kavala veDemirtaş neden hapiste” sözlerine cevap
FETÖ’yü dost ülkelerden
temizleyeceğiz

FETÖ’yü dost ülkelerden temizleyeceğiz

"Togo'nun FETÖ ile mücadelemize verdiği destek takdire şayandır"
Türkiye artık Afrika gücü!

Türkiye artık Afrika gücü!

​Fransız medyası itiraf etti
Güle güle güzel adam

Güle güle güzel adam

​BAYKAR Yönetim Kurulu Başkanı Özdemir Bayraktar dün son yolculuğuna uğurlandı
İhracatta bir rekor daha

İhracatta bir rekor daha

​Türkiye'nin dünya ihracatından aldığı pay ilk kez yüzde 1'in üzerinde
Çift doz aşıda 33 şehirde
yüzde 75’i aştık

Çift doz aşıda 33 şehirde yüzde 75’i aştık

​Türkiye, toplumsal bağışıklığa her geçen gün biraz daha yaklaşıyor
Kuzey Akım-2 yoksa gaz da yok

Kuzey Akım-2 yoksa gaz da yok

Rusya'dan Avrupa'ya tehdit gibi ön şart
Beşiktaş Avrupa'da yok

Beşiktaş Avrupa'da yok

​Temsilcimiz grubundaki üçüncü maçta da yenildi.
Togo'da samimi görüntüler

Togo'da samimi görüntüler

Cumhurbaşkanı Erdoğan ​üç Afrika ülkesinin lideriyle buluştu.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.