|

Türkiye'den İsrail'e yönelik beklenen yeni hamle geldi: 54 ürün grubunda ihracat kısıtlanacak

Türkiye'den İsrail'e yönelik beklenen hamle geldi. Ticaret Bakanlığı 9 Nisan 2024'ten itibaren bazı ürünlerin İsrail'e ihracatının kısıtlandığını açıkladı. İsrail'e yönelik kısıtlama kararı inşaat demirinden yassı çeliğe, mermerden seramiğe kadar 54 ürün grubunu kapsıyor. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada alınan kısıtlama kararının İsrail'in uluslararası hukuktan kaynaklanan yükümlülükleri çerçevesinde, Gazze'de derhal ateşkes ilan edene ve Gazze Şeridi'ne yeterli miktarda ve kesintisiz insani yardım akışına izin verinceye kadar yürürlükte kalacağına da vurgu yapıldı.

Kenan Biter
09:09 - 9/04/2024 Salı
Güncelleme: 09:34 - 9/04/2024 Salı
Yeni Şafak
Arşiv
Arşiv

Ticaret Bakanlığı 9 Nisan 2024'ten itibaren bazı ürünlerin İsrail'e ihracatının kısıtlandığını açıkladı.


Kararın gereklerinin Bakanlıkça derhal yürütüleceğine vurgu yapılırken, İsrail'e yönelik kısıtlama kararının inşaat demirinden yassı çeliğe, mermerden seramiğe kadar 54 ürün grubunu kapsadığına dikkat çekildi.


Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

İsrail'in, 7 Ekim 2023 tarihinden bu yana, 6 ayı aşkın süredir Gazze Şeridi'nde yürüttüğü ve ayrım gözetmeden masum Filistin halkına ve sivil yerleşim yerlerine yönelik topyekün katliamda hayatını kaybeden Filistinli kardeşlerimizin sayısı 33 binin, yaralı sayısı yüzbinlerin üzerindedir. Bunların büyük çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşmaktadır. Gazze Şeridi yerle bir olmuş, büyük bir yıkıma uğramıştır.


"Açlıktan ölümler artmakta, salgın hastalıklar yayılmaktadır"


Gazze Şeridi'nde hayata tutunmaya çalışan Filistin halkı, çağımızda benzeri görülmemiş biçimde açlıkla ve her türlü yoklukla mücadele etmekte, en temel gida maddelerine, tibbi yardım ve malzemeye ulaşmaları İsrail tarafından İsrail engellenmektedir. Açlıktan ölümler artmakta, salgın hastalıklar yayılmaktadır.


Türkiye 7 Ekim 2023 tarihinden bu yana çatışmaların durdurulması, insani kayıp ve fiziki yıkımın engellenmesi, önce kalıcı ateşkes ve diplomatik çözüm arayışlarının hakim olması ve Gazze'nin yeniden imarı için, gerek taraflar nezdinde, gerekse uluslararası arenada ve İslam dünyası bünyesinde siyasi ve diplomatik çalışmaları en üst düzeyde yapmıştır.


Türkiye, İsrail'in saldırıları başladıktan sonra Gazze'ye ve Gazze halkının yardımına koşarak, başta gıda, sağlık, tıbbi yardım ve binlerce hasta tahliyesi olmak üzere, gemilerle ve uçaklarla on binlerce ton yardımları ulaştırmış ve bu alanda dünyada en önde gelen iki ülkeden biri konumunda olmuştur.


Bununla beraber, İsrail, uluslararası hukuku alenen çiğnemeye devam etmekte, uluslararası camianın sayısız siyasi ve hukuki ateşkes ve kesintisiz insani yardım sağlama çağrılarını yok saymaktadır.


"Adalet Divanı'nın hiçbir kararı maalesef uygulanmamıştır"


İsrail bugüne kadar uluslararası hukukun ve düzenin temel yapıtaşları olan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, BM Genel Kurulu, BM İnsan Hakları Konseyi ve Uluslararası Adalet Divanı'nın bu yönde almış oldukları hiçbir kararı maalesef uygulamamıştır.


Bu kapsamda,

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 2728, 2720 ve 2712 sayılı kararları,


Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun ES-10/21 ve ES-10/22 sayılı kararları,


Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi'nin A/HRC55/L.30 sayılı kararı,


Lahey'deki Uluslararası Adalet Divanı'nın İsrail aleyhinde soykırım sözleşmesini ihlal iddiasıyla açılan dava kapsamında aldığı 26 Ocak ve 28 Mart 2024 tarihli ihtiyati tedbir kararları,


İsrail'e çok açık biçimde ateşkese varması ve BM ile tam işbirliği içinde, Gazze Şeridi'ndeki Filistinlilere ihtiyaç duydukları tıbbi malzeme ve sağlık hizmetleri dahil olmak üzere tüm temel insani yardımların kesintisiz şekilde sağlanmasına izin vermesi yükümlülüğü getirmiştir.


Özellikle BM Güvenlik Konseyi ve Uluslararası Adalet Divanı'nın söz konusu kararları hukuken bağlayıcıdır.


"İsrail insani yardım akışına izin verinceye kadar yürürlükte kalacaktır"


Türkiye, tüm bu kararların uygulanmasının takipçisi olacağını defaatle açıklamıştır.


Bu doğrultuda, Türkiye, 9 Nisan 2024 tarihinden itibaren, ilk aşamada belirtilen ürün grupları altında yer alan ürünlerin İsrail'e ihracatını kısıtlama kararı almış bulunmaktadır. Bu kararın gerekleri Ticaret Bakanlığı tarafından derhal yürütülecektir.


Bu karar, İsrail, uluslararası hukuktan kaynaklanan yükümlülükleri çerçevesinde, Gazze'de derhal ateşkes ilan edene ve Gazze Şeridi'ne yeterli miktarda ve kesintisiz insani yardım akışına izin verinceye kadar yürürlükte kalacaktır.


"Askeri amaçla kullanıla bilecek ürün veya hizmetin satışına izin verilmemektedir"


Esasen, çok önceden bu yana, İsrail'e askeri amaçla kullanılabilecek herhangi bir ürün veya hizmetin satışına ülkemizce izin verilmemiştir ve verilmemektedir.


Gazze Şeridi'nde gelinen vahim aşama çerçevesinde, uluslararası camianın tüm üyelerine çağrımız, İsrail'in uluslararası hukuktan kaynaklanan yükümlülüklerine uymasını teminen, üzerine düşenleri yerine getirmeleridir.


Türkiye Cumhuriyeti devleti ve halkı olarak, bugüne kadar olduğu gibi Filistin'in ve halkının yanında yer almaya ve desteklemeye devam edeceğiz.


Yasaklı Ürün Grupları:


Alüminyum Profiller


Alüminyum Teller


Boyalar


Bakır Profiller, Çubuklar ve Teller


Beton Mikserleri


Çelik Borular ve Bağlantı Parçaları


Çelik Filmaşin


Çelik Kapılar ve Depolar


Çelik Köprü Akşamı


Çelik Kuleler


Çelik Profiller


Çimento


Çimentodan, Betondan veya Suni Taştan İnşaat İçin Bloklar ve Levhalar


Demir Çelikten Tüm İnşaat Malzemeleri


Demir-Çelik Teller


Ekskatörler


Elektrik Kabloları


Elektrik Panoları


Fayanslar


Fiberoptik Kablolar ve Elektrik İletkenleri


Forkliftler


Granit


Halat ve Kablolar


Hırdavat Ürünleri


Hidrolik Yağlar


İnşaat Demirleri


İnşaat Makinaları


İnşaat Yalıtım Malzemeleri


İnşaatta Kullanılan Camlar


Kimyasal Bileşikler


Kireç


Klinker


Kovalar, Kepçeler, Kürekler, Kıskaçlar ve Kancalar


Kükürt


Madeni Yağlar


Makaralı Zincirler


Mermer


Metal İşleme Makinaları


Metallerin İşlenmesinde Kullanılan Kimyasallar


Mineral Gübreler


Motor Yağları


Paletler


Plastik Borular


Sandviç Paneller


Seramikler


Solvent Boyalar


Tel Çekme Makinaları


Testere Makinaları


Tuğlalar


Uçak Benzini ve Jet Yakıtı


Vernikler


Vinçler


Yapıştırıcılar ve Tutkallar


Yassı Çelik Ürünleri

#israil
#Ticaret
#Ticaret Bakanlığı
2 ay önce