Gündem Adım adım infazcı albayın cinayet trafiği

Cemal Kaşıkçı olayında, adım adım infazcı albayın cinayet trafiği

Adım adım infazcı albayın cinayet trafiği

Gazeteci Cemal Kaşıkçı olayında, 15 kişilik Suudi infaz timinin başında olduğu değerlendirilen ve Veliaht Prens'in istihbaratçısı çıkan 'Maher Abdulaziz M. Mutreb'in, olay saatlerinde başkonsolosluk ve konutta bulunduğu, ardından büyük bir valizle havalimanına geçtiğini gösteren fotoğraflar ortaya çıktı.

Haber Merkezi Diğer
Kaşıkçı olayında rol alan, Suudi timinin en önemli ismi istihbarat albay Maher Abdulaziz Murreb'in infaz trafiği ortaya çıktı.
Kaşıkçı olayında rol alan, Suudi timinin en önemli ismi istihbarat albay Maher Abdulaziz Murreb'in infaz trafiği ortaya çıktı.

Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'na 2 Ekim'de girdikten sonra kaybolan Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın infazında, suikast ekibinin yeni fotoğrafları ortaya çıktı.

Sabah'ın haberine göre, ilk kez yayımlanan fotoğraflarda en önde yer alan kişinin Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'a yolculuklarında eşlik eden Maher Abdulaziz M. Mutreb olduğu öğrenildi.

  • Kaşıkçı'ya suikast operasyonunu koordine ettiği değerlendirilen Mutreb'i önceki gün The New York Times gazetesi de işaret etmişti. Gazete Veliaht Prens Selman'ın yanında fotoğraflarını yayımladığı Mutreb'in Suudi Arabistan'ın İngiltere Büyükelçiliği'nde görev yapmış 47 yaşındaki bir istihbarat albayı olduğunu açıklamıştı.

Mutreb'in Veliaht Prens Selman'a birçok ziyaretinde eşlik ettiği ortaya çıkmıştı.

Mutreb, suikast timiyle birlikte İstanbul'a geldiğinde Başkonsolosluğa birkaç yüz metre mesafedeki Levent Movenpick Otel'de 5 Ekim'e kadar rezervasyon yaptırmış, ama aynı gün ekibiyle birlikte alelacele otelden ayrılmıştı.

  • Kaşıkçı suikastını gerçekleştiren 15 kişilik Suudi ekibi de yönettiği iddia edilen Mutreb'in '2 Ekim mesaisi' deşifre edildi. Ulaşılan fotoğraflarda Mutreb, Atatürk Havalimanı'na 2 Ekim gecesi 03.38'de girdi.
  • Yine 2 Ekim'de saat 09.55'te Mutreb, Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'na girerken görülüyor. En önde yürümesi dikkat çekiyor. Kaşıkçı, başkonsolosluğa girmeden saatler önce gelip yerini aldığı anlaşılıyor. Suikast timinde yer alan diğer isimler de Kaşıkçı'dan önce binaya giriyor, bir başka deyişle Suudi gazetecinin 'cellatları' önceden yerlerini alıyorlar.

  • 09.55: Mutreb, Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'na giriş yapıyor. Ekibi onu takip ediyor.
  • 16.53: Mutreb, Başkonsolos'un 3 4 konutunun önünde görülüyor.
  • 17.15: Mutreb ve adamları Levent'teki otelden büyük bir valizle çıkıyor.
  • 17.58: Mutreb önde, adamları arkada Atatürk Havalimanı'nda.

Cemal Kaşıkçı'nın katil zanlısı ile Prens Selman'ın çok yakın ilişkisi belgelendi
DÜNYA
Cemal Kaşıkçı'nın katil zanlısı ile Prens Selman'ın çok yakın ilişkisi belgelendi

Büyük valiz dikkat çekti

Mutreb, ulaşılan bir başka fotoğrafta önceki gün ülkesine dönen Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosu Muhammed bin Uteybi'nin rezidansından çıkarken polis kamerasına yakalanıyor.

  • Bu görüntünün kameralara takıldığı saat 16.53.
  • Mutreb ve beraberindeki ekibin 4 gün için rezerve ettikleri otelde rezervasyon iptali yaptıkları sırada bir görüntüsü de bulunuyor. Mutreb'in yanındaki büyük valiz ise dikkat çekiyor.

Mutreb ve beraberindeki tim üyeleri ayrıca 2 Ekim 2018'de Genel Havacılık Terminali'nden 17.58'te Türkiye'den çıkış yaparken görülüyor. Mutreb ve bazı tim üyelerinin konsolosluk konutundan çıkar çıkmaz Atatürk Havalimanı'na yöneldikleri anlaşılıyor. Timin 6 kişiden oluşan bu üyeleri, 2 Ekim'de 17.15'te inip 18.20'de kalkan HZ SK1 kuyruk numaralı Suudi devletine yakın Sky Prime Aviation şirketine ait özel jetle Kahire'ye gitmişti.

Cemal Kaşıkçı olayında gün gün detaylar
GÜNDEM
Cemal Kaşıkçı olayında gün gün detaylar
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.