Gündem Bayram namazı saat kaçta?

2018 bayram namazı saat kaçta? İstanbul, Ankara, İzmir'de bayram namazı saati

Bayram namazı saat kaçta?

Ramazan ayının bitimine çok bir zaman kala vatandaşlar Ramazan Bayramı ne zaman ve bayram namazı saat kaçta sorularının cevaplarını merak ediyor. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından tüm iller için bayram namazı saatlerini açıklandı. Peki İstanbul, Ankara ve İzmir'de bayram namazı saat kaçta?

Haber Merkezi Yeni Şafak
Diyanet il il bayram namazı vakitlerini açıklandı.
Diyanet il il bayram namazı vakitlerini açıklandı.

Türkiye'de il il Ramazan Bayramı namazı saatleri belli oldu. Müslüman alemi Ramazan Bayramı için geri sayıma başladı.

2018 yılı Ramazan ayı 14 Haziran Perşembe tutulacak son oruç ile bitiyor. 15 Haziran Cuma günü ise Ramazan Bayramının birinci günü.

Bayram namazında camileri dolduracak vatandaşlar, bayram namazı saatlerini merak ediyor.

  • İstanbul'da bayram namazı saat 06:17'de, Ankara'da 06:04'te, İzmir'de ise 06:31'de kılınacak.

İl il ve ilçe ilçe bayram namazı saatleri için tıklayınız

İl il bayram namazı saatleri
GÜNDEM
İl il bayram namazı saatleri

Bayram namazının kılınışı

Birinci Rek'at:

1. Cemaat düzgün sıralar halinde imamın arkasında yer alır ve "Niyet ettim Allah rızası için Ramazan yada Kurban Bayramı namazını kılmaya, uydum imama" diye niyet eder.

2. İmam "Allahu Ekber" deyip ellerini yukarıya kaldırınca. Cemaat de "Allahu Ekber"diyerek ellerini yukarıya kaldırıp göbeği altına bağlar.

3. Hem imam, hem de cemaat gizlice "Sübhaneke"yi okur. Bundan sonra üç kere tekbir alınır. Tekbirlerin alınışı şöyledir: Birinci Tekbir: İmam yüksek sesle, cemaat da onun peşinden gizlice "Allahu Ekber"diyerek (iftitah tekbirinde oldugu gibi) ellerini yukarıya kaldırıp sonra aşağıya salıverirler. Burada kısa bir süre durulur. İkinci Tekbir: İkinci defa "Allahu Ekber" denilerek eller yukarıya kaldırılıp yine aşağıya salıverilir ve burada da birincide oldugu kadar durulur.Üçüncü Tekbir: Sonra yine "Allahu Ekber" denilerek eller yukarıya kaldırılır ve aşağıya salıverilmeden bağlanır.

REKLAM

4. Bundan sonra imam, gizlice "Euzü Besmele", açıktan Fatiha ve bir sure okur. (Cemaat bir şey okumaz, imamı dinler)

5. Rüku ve secdeler yapılarak ayağa (ikinci rek'ata) kalkılır ve eller bağlanır.

İkinci Rek'at:

6. İmam gizlice Besmele, açıktan da Fatiha ve bir sure okur. Sure bitince imam yüksek sesle, cemaat da içinden (birinci rek'atta olduğu gibi) üç kere daha tekbir alır, üçüncü tekbirden sonra eller bağlanmadan, dördüncü tekbir ile rükua varılır, sonra da secdeler yapılarak oturulur.

7. Oturuşta. İmam ve cemaat, Ettehiyyatü. Allahümme salli, Allahümme barik ve Rabbena atina... duasını okuyarak önce sağa, sonra sola selam verip namazı bitirirler. Namazdan sonra hutbe okunur. Kurban bayramı namazının kılınışı da bunun gibidir. Sadece niyeti değişiktir.

Kâbe’de bayram namazı coşkusu
OYNAT 01:27
Kâbe’de bayram namazı coşkusu
Hac ibadetini yerine getirmek için kutsal topraklarda bulunan Müslümanlar, bayramı namazını Kâbe'de kıldı./**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.