Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Gündem Dışişleri Bakanı Çavuşoğlundan ABDye tepki PKK ile YPGyi ayırmak istiyorlar

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan ABD'ye tepki: PKK ile YPG'yi ayırmak istiyorlar

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, katıldığı bir canlı yayında, ABD ile yaşanan S-400, PKK/YPG ve FETÖ meselelerindeki sorunlara değindi. ABD'nin S-400 almayı engelleme çabasına karşılık daha cazip bir teklifle karşılarına gelmeleri gerektiğini vurgulayan Çavuşoğlu, "S-400'e takılmak yerine buna bir formül bulmak lazım. Daha geniş bir şeyle ilişkilere baktığımız zaman PKK'ya destek vermek zorunda kalmayacak Amerika." dedi. Biden yönetiminin PKK ile YPG'yi ayırmak istediğini vurgulayan Çavuşoğlu, "Bunların ayrılması mümkün değil." şeklinde konuştu.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlundan ABDye tepki: PKK ile YPGyi ayırmak istiyorlar
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu

Habertürk canlı yayınında gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD ile yaşanan siyasi ve ekonomik gelişmelere değindi.

"S-400 almamızı istemiyorlarsanız daha cazip bir teklif sunun"

S-400 meselesi başta olmak üzere herhangi bir konuda tek bir tarafın dayatmasıyla sorunların çözülemeyeceğini vurgulayan Bakan Çavuşoğlu, "S-400 konusu ilişkilerimizde bir sorun. Tıpkı PKK/YPG ve FETÖ meselesi gibi sorunlar devam ediyor. Bir kere biz S-400'ü niye aldık? Bunu biliyorlar. Trump da kaç kez itiraf etti. Türkiye egemen bir devlet. Sizin rahatsızlıklarınız var, doğru. Bizim de size ortak komisyon kuralım dedik, yanaşmadınız. Bu sorunları çözebilmek için ortak bir hareket tarzı oluşturmamız lazım, bunun için de uzmanlarımız çalışsın diye önerilerde bulunduk. Brüksel'de telefon görüşmemiz son derece olumlu geçti ama sorunlar çözülmedi. Biz bunu aldık mı? Aldık. İhtiyacımız mı? Evet. Daha fazla ihtiyacımız var mı? Var. Sizden almamızı istiyorsanız, bir satma garantisi vereceksiniz. İki fiyat ve şartlarınız bize uygun olacak. Bundan sonraki yol haritası konusunda da bu anlamda mutabakata varmamız lazım. S-400 falan başka bir şey almamızı istemiyorsan daha cazip şekilde ortaya koyacaksınız." dedi.

Obama döneminde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın korumaları için bir tek tabanca bile alamadıklarını ifade eden Bakan Çavuşoğlu, "Demokratların işbaşında olduğu dönemde. Oradan almayacağım, buradan almayacağım. Henüz bunu üretmedim, inşallah üreteceğiz. Peki ne yapacağım ben? Başka ülkeler de alıyor, bir yolunu bulmak lazım diyorsunuz ya, teknik çalışmayı kabul etmiyorsanız, siyasi bir çalışma yapalım. Bunları konuşalım. Biz ilkesel bir şekilde yapıcı şekilde yaklaşırken..." şeklinde konuştu.

"ABD, PKK'ya destek vermek zorunda kalmayacak"

ABD'li mevkidaşı ile yakın zamanda iki kez telefonda görüştüğünü belirten Çavuşoğlu, "İki telefon görüşmesi yaptık. Son görüşmemizde S-400 konusu gündeme gelmedi. Afganistan konulu Dışişleri Bakanları toplantısına katıldık. Önce çerçeve ülkelerin bakanları fiziken bir araya geldi. Ben Brüksel'e gittim. Orada da görüştük. Görüşmelerimizin hepsi bu anlamda güzel bir şekilde konuştuk. Ama bir telefon görüşmemiz sadece Afganistan'la ilgili ne yapabiliriz, Türkiye'de toplantı, Suriye'de neler yapmak lazım. Bu Astana grubu, uluslararası Suriye destek grubunu konuştuk vesaire. Türkiye ile Amerika bölgesel konularda özellikle iş birliği yapabilecek iki ülke. Geniş resme bakmak lazım. S-400'e takılmak yerine buna bir formül bulmak lazım. Daha geniş bir şeyle ilişkilere baktığımız zaman PKK'ya destek vermek zorunda kalmayacak Amerika." ifadelerini kullandı.

"S-400'ün diğer siparişleri için müzakereler devam ediyor"

S-400'lere paraları herhangi bir yerde tutmak için vermediklerini ifade eden Çavuşoğlu, "İhtiyacımız var, çok para verdik biz. Böyle bir şey söz konusu değil ama "Diğer ülkelerle aranı boz benim dediğimi yap" böyle bir şey olmaz. S-400'ün diğer siparişleri için müzakereler devam ediyor. 24 Nisan'la ilgili olarak ABD'nin kendisinin de uluslararası hukuka saygı duyması gerekiyor. Soykırımın tanımı BM kararlarında var. Açıkça tarif edilmiş." dedi.

ABD'nin uluslararası hukuka saygı duyması çağrısı yapan Bakan Çavuşoğlu, "Bizim bazı korkulardan, komplekslerden kurtulmamız lazım. Her gece ölelim mi, tir tir titreyelim mi yani! Burada Amerika'ya "Ne dersen de kardeşim" anlamında söylemiyorum. Ama tarihimizi bilen bir devlet olarak kendimizden emin olmamız lazım. Amerika ilişkileri daha da kötüleştirmek istiyorsa tercih kendileridir." şeklinde konuştu.

"ABD Başkanıyla görüşmek Cumhurbaşkanımız için bir paye değil"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden'ın görüşmemesine değinen Çavuşoğlu, "Anlaşma başka bir şey, bir ülke ile ilişkiler başka bir şey. Bunu "Cumhurbaşkanımızla Biden görüştü, görüşmedi" ona da yormamak lazım. Görüşürse Cumhurbaşkanımız tebrik eder, "Hayırlı olsun" der. ABD veya başka bir ülkenin devlet başkanıyla görüşmek Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan için bir paye değil ki. Güvenlik danışmanı ile İbrahim Bey görüşüyor. Ararlarsa tebrik eder sayın Cumhurbaşkanımız. Aramazlarsa kendi bilecekleri iş. Bu kibir falan değil." diye konuştu.

Komplekslerden kurtulma çağrısı yapan Bakan Çavuşoğlu, "Bugün Biden kaç tane devlet adamı ile görüştü. Belli sayıyla görüştü. Görüşemedikleriyle ilişkileri kötü anlamına mı geliyor? Avrupa'daki liderlerle görüştü mü? Atlantik ilişkilerin tekrar canlanacağına dair heyecanlandılar. Sonuç itibariyle görüşemediği Avrupa ülkelerin yöneticileriyle arası çok mu kötü?" dedi.

ABD'nin PKK'ya desteği

PKK veya YPG'nin adı ne olursa olsun aynı şey olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, "Obama döneminde başlanan temas Trump döneminde de hiç kesilmedi. Şimdiki yönetimle de aynı temas devam ediyor. Bunlar "PKK'yı YPG'den ayırmak istiyoruz" diyorlar. Bunların ayrılması mümkün değil. SDG ismini vererek PKK'lı olmayan Araplardan veya oradaki Hristiyanlardan zorlayarak entegre ettikleri kişiler var." ifadelerini kullandı.

İsveç'ten terör örgütü YPG/PKK'ya destek: Yardıma hazırız
DÜNYA
İsveç'ten terör örgütü YPG/PKK'ya destek: Yardıma hazırız

"Rejimle bu konuda fikirlerimiz uyuşuyor"

Bakan Çavuşoğlu bölgede yaşanan gelişmelere ilişkin yaptığı açıklamanın devamında şu ifadeleri kullandı:

Bunların hepsi taktik. Rejimle biz diğer konularda anlaşamıyoruz ama rejimle bu konuda düşüncelerimiz örtüşüyor. Bu bölücü ajandayı dayattığı için rejime, rejim de bunları kabul etmedi. Bu terör örgütüyle Amerika gibi terörle mücadelede en önde olduğunu söyleyen ülkenin desteğini kesmesi lazım.

Suriye'deki Kürt kardeşlerimizle PKK'yı ayırt ederek söylüyorum. Suriye'deki Kürtler başkadır, PKK başkadır. PKK terör örgütüdür.Siyasetin dışındaki Suriyeli Kürt kardeşlerimiz kendi topraklarına dönemiyor. PKK bize de tehdittir, Suriye'nin toprak bütünlüğü için de bir tehdittir. Yer yer rejim bunları kullanmaya çalıştı ama anlaşamadılar.

İki büyük ülkeyle ya da tüm ülkelerle ilişkilerinizi dengeli bir şekilde götürebilirseniz faydası çok. Ekonomik ilişkiler bakımından faydası var. Ama burada ilkeli olacaksınız, şeffaf olacaksınız. Amerika bizim müttefiğimiz. Yaşanan sorunları sıraladık. Burada görüş ayrılığımız var. Ama NATO çatısı altında müttefikliğimiz devam ediyor. Başka alanlarda da Amerika'yla çalışıyoruz, çalıştık. Rusya ile işbirliği yapıyoruz. Suriye ve Karabağ'da farklıydı. Ancak Suriye işbirliğine dönüştürdük, Libya'da bayağı bir çalıştık.

Yeri geldiği zaman görüş ayrılığı içinde olabilirsiniz, ama bunu işbirliğine dönüştürme beceriniz olması lazım. Kırım konusunda Rusya bizim hassasiyetimizi biliyor. Bu ilhakı tanımayacağımızı söyledik. Karadeniz'de yaşanan gerginlikteki iki ülkeyle ilişkilerimiz iyi. Her iki ülkeye de aynı şeyi söyledik. Allah korusun bir çatışma Karadeniz'de büyük riskler doğurur. Minsk Anlaşması'nı uygulayın, çatışmayla bu sorun çözülmez diyoruz. Daha önceden Selensky'in bir ziyareti vardı. Bunları dost gibi anlattık. Türkiye'nin Ukrayna'ya SİHA satması. Evet talep olduğu zaman biz satıyoruz. Türkiye'de savunma sanayi ürünlerinin bir avantajı var. Ön koşullarımız yok. Üçüncü ülkeye satma konusunda, kullanma konusunda. Rusya rejime verdi, bizim aleyhimize kullandı. Herkes herkese savunma sanayi ürününü verebilir. Bugün Rusya da bizim savunma sanayi ürünlerimize ihtiyaç olursa onlarla oturur müzakere ederiz.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan 'Mısır ile normalleşme' açıklaması: Bizim ülkelerle ilişkimiz partilere veya şahsa bağlı değildir
GÜNDEM
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan 'Mısır ile normalleşme' açıklaması: Bizim ülkelerle ilişkimiz partilere veya şahsa bağlı değildir

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Yunan mevkidaşıyla yaşadığı gerilimin perde arkasını anlattı: Samimi davranmadı
GÜNDEM
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Yunan mevkidaşıyla yaşadığı gerilimin perde arkasını anlattı: Samimi davranmadı

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.