GündemFETÖcü 2274 okulakilit vuruldu

FETÖ'cü 2274 okula kilit vuruldu

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, FETÖ’ye en ağır yaptırımın eğitimde uygulandığını belirterek, darbe girişiminden sonra FETÖ’ye ait 2 bin 274 özel okul, yurt ve dershanenin kapatıldığını açıkladı.

Ahmet Fatih ErturanYeni Şafak
Bakan Yılmaz, bakanlığının 2018 bütçesinin görüşüldüğü Meclis Plan Bütçe Komisyonu’nda konuştu.
Bakan Yılmaz, bakanlığının 2018 bütçesinin görüşüldüğü Meclis Plan Bütçe Komisyonu’nda konuştu.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, FETÖ’ye en ağır yaptırımı eğitimde uyguladıklarını belirterek 2 bin 274 eğitim kurumuna kilit vurulduğunu açıkladı. Bakan Yılmaz, bakanlığının 2018 bütçesinin görüşüldüğü Meclis Plan Bütçe Komisyonu’nda konuştu. Yılmaz, 2018 yılı için eğitimde belirlenen bütçenin toplamda 134 milyar 727 milyon lira olarak belirlendiğini ifade etti. Bu rakamın, gelecek yılın toplam bütçe giderlerinin yaklaşık yüzde 18’ine denk geldiğini kaydeden Yılmaz, geçen yıla göre eğitim bütçesinin yaklaşık 12 milyar lira arttığını vurguladı.

EN AĞIR YAPTIRIM EĞİTİMDE UYGULANDI

15 Temmuz darbe girişiminden sonra FETÖ’ye yönelik en ağır yaptırımın eğitimde uygulandığına dikkat çeken Bakan Yılmaz, FETÖ’ye ait bin 65 özel okul, 361 dershane ve 848 özel öğrenci yurdu olmak üzere, toplam 2 bin 274 eğitim kurumunun kapatıldığını söyledi. Kapatılan özel okullarda eğitim hizmeti sunumunda herhangi bir boşluk oluşmadığını ifade eden Yılmaz, “Aksine eğitim yatırımı yapan vatandaşlarımız sayesinde özel okullaşma oranı ve özel okula gitme oranı da arttı” diye konuştu.

REKLAM

600 BİN ÖĞRETMEN ATADIK

Yılmaz, en büyük yatırımı öğretmenlere yaptıklarını anımsatarak “Ülkemizin geleceğini inşa edecek gençlerimizin yetiştirilmesinde en büyük pay hiç kuşkusuz öğretmenlerimize aittir. Bizde en büyük yatırımı öğretmene yaptık. 2003 yılından bu yana 584 bin 288 öğretmen ataması gerçekleştirdik. Bugün görev yapan her 3 öğretmenden 2’si son AK Parti döneminde atandı” ifadelerini kullandı.

  • Özeller artacak
  • Yılmaz, 2017-2018 eğitim öğretim yılı itibarıyle bin 777 yeni özel okulun faaliyete geçtiğini belirterek “Geçtiğimiz öğretim yılı da dahil olmak üzere toplam 2 bin 850 özel okul açılmıştır. Söz konusu uygulamalar devlet okullarındaki ikili eğitim yükünün ve derslik başına düşen öğrenci sayısının azaltılmasına da önemli katkı sağlıyor. Eğitimde özel sektörün payının artırılması yönündeki çalışmalarımız devam etmektedir. Türkiye’deki bu oran yaklaşık yüzde 7 civarında, OECD ülkelerinde yüzde 15 civarında, milli eğitim şurasında yüzde 25’e çıkarılmasın doğrultusunda tavsiye kararı alınmıştır” dedi.
Cengiz Ünder yine attı
Spor

Cengiz Ünder yine attı

Şampiyonlar Ligi son 16 turu ilk maçında Roma deplasmanda Shakhtar ile karşılaştı. Milli gururumuz Cengiz Ünder, Roma'yı 1-0 öne geçiren golü attı
PKK’nın korkulu rüyası ekibin hepsi gönüllü olunca kura çekildi
Gündem

PKK’nın korkulu rüyası ekibin hepsi gönüllü olunca kura çekildi

TSK'nın ÖSO ile birlikte Afrin'de PYD/YPG ve DEAŞ terör örgütlerine yönelik yürüttüğü ’Zeytin Dalı Harekatı’na Muş Emniyet Müdürlüğünde görevli PÖH'ler de gönderildi. Harekata katılmak için Özel Harekat Polislerinin tamamı gönüllü olunca aralarında kura çekimi yapıldı.
Bayern Münih maçı sonrasında Alex de Souza'dan olay paylaşım
Spor

Bayern Münih maçı sonrasında Alex de Souza'dan olay paylaşım

Fenerbahçe tarihinin efsane isimleri arasında bulunan Alex de Souza, Beşiktaş'ın Bayern Münih'e 5-0 mağlup olduğu maçın ardından sosyal medyada ses getiren bir paylaşımda bulundu. Alex de Souza'nın 7 yıl önce oynanan ve hat-trick yaptığı maçı, bu müsabakadan sonra paylaşması manidar bulundu.
Sahneyi izleyen polisten dizi oyuncularına şok baskın
Gündem

Sahneyi izleyen polisten dizi oyuncularına şok baskın

Adana Ceyhan'da internet üzerinden yayımlanan bir dizide uyuşturucuyu ile suçu ve suçluyu övdükleri ileri sürülen oyunculara polis şafak vakti operasyon yaptı. Diziyi izleyen polis dizi filmi içerisinde “Muzlu Süt mü Sigara mı” isimli sahnesinde alenen uyuşturucu madde kullanımına özendirme suçunun oluştuğunu belirledi.
Çukur dizisinden tepki çeken sahneye özür geldi
Hayat

Çukur dizisinden tepki çeken sahneye özür geldi

Çukur son bölümünde yayınlanan trafik polisi sahnesi, sosyal medyanın gündemine oturmuştu. Trafikte makas atarak ilerleyen Emrah Komiser'in kendisini durduran polis memuruna 'Haritadan yer seç' ifadesinde bulunması, izleyicilerin tepkisini çekti. Ay Yapım tepkiler sonrasında, Emrah Amir'in trafik polisinden özür dileme sahnesini yayınladı. İşte Emrah Komiser'in trafik polisinden özür dileme sahnesi...