Gündem Hayalet imamın subay listesi

Hayalet imamın subay listesi

1995 yılında paralel örgütün ‘Kara Harp Okulu öğrenci imamı’ S.Y, 150 kişilik Gülenci subay listesini terör polisine teslim etti. O dönem öğrencileri çalıntı sınav sorularıyla askeri liselere hazırladığını belirten ‘hayalet imam’, ismini verdiği kişilerin şu an TSK’da binbaşı-yarbay gibi rütbelerle görev yaptığını söyledi.

Cihat Arpacık Yeni Şafak
Uzun bir süre cemaatin Kara Kuvvetleri imamlığını yapan S.Y, İstanbul Emniyeti'ne başvurarak cemaatin silahlı kuvvetlere sızdırdığı 150 karacı subayın isim listesini verdi. Paralel örgütün Türk Silahlı Kuvvetleri'ndeki (TSK) yapılanmasını detaylarıyla anlatan S.Y, ortaokulda okuduğu dönemde kaldığı cemaat evinin abisinin şu an Zaman Gazetesi Yayın Müdürü olan Ekrem Dumanlı olduğunu söyledi. Elindeki dökümanları vatandaşlık görevi gereği yetkililere teslim etmek için Emniyet'e başvurduğunu açıklayan S.Y'nin anlattıkları sonrası İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. Soruşturma konusu ise TSK'daki Fetullahçı Terör Örgütü yapılanması.

1988-1989 öğretim yılından itibaren her gün Ekrem Dumanlı'nın sorumlu olduğu eve giderek başladığı cemaat yaşantısında Kara Harp Okulu imamlığına kadar yükselen S.Y, evlerde emre itaatin farz olduğu ve abi ne derse yapılması gerektiğinin öğretildiğini söyledi. İşte 'hayalet imam' S.Y'nin ifadeleri:

TAM BİR CEMAAT ABİSİYDİM

“Bu evlere gidip geldiğimiz dönem, abilerin varlığından kimselere bahsetmememiz, tedbirin elden bırakılmaması gibi konulara çok özen gösterilirdi. Tahsin abi bana kendim gibi başarılı öğrencileri eve çekmem konusunda talimatlar verdi. Ben de o dönem aynı okulda okuduğum, adının Bircan olduğunu hatırladığım şu an doktor olan bir arkadaşım ile adının Altuğ olduğunu hatırladığım şu anda Hava Binbaşı ya da Yarbay olduğunu bildiğim arkadaşlarımı cemaat evine çektim. Lise hayatım boyunca cemaat yurdu içerisinde çeşitli görevlerim oldu. Bu süreçte artık tam anlamıyla bir cemaat abisi oldum cemaat de buna kanaat getirdi."

30 BİN ÖĞRETMEN HEDEFİ

“Öğrenim hayatımızı tamamen cemaat planladı. Üniversite sınavında Türkiye genelinde ilk bine girerek oldukça başarılı bir sonuç aldım. Ben Tıp Fakültesi okumak istiyordum ama benden sorumlu abi buna karşı çıktı ve 'cemaatin öğretmene ihtiyacı olduğunu' ve '30 bin öğretmen hedefine ulaşmadan kimsenin başka meslekler seçmesine müsaade edilmeyeceğini' söyledi. Benim üniversite tercih formumu kendi doldurarak Ankara Gazi Üniversitesi Matematik Öğretmenliği bölümüne gitmeme sebep oldu."

4 AY GİZLİLİK EĞİTİMİ

"Ankara Harun Bey yurdunda Samanyolu Koleji öğrencileriyle ilgileniyordum. Aynı yılın ikinci döneminde Gazi Üniversitesi Matematik bölümünde okuyan ve Kara Harp Okulu'ndaki cemaatçi öğrencilerin sorumlusu olan 'Vehbi' kod isimli Şaban Şen isimli şahsın yardımcısı olarak görevlendirildim. Şen, azami öğrencilik süresi olan yedi yılı doldurduğu için okuldan atılacaktı. Yardımcılık yaptığım 4 ay boyunca bağlantılarını, tedbir usûllerini, mali işlerin nasıl yürüdüğünü ve 'özel hizmet'in ne olduğunu öğrendim. Cemaat tarafından özel veya hususi hizmet olarak tabir edilen husus özellikle emniyet, askeriye, istihbarat içerisinde bulunan yapıdır. Bu teşkilatlarda bulunan cemaate bağlı kişiler gerek eğitim gerekse görev hayatı boyunca cemaat tarafından sürekli abiler eliyle kontrol edilir. Bu abiler genellikle bu meslek dışından kişilerden seçilir."

Sınırsız harcama yetkisi
“1994 yılında, Kara Harp Okulu'ndan sorumlu 'abi' oldum. Almış olduğum görev cemaat içerisinde oldukça önemli bir görevdi. Görevi alır almaz Ankara-Oran'da daha önce yaşadığım yere göre oldukça lüks sayılabilecek bir yere taşındım. Bu evde polis akademilerine bağlı FYO olarak bilinen kısmından sorumlu olan Ankara Üniversitesi Matematik Bölümü öğrencisi Hakan Bozkurt ile kalmaya başladık. O dönemde lüks sayılabilecek çağrı cihazı, araba gibi imkanlar ve sınırsız para harcama yetkim oldu. Bu görevi aldıktan sonra da cemaatten daha önce tanıdığım arkadaşlarımla da irtibatımı kopardım. Yaptığım işten kesinlikle kimseye bahsetmiyordum. Okula dahi sadece sınavlar için gidiyor, derslere katılamıyordum. Sorumlu olduğum öğrencilere her türlü maddi ve manevi desteği verdim."

Ev abimiz Dumanlı
1988 yılında ilk kez cemaat evine gittiğimde ev abimiz Ekrem Dumanlı'ydı. Eğitim hayatımızı cemaat planladı. ÖSS'de ilk bine girmeme rağmen cemaatin “30 bin öğretmen" hedefi nedeniyle Matematik Öğretmenliği bölümüne girdim. 1995 yılında Kara Harp Okulu'nda okuyan cemaat mensubu öğrencilerin imamlığına getirildim. İmam olduktan sonra lüks bir eve taşındım ve sınırsız para harcama yetkim oldu. O dönem lüks olan çağrı cihazı ve araba gibi imkanlar verildi. Harp Akademisi sınav soruları cemaat dershaneleri tarafından bana verildi ben de bu soruları orta 3. sınıfta okuyan öğrencilere sızdırdım. Bizim yaptığımız “özel hizmet"ti.

Çalıntı sorular dershaneden

“Kara Harp Okulu imamı olduğum süre içerisinde sınav soruları dahi elime geçerdi. Bu soruları genelde orta-3 öğrencilerine ulaştırır ve cemaatten olanların sınavı kazanmasını sağlardım. Sorular ildeki cemaat dershanesinden gelirdi. Cemaatin kendine bağlı birini istediği yere yerleştirmek için yapamayacağı şey yoktur. Bunu daha önce defalarca yapmıştır. Hâlâ da devlet içerisinde çeşitli kademelerde sivil ve askeri olarak pek çok üyesi vardır. Bu üyeler devlete değil, direkt Fetullah Gülen'e ve onun örgütüne hizmet eder, emirleri imamlar vasıtasıyla Gülen'den alır."

“Bu görevi yürüttüğüm süre içerisinde defalarca Gülen'le birebir görüştüm. Hatta Gülen'in 1995 yaz tatili döneminde İzmir Yamanlar Koleji'nde yaptığı ve içinde “Savcı da satın alacaksınız hakim de..." dediği sohbet toplantısında birebir bulundum. O dönemden kalan, içerisinde bu konularla alakalı bilgiler bulunan bir ajandam, iki adet küçük not kağıdı ve dört sayfadan oluşan 1995-1996 döneminde harp okulunda okuyan cemaate bağlı öğrencilerden benim bildiğim yaklaşık 150 kişilik bir listeyi Türkiye Cumhuriyeti Devleti Hükümeti'ne yapılmak istenen darbe girişimini aydınlatması bakımından siz yetkililere kendi isteğimle teslim ediyorum."


Yanıklar önceki çatışmalara ait

'Yanıklar önceki çatışmalara ait'

​Dünya Sağlık Örgütü, 'Beyaz fosfor bombası' iddialarını yalanladı.
Kandilin SİHA kabusudevam ediyor

Kandil'in 'SİHA' kabusu
devam ediyor

MİT ve TSK'dan PKK'nın sözde yöneticilerine nokta atış.
Güvenli bölge masada

Güvenli bölge masada

Dünyanın gözü ​Soçi'deki Erdoğan-Putin zirvesinde.
70'lik ninenin gururlandıran yaşamı

70'lik ninenin gururlandıran yaşamı

Çocuklarının yardımını reddetti katırıyla odun satıyor.
Sözde sorumlu etkisizleştirildi

Sözde sorumlu etkisizleştirildi

Mardin'deki teröristin kimliği tespit edildi.
50 bin liralık<br> kredi desteği

50 bin liralık
kredi desteği

​Bakan Varank girişimcilere yeni müjdeyi verdi.
Tüm fırtınalara karşı ayakta kaldık

Tüm fırtınalara karşı ayakta kaldık

​Tunus'un demokrasiyi başardığını ve artık Arap dünyasına örnek olduğunu söyledi
En yüksek<br>rakımlı sınır: Everest

En yüksek
rakımlı sınır: Everest

Nepal ve Çin, dünyanın en yüksek zirvesinde ayrılıyor.
Bölgeden 136 araç çıkış yaptı

Bölgeden 136 araç çıkış yaptı

​TSK, teröristlerin bölgeden çekilmesini yakından takip ediyor.
TikTok'ta terör propagandası

TikTok'ta terör propagandası

​Örgüt videolarını yayan DEAŞ hesapları silindi.

İadede müşteriye İBAN dayatması

İadede müşteriye İBAN dayatması

Nakit iade yapılmayarak başka ürün aldırılıyor.
'Kölelik düzenine' yaptırım

'Kölelik düzenine' yaptırım

Çalışma izni olmayan yabancıları çalıştıranlara çok ağır ceza
ABD askerlerini ülkeye almadılar

ABD askerlerini ülkeye almadılar

​Suriye'den çekilen askerlerin kalmasına izin vermediler.
Askerde de şampiyon

Askerde de şampiyon

Taha Akgül, Askeri Olimpiyat Oyunları'nda altın madalya kazandı.
Türk gözlem noktasına 15 km'de

Türk gözlem noktasına 15 km'de

Esed, Türkiye'nin İdlib'deki üssüne en yakın noktaya gitti.
İzlerini sürüyoruz!

İzlerini sürüyoruz!

​Erdoğan, Rusya ziyareti öncesi açıklamalarda bulundu.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.