GündemOkullardaki yığılmayaüçlü formül

LKS nedir? LKS ile iki önemli değişiklik yapıldı

Okullardaki yığılmaya üçlü formül

Yeni model Liseye Kayıt Sistemi'nde öğrencilerin evine en yakın okula gitmesinin önü açılırken, okullarda oluşabilecek yığılmalar için de önlemler alınacak. Okula ek bina, yeni okul yapımı ve sabahçı-öğlenci modeli alınacak tedbirler arasında.

Ahmet Fatih ErturanYeni Şafak
 Liseye Kayıt Sistemi (LKS) modeliyle liseye geçişlerde iki önemli değişiklik yapıldı
Liseye Kayıt Sistemi (LKS) modeliyle liseye geçişlerde iki önemli değişiklik yapıldı

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) modelinin kaldırılmasının ardından yerine getirilen Liseye Kayıt Sistemi (LKS) modeliyle liseye geçişlerde iki önemli değişiklik yapıldı. Birincisinde liseye geçişte sınav zorunluluğu kalkarken ikincisinde ise öğrencilerin evine en yakın okula gitmelerinin önü açıldı. LKS ile birlikte öğrencilerin evine en yakın okula gitmesinin de önü açılmış oldu. Buna bağlı olarak bakanlık bazı okullara yığılmanın olacağını düşünerek çalışma başlattı. Bakanlık özellikle nüfusun yoğun olduğu ve çok tercih edilen okulları belirleyerek önlem alacak. Alınacak önlemler arasında, okula ek bina, yeni okul yapımı ve ikili eğitim yani sabahçı-öğlenci modeline geçiş olacak.

DERSLİK İHTİYACI ARAŞTIRILIYOR

Milli Eğitim Bakanlığı bir taraftan yeni sistemi hayata geçirirken diğer taraftan da il müdürlüklerine gönderdiği yazıda adrese dayalı olarak yerleştirmeden kaynaklı yığılmaların olacağını düşünerek çalışma başlattı. Milli Eğitim Müdürlükleri sahada yaptığı çalışma neticesinde özellikle nüfusun yoğun olduğu ve çok tercih edilen okulları belirleyerek rapor hazırlayacak. Bu sayede bakanlık bölgede ne kadar temel liseye, ne kadar imam hatip lisesi, ne kadar meslek lisesi ve buna bağlı olarak ne kadar dersliğe ihtiyaç var bilecek. Bakanlık buna göre planlamalarını yapacak.Konuyla ilgili çalışmaları masaya yatıran Bakanlık, birkaç tasarrufta bulunacak. İnceleme raporları sonrası eğer okul çok tercih edilen bir okul ise ilk etapta öğrencileri mağdur etmemek için geçici olarak ikili eğitime yani sabahçı-öğlenci modeline geçilecek. Sonrasında okulun arazisi yeterli büyüklüğe sahipse okula ek bina yapılacak. Ancak yeterli alana sahip olmazsa mahalleye yeni bir okul yapılması planlanacak.

OKULLAR BELİRLENİYOR

Milli Eğitim Bakanlığı LKS’ye göre yaptığı hazırlıklarda Milli Eğitim Müdürlüklerine talimat vererek puanla alınacak okulları belirlemelerini de istedi. Bu kapsamda fen lisesi, sosyal bilimler lisesi ve proje okullarını diğer okullardan ayırarak buralara puanla öğrencilerin yerleştirilmesi sağlanacak.

TEOG yerine gelen LKS'de ilk sınav ne zaman
GÜNDEM
TEOG yerine gelen LKS'de ilk sınav ne zaman

TEOG'un yerine yeni model önerisi
GÜNDEM
TEOG'un yerine yeni model önerisi

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.
Yaralı Yüz: Franck Ribery
2 yaşında geçirdiği ve hayatı boyunca yüzünde izini taşıyacağı kaza, 23 yaşında Müslüman oluşu... Bilinmeyen yönleriyle Fransız yıldız Ribery'nin hayatındaki dönüm noktaları...


Filistinli Emel artık özgür...
İsrail'in hapse attığı 17 yaşındaki Filistinli Emel'in 1,5 yıllık hapis cezasının ardından özgürlüğe ve ailesine kavuştuğu o anlar…
"Karşınızda ne Osmanlı'nın hasta adamı ne Cumhuriyetin çömez devleti var!"
43. Muhtarlar Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden tüm dünyaya mesaj verdi.
Muhalifler 20 Esed askerini esir aldı
Türkiye, İran ve Rusya'nın girişimiyle ilan edilen 'çatışmasızlık' bölgelerinden İdlib'de yoğun çatışmalar yaşanıyor. Muhalifler, çatışmalar sırasında Esed rejimi saflarındaki 20 Şii milisi esir aldı.
İsrail zulmünün kurbanı: 15 yaşındaki Muhammed
İsrail askerlerinin başından yaraladığı Filistinli Muhammed Tamimi, yaşadıklarını anlattı. 6 saat ameliyatta kalan Tamimi, 6 ay boyu okula gidemeyecek. Muhammed Tamimi, Filistin direnişinin sembollerinden Ahed'in kuzeni...


İzinsiz aldıkları ekmeklerin parasını bırakıp helallik istediler
Bilecik'te, bir bakkalın dolabından izinsiz ekmek alan öğrencilerin daha sonra para bırakıp yazdıkları notla helallik istemeleri, iş yeri sahibine duygulu anlar yaşattı.
Rüzgara karşı paslaşan çılgın genç
Kayserispor'un hocası Sumudica, rüzgarla paslaşan çılgın genç ve çok daha fazlası Tuğçe'nin sunumuyla Bunu Gördünüz Mü?'de...
Oğlunun katilini affeden anne herkesi ağlattı
Suliman Abdu'l Mutakallim isimli genç, sadece 60 dolar için öldürüldü. ABD'de yaşanan olay sonrası Suliman'ın annesi, katili affettiğini açıkladı. Yüreği yanan bir annenin duygulandıran konuşmasında söyledikleri, mahkemedekileri de ağlattı…
Venezuela zor durumda
Ekonomik krizden dolayı halkın temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlandığı Venezuela'da yağma olayları başladı.
Dünyaca ünlü isimlerden İsrail'e boykot!
2004 yılında başlatılan İsrail'e karşı kültür boykotuna dünyaca ünlü birçok isim destek verdi. İsrail'in Filistin işgali ünlü sanatçılar tarafından bu hareketle boykot ediliyor.
Erdoğan’ın Türkiye tarifi: Türkiye demek…
Cumhurbaşkanı Erdoğan, grup toplantısında dinleyenleri coşkulandıran ve duygulandıran bir Türkiye tarifi yaptı. Erdoğan'ın konuşması alkışlarla karşılık buldu.


ABD’de imam camiye saldıran zanlıya verilen cezayı ödedi
ABD'nin Arkansas eyaletinde bir camiye zarar veren zanlı Abraham Davis'e faşist eylem sebebiyle 3 bin 200 dolar para cezası kesildi. Cami imamı, saldırgana kesilen cezayı kendisi ödedi. İmamın bu tavrı büyük takdir topladı.
Yoğurdun Steve Jobs'u
Çöpe attığı kağıtla kaderi değişti. 39 yaşındaki Türk girişimci Hamdi Ulukaya'nın inanılmaz başarı öyküsü...


Esnafa 10 maddelik müjde
Hükümet, esnafın haklarını gözetecek çok önemli çalışmalar başlattı.


Elazığlı ustadan 34 metrelik lahmacun
Elazığ'da bir lokantada lahmacun ustası olarak çalışan Engin Altunbaş, 2016 yılında 17 kişilik ekibiyle 23 metre uzunluğunda tek parçadan oluşan lahmacun yapmıştı. Son olarak 22 kişilik ekibiyle yeni bir deneme daha gerçekleştiren Altunbaş, yaptığı 34 metre uzunluğundaki lahmacunla kendi rekorunu kırdı. Altunbaş, hazırladıkları 34 metrelik lahmacunu Elazığ Gazi Huzurevi ve Rehabilitasyon Merkezi sakinlerine ikram edeceklerini sözlerine ekledi.