GündemSokak çocukları için mobil seferberlik

Sokak çocukları için mobil seferberlik

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, mendil satan, araba camı silen yüzlerce çocuğu sokaktan kurtarmak için çalışma başlattı. Risk altında bulunan çocukların korunması ve topluma kazandırılmaları amacıyla oluşturulan mobil ekipler, belirledikleri çocuklarla birebir görüşmeler yaparken 127 çocuk kurum bakımına alındı.

Yasemi AsanYeni Şafak
Proje ile terör, madde bağımlılığı, sağlık, suça karışma gibi çeşitli sorunlarla karşı karşıya bulunan çocukların eğitimlerine devam etmeleri sağlanıyor.
Proje ile terör, madde bağımlılığı, sağlık, suça karışma gibi çeşitli sorunlarla karşı karşıya bulunan çocukların eğitimlerine devam etmeleri sağlanıyor.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, sokaklarda mendil satan, kavşaklarda arabaların camlarını silen, dilendirilen ve pazarlarda eşya taşıyan çocuklara yönelik çalışma başlattı. Sokakta çeşitli nedenlerle risk altında bulunan çocukların korunması ve topluma kazandırılmaları amacıyla Türkiye genelinde 109 mobil ekip oluşturuldu.

EĞİTİM İÇİN MADDİ DESTEK

Sürdürülen çalışmalar neticesinde sokakta çalışan çocuklar için eğitim, rehberlik ve danışmanlık takibi yapıldı. Bu çerçevede sokakta çalışan ve ailesiyle ilişkisi az olan, evden kaçan çocuklar ailelerine teslim edilerek, ailesi olmayan çocuklar da Aile Bakanlığı bakımı altına alındı. Aileleriyle yaşarken sokakta çalıştığı tespit edilen çocuklara uzmanlar eğitim, rehberlik ve danışmanlık hizmeti verilirken, ailelerine de çocuklarını sokakta çalıştırmamaları ve eğitimlerine devam ettirmeleri koşuluyla ekonomik yardım yapılıyor.

BİREBİR GÖRÜŞÜLDÜ

Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü olan 12 Haziran’dan bu yana sürdürülen çalışmalar kapsamında illerde İl Emniyet Müdürlüğü, Müftülük, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediyesi görevlilerinin de içinde yer aldığı Sokak Çocukları Çalışma Komisyonları kuruldu. Sokakta çeşitli nedenlerle risk altında bulunan çocukların korunması ve topluma kazandırılmaları amacıyla oluşturlan mobil ekipler, belirledikleri çocuklarla birebir görüşmeler yaptı.

109 mobil ekip sokaklarda mendil satan, kavşaklarda arabaların camlarını silen ve pazarlarda eşya taşıyan çocukları belirleyerek müdahale etti. Sokakta çalıştırılan 127 çocuk kurum bakımına alırken, 6 çocuk ise Çocuk Koruma İlk Müdahale ve Değerlendirme Birimine yerleştirildi.

  • 424 ÇOCUK AİLESİNE KAVUŞTU
  • 2 bin 336 çocuğa ilişkin mesleki çalışmalar çok boyutlu yapılarak haklarında çocuk koruma kanunu gereğince rehberlik sağlık ve danışmanlık tedbir kararları verildi. Evden kaçan 474 çocuk ise ailesine teslim edildi. Ailelere, çocuklarını çalıştırmaya ve dilendirmeye devam etmeleri halinde suç duyurusunda bulunularak yasal süreç başlatılacağı ve yasal sürecin takipçisi olacağı hatırlatılıyor.
Cenk Tosun Watford maçının son saniyesinde yıkıldı
Spor

Cenk Tosun Watford maçının son saniyesinde yıkıldı

Beşiktaş'tan Premier Lig takımlarından Everton'a transfer olan Cenk Tosun, Watford maçına 57. dakikada dahil oldu. Milli futbolcunun oyuna girdiği sırada deplasman tribününde bulunan Evertonlular, başarılı oyuncuya alkışlarla destek verdi. Cenk'in oyuna girmesinden 22 dakika sonra golü yiyen maviler, son saniyede milli futbolcuyla çok önemli bir fırsattan yararlanamadı.
Burak Yılmaz'dan Bafetimbi Gomis mesajı
Spor

Burak Yılmaz'dan Bafetimbi Gomis mesajı

Trabzonspor'un milli yıldızı Burak Yılmaz, Alanyaspor'u 2-1 yendikleri maçtan sonra çarpıcı açıklamalarda bulundu. Alanyaspor'un durumunu bildiklerini ancak "Sahada babanı bile tanımayacaksın" diyen tecrübeli golcü, Bafetimbi Gomis'in gol krallığı yürüyüşü hakkında ilginç bir değerlendirme yaptı.
Trezeguet'in serbest kalma bedeli belli oldu
Spor

Trezeguet'in serbest kalma bedeli belli oldu

Kasımpaşa formasıyla dikkati çeken bir performans sergileyen Mısırlı futbolcu Trezeguet, Süper Lig'deki futbolseverlerin bir numaralı gündem maddesi haline geldi. İstanbul ekibinin satın alma opsiyonuyla kiraladığı oyuncunun serbest kalma bedeli ortaya çıkarken yıldız oyuncu, Belçika basınına verdiği röportajda oynamak istediği ligleri açıkladı.
e-Devlet seferberlik sorgulama
Gündem

e-Devlet seferberlik sorgulama

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın milli seferberlik açıklaması ardından e-Devlet seferberlik sorgulaması gündem oldu. e-Devlet seferberlik emri sorgulama nedir? Milli seferberlik nedir? Seferberlik ne anlama geliyor? Seferberlikte neler yapılır? Milli seferberlik hangi durumlarda ortaya çıkar? İşte seferberlik ile ilgili detaylar ve e-Devlet seferbelik emri sorgulama girişi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan seferberlik açıklaması
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan seferberlik açıklaması

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Kahramanmaraş'ta partisinin 6. olağan il kongresinde konuştu. Erdoğan, Türkiye'nin terörle mücadelede sivilleri vurduğu iddialarına "Vicdansızlar, ahlaksızlar, edepsizler bizim kanımızda sivilleri vurmak yok ama sizin kanınızda var" ifadeleriyle tepki gösterdi. Kongrede konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sefer görev emri olanlar göreve hazır olsun ama şu anda ihtiyaç yok" diye konuştu.