Hayat Çocuğunuzu her yıl göz doktoruna götürün

Çocuğunuzu her yıl göz doktoruna götürün

Bebeklerin gözleri 7 - 8 yaşına kadar gelişimini tamamlıyor. Küçük yaşlarda ortaya çıkan görme bozuklukları, göz tembelliğine yol açıyor. Göz tembelliğinde erken tanı için çocukların 1 yaşından itibaren her yıl düzenli olarak göz muayenesinden geçirilmesi gerekiyor.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi İhlas
Çocuğunuzu her yıl göz doktoruna götürün
Çocuklar 3 - 4 yaşlarında tam olarak görmeye başlar. Küçük yaştaki çocuklar sağlam gözleriyle görebildikleri için diğer gözdeki bozukluğu da anlayamaz ve ifade edemezler. Bu nedenle çocukların mutlaka 1 yaşından itibaren her yıl düzenli göz muayenesinden geçirilmesi gerekiyor.

Küçük yaşlarda ortaya çıkan görme bozukluklarının, göz tembelliğine yol açtığını söyleyen Op. Dr. Murat Çağlayan, ebeveynlerin 1 yaşından itibaren her yıl çocuklarını düzenli olarak göz muayenesinden geçirmesi gerektiğini söyledi.
Gözlerin 7 - 8 yaşına kadar gelişimini tamamladığını belirten Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Hekimlerinden Op. Dr. Murat Çağlayan, şaşılık, yüksek bozukluktaki kırma kusurları, iki göz arasında bulunan 3 numaralık fark, doğuştan gelen katarakt ve aşırı göz kapağı düşüklüklerinin göz tembelliğini tetiklediğini kaydetti.
Çocukların 3 - 4 yaşlarında tam olarak görmeye başladığını hatırlatan Op. Dr. Murat Çağlayan, “Hastalıklar nedeniyle yeteri kadar kullanılmayan göz ise gelişimini tamamlayamaz. Küçük yaştaki çocuklar sağlam gözleriyle görebildikleri için diğer gözdeki bozukluğu da anlayamaz ve ifade edemez. Bu nedenle ebeveynlerin mutlaka 1 yaşından itibaren her yıl çocuklarını düzenli olarak göz muayenesinden geçirmesi gerekiyor. 10 yaşından sonra göz tembelliği hastalığı tedavi edilemez. Göz tembelliği ciddi bir hastalıktır ve % 90’a varan görme kaybına sebep olabilir” diye konuştu.
Tedavinin iki aşamalı uygulandığı bilgisini de veren Çağlayan, “Göz tembelliğine yol açan şaşılık veya kırma kusurlarının (miyop, hipermetrop, astigmat gibi) tedavisi, ameliyat ve gözlüklerle yapılır. Daha sonra da sağlam göz kapatılarak daha az gören gözün kullanılması ve çalışması sağlanır. Kapatma tedavisi ne kadar erken yapılırsa, başarı şansı da o kadar yükselir” ifadesini kullandı.

Şeker hastalarına güzel haber
HAYAT
Şeker hastalarına güzel haber

İdeal kilo "sağlıklı" olmayabilir
HAYAT
İdeal kilo "sağlıklı" olmayabilir

Dişlerini gıcırdatanlar dikkat
HAYAT
Dişlerini gıcırdatanlar dikkat

Kanserden korunmak için ev yoğurdu tüketin
HAYAT
Kanserden korunmak için ev yoğurdu tüketin

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.