Hayat Evinizin sıcak havası kaçmasın

Evinizin sıcak havası kaçmasın

Kalorifer sistemiyle ısıtılan evlerde alınacak bazı önlemlerle ortam sıcaklığı daha iyi korunabiliyor. Radyatörlerin arkasına alüminyum folyo kaplı ısı yalıtım levhaları yerleştirilerek ısının odaya daha fazla yayılması ve ısı akışına engel olacak şekilde uzun perdeler kullanılmaması, evi sıcak tutabiliyor.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Evinizin sıcak havası kaçmasın
Evinizin sıcak havası kaçmasın

Ülke genelinde etkili olan soğuk hava şartlarına karşı, kalorifer sistemiyle ısıtılan evlerde alınacak bazı önlemlerle ortam sıcaklığı daha iyi korunabiliyor.

Binalarda dış yalıtımın yanı sıra içeride alınacak önlemlerle ısınma veriminin artırılması sağlanabiliyor. Çatı yalıtımıyla, çatı katı tavanlarında nemlenme ve yoğuşma önlenerek, hem binanın ömrü uzatılıyor hem de çatı katında daha konforlu bir ortam oluşturuluyor.

Binaların dış duvarlarının ısı yalıtımlı olması ise büyük önem taşıyor. Isı yalıtımı sayesinde çatlak, kabarma, pullanma, nemlenme ve yoğuşma olmayan binalarda yakıt tüketiminde önemli ölçüde tasarruf sağlanabiliyor, bina sıcaklığı da muhafaza ediliyor.

Radyatörlerin arkasına ısı yalıtım levhaları yerleştirin

Ev sahiplerinin en az enerjiyle konfor şartlarına kolayca erişmesi de bazı önlemlerle mümkün.

Radyatörlerden çıkan ısı, radyatörün arkasındaki duvarı ısıtıyor. Bu nedenle radyatör ile duvar arasında boşluk bırakılarak, radyatörlerin arkasına alüminyum folyo kaplı ısı yalıtım levhaları yerleştirilmesiyle ısının odaya yayılmadan önce dışarıya çıkması önlenebilir. Böylelikle ısının ev içinde muhafazası sağlanıyor.

Radyatörlerin ısı akışını engelleyecek şekilde uzun perdeler kullanılmaması da sıcak havayı kaçırmıyor. Kapalı ve uygun perdeler, pencerelerden kaynaklanan ısı kaybını yüzde 25 önlüyor. Radyatörlerin üstlerinin ve önlerinin estetik amaçla kapatılması, mobilya ve eşyalarla engellenmesi ısının odaya homojen şekilde dağılmasını engelliyor. Bu nedenle radyatörlerin üst ve önlerinin açık olması gerekiyor.

Kışın en soğuk günlerinde evin iç sıcaklığının, en çok 19 derece konfor sıcaklığına ayarlanması gerekiyor. Gece gündüz ısınan evler yüzde 50 nemlendirilerek, 18 derecede ısınan bir odada 19 derece hissedilebilecek pratik konfor sıcaklığa ulaşılabilir. Böylelikle nemli hava, sıcaklığı daha iyi tutacak ve buharlaşma azalacağından vücut daha az ısı kaybedecek.

Oyuncu Fırat Tanış CHP'yi eleştirince sosyal medyada linç edildi
Hayat

Oyuncu Fırat Tanış CHP'yi eleştirince sosyal medyada linç edildi

Her fırsatta fikir ve ifade özgürlüğünden bahsederek algı operasyonu yapmaya çalışan muhalif medya ve sanatçılar bu kez hedef kendileri olunca çark etti. Oyuncu Fırat Tanış, "Bu akılla mı her şey çok güzel olacak? Bu üslupla, bu seviyeyle mi "ötekilerin" hakkını hukukunu korumaya talipsiniz?" ifadeleriyle CHP ve muhalif kesimi eleştirince sosyal medyada linç kurbanı oldu.
TDV Suriye'de soğukta donma tehlikesi altındaki aileler için seferber oldu
Gündem

TDV Suriye'de soğukta donma tehlikesi altındaki aileler için seferber oldu

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV), Suriye'de donma tehlikesi geçiren çocuklara ve ailelere yönelik yardımlarını sürdürüyor. TDV Genel Müdürü İzani Turan, yazılı açıklamasında, savaşın başladığı ilk günden itibaren Suriyeli ailelere gıdadan barınmaya, eğitimden sağlık hizmetlerine kadar her alanda yardım ulaştırmaya çalıştıklarını söyledi.
İstanbullu kar çilesi çekerken balıkçıya giden İmamoğlu: En iyi mücadeleyi biz verdik
Gündem

İstanbullu kar çilesi çekerken balıkçıya giden İmamoğlu: En iyi mücadeleyi biz verdik

İstanbul'da etkili olan yoğun kar yağışında İBB'nin yetersiz tedbileri vatandaşları mağdur etti. O sırada İngiliz büyükelçi ile bir balıkçıda yemek yiyen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ise eleştiri yağmuruna tutuldu. Özür dilemek yerine kendisini savunan İmamoğlu, bu sabah katıldığı bir televizyon programında 'pes' dedirten açıklamalarda bulundu. Vatandaşların geçmiş senelerdeki gibi büyük mağduriyet yaşamadığını belirten İmamoğlu, "İstanbul'da karla mücadeleyi en büyük şekilde biz veriyorduk" ifadelerini kullandı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.