HayatFatihin fethe çıktığı saray ören yeri olacak

Fatih'in fethe çıktığı saray ören yeri olacak

Fatih Sultan Mehmet'in, İstanbul'u fetih için yola çıktığı Edirne Sarayı'nın kalıntıları, ören yeri olacak. Müze de yapılacak alan, kültür turizmi için önemli bir nokta olacak.

AA
Edirne Sarayı'nın kalıntıları halen duruyor.
Edirne Sarayı'nın kalıntıları halen duruyor.

Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethe çıktığı Edirne Sarayı'nın kalıntılarının bulunduğu alan ören yeri haline getirilecek.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu, Tunca Nehri kenarında çok geniş orman içinde büyük bir alanı kapsayan Edirne Sarayı'nın Osmanlı’nın en büyük saraylarından biri olduğunu anlattı.

Proje kapsamında ilk etapta Cihannüma Kasrı, Saray Mutfağı, Şehitlik, Kum Kasrı ve Kum Hamamı ile Su Maksemi gibi kısmen bugüne kadar gelebilmiş anıtsal yapıların çevreleneceğini anlatan Hacıoğlu, düzenleme kapsamında alanın korunmasının ve uzun vadede aslına uygun olarak ihyasının amaçlandığını ifade etti.

Toplam 180 dönümlük alanın çevre düzenlemesinin yapılacağını belirten Hacıoğlu, proje kapsamında Adalet Kasrı'nın da aralarında olduğu pek çok yapının müze haline getirileceğini ifade etti.

Hacıoğlu, şunları kaydetti:

  • "Bu ören yeri içerisinde Mimar Sinan’ın yaptığı Adalet Kasrı, adalet manzumelerini içinde bulunduran bir müze olacak. Saray mutfaklarını, Osmanlı saray mutfağını içinde bulunduran bir müze olacak. Kum Kasrı Hamamı da bir hamam kültürü müzesi olarak görülecek ve böylece bu arazide kalan bütün Edirne Sarayı’na ait unsurlar ziyaretçiler gezilmiş olacak. Ziyaretçilerin tüm ihtiyaçları karşılanacak şekilde düzenleniyor, emzirme odasına, otoparkına, dinlenme yerlerine, çay kahve içme yerlerine, enformasyon yerlerine kadar her şey olacak. Yaklaşık 1 yıl sonra proje bitmiş olacak ve Edirne Sarayı eski günlerine kavuşmuş olacak. Edirne Sarayı içindeki Fatih’in yaptırdığı Cihannüma Kasrı da 2018 yılında bakanlığımızca yatırım programın alındı. Arz Odası’nın projeleri de yine bakanlığın programına alındı. Benim öngörüm 2023 yılında Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. Yılında Edirne’deki Eski Saray eski ihtişamlı günlerine kavuşmuş olacak."

Edirne Sarayı

Topkapı Sarayı’na benzer bir yerleşim planına sahip Edirne Sarayı, büyük meydanlar etrafında konumlanan değişik işlevli yapılarıyla Türk saray mimarisinin genel karakterini yansıtıyor. İnşasının ardından Osmanlı-Rus Savaşı, Balkan Savaşı, IV. Mehmet'in sünnet şöleni gibi pek çok önemli olaya tanıklık eden saray, Osmanlı-Rus Savaşı'nda zarar gördü.

Yapıdan günümüze Babüssade, Cihannüma Kasrı, Kum Kasrı Hamamı, Fatih Köprüsü, Adalet Kasrı, Kanuni Köprüsü, Su Maksemi, Şehabeddin Paşa Köprüsü, Namazgahlı Çeşmesi, mutfak kısmı ve Av Köşkü bölümleri ulaşabildi.

Ankara'da deprem meydana geldi
Gündem

Ankara'da deprem meydana geldi

Kandilli Rasathanesi, Ankara'da 2.0 şiddetinde deprem meydana geldiğini açıkladı. Yeni Mahalle merkezli depremin yerin 2 kilometre altında meydana geldi.
İsrailli vekilden insanlık dışı açıklama
Dünya

İsrailli vekilden insanlık dışı açıklama

İsrail'deki aşırı sağcı vekil Smotrich, Filistin'in sembol isimlerinden 17 yaşındaki genç kız Ahed et-Temimi'nin dizinden vurulması gerektiğini söyledi.
Napoli son dakika golüyle Juventus'u mağlup etti
Spor

Napoli son dakika golüyle Juventus'u mağlup etti

Napoli, Kalidou Koulibaly'nin 90. dakikada attığı golle Juventus deplasmanından 3 puanla döndü. Bu sonuçla Napoli puanını 84'e yüksetti ve Juventus'la aradasındaki puan farkını 1'e indirdi.
Kılıçdaroğlu alçakça Osmanlı'ya saldırdı
Gündem

Kılıçdaroğlu alçakça Osmanlı'ya saldırdı

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Mersin'in Silifke ilçesinde katıldığı etkinlikte Osmanlı İmparatorluğu'na skandal sözlerle saldırdı. Kılıçdaroğlu, "Osmanlı döneminde herkes padişahın kulu ve kölesiydi. Millet diye bir kavram yoktu. Türk milleti diye de bir kavram yoktu. Çünkü Osmanlı Türklerle alay ediyordu. Osmanlı'nın zulmüne karşı bu çadırlarda ne mücadeleler verildi. Dadaloğlu, Köroğlu boşuna mı çıktı? Boşuna mı söylediler, padişahın fermanını ama dağların da bize ait olduğunu" diye konuştu.
İran'da 'Azeriler Farstır' açıklamasına tepki
Dünya

İran'da 'Azeriler Farstır' açıklamasına tepki

İran Meclisindeki bazı Türk kökenli milletvekilleri, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yunusi'nin "Azeriler Türkçe konuşan Farstır" açıklamasına tepki gösterdi.