Hayat Teknolojik çocuklar için bu hastalıklar kapıda

Teknolojik çocuklar için bu hastalıklar kapıda

Uzmanlara göre, akıllı telefonlarla, bilgisayarlarla, tabletlerle büyüyen çocuklarda miyop hastalığının görülme oranı artıyor. Ve önlem alınmazsa çocuklar, ilerleyen yaşlarda çok daha ciddi göz hastalıklarıyla uğraşmak zorunda kalabilir.

Haber Merkezi Diger
Uzmanlar, çocuklarda göz hastalıklarının genç yaşta görülebileceğini söylüyor.
Uzmanlar, çocuklarda göz hastalıklarının genç yaşta görülebileceğini söylüyor.

Günümüzde hemen her çocuğun elinde artık akıllı telefon görmek mümkün ancak uzmanlar, bu durumun çocukların göz sağlığını olumsuz etkilediğini söylüyor. Gelişen teknolojinin sonucu olarak miyop hastalığının da yaygınlaştığını belirten Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Tülin Karakaya aileleri uyarıyor ve şöyle konuşuyor:

  • “Teknolojik gelişmeye ayak uydurmalıyız ancak çocuklarımızın çok küçük yaşta telefonlarla, tabletlerle tanışması onların miyop olmasına neden olabilir. Çocukları, elektronik cihazlardan, ekranlardan uzak durmaya teşvik etmeliyiz. Başka bir deyişle dışarı çıkıp güneş ışığı altında oynamaya ikna etmek hem genel sağlıkları hem de göz sağlıkları açısından önemli.”

Bağımlı çocuklar bağımlı nesil
HAYAT
Bağımlı çocuklar bağımlı nesil

Erken yaşta gözlük kaçınılmaz

Çocukların internette geçirecekleri vakit konusunda sınırlama yapılması gerektiğini belirten Karakaya, çocukların ileride miyop dışında daha ciddi göz sorunları yaşayabileceklerini vurguluyor.

Çocuklarımız ya da torunlarımız çok erken yaşta gözlük takmak ve miyopinin getirdiği göz hastalıkları ile uğraşmak zorunda kalacaklar.

'D vitamini miyop riskini azaltıyor'

Gözün, sağlıklı gelişimi için güneş ışığına ihtiyacı vardır. Ayrıca D vitamini miyop hastalığı riskini de azaltıyor. Çocuklarımızı güneş ışınlarından mahrum bırakmayalım. Havasız, kapalı, karanlık odalara hapsolmasınlar. Özellikle yaz tatilinde vakitlerini bilgisayar başında geçirmek yerine açık havada parklarda geçirsinler. Çocuklarımızı teknolojiyle ne kadar geç tanıştırırsak ileride yaşayabilecekleri göz sorunlarından o kadar korumuş oluruz.”

Teknoloji fırsat olmaktan çıktı tehdide dönüştü
GÜNDEM
Teknoloji fırsat olmaktan çıktı tehdide dönüştü

Yeni bir bağımlılık : Teknoloji hastalığı
HAYAT
Yeni bir bağımlılık : Teknoloji hastalığı

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.