Teknoloji Gökyüzünde 4 gezegen aynı çizgide buluşuyor

Gökyüzünde 4 gezegen aynı çizgide buluşuyor

Dünyaya komşu gezegenler Venüs, Mars, Jüpiter ve Satürn, 1 Mayıs sabahı gökyüzünde aynı çizgide buluşuyor. 1 Mayıs sabahı gerçekleşecek Venüs ve Jüpiter kavuşumunda, iki gezegenin birbirine çarpacak kadar yakın görülmesi bekleniyor.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Gezegenler en son ne zaman aynı hizaya gelecek?
Venüs ve Jüpiter neredeyse birbirine değecek kadar yakın görülecek.

Live Science internet sitesinin haberine göre, güneş sisteminin en parlak iki gezegeni Venüs ve Jüpiter, 30 Nisan'ı 1 Mayıs'a bağlayan gece sabaha doğru dünyadan bakıldığında neredeyse birbirine değecek kadar yakın görülecek.

Ayrıca, Venüs, Mars, Jüpiter ve Satürn de gökyüzünde aynı çizgide buluşacak.

Birbirinden milyonlarca kilometre uzaklıkta olan ve güneş etrafındaki turlarını farklı zamanlarda tamamlayan gezegenler dünyadan bakıldığında birbirine değecek kadar yaklaşıyor.

Gezegenlerin kavuşumu adı verilen bu olay her yıl meydana gelse de bilim insanları, beklenen Venüs ve Jüpiter buluşmasının dünyaya çok daha yakın bir noktada gerçekleşeceğini ve gezegenlerin teleskop yardımı olmadan daha açık şekilde gözlemlenebileceğini belirtiyor.

Güneş’in en iyi fotoğrafı
TEKNOLOJİ
Güneş’in en iyi fotoğrafı

Bugüne kadarki en uzak keşif: 28 milyar ışık yılı mesafedeki yıldız görüntülendi
TEKNOLOJİ
Bugüne kadarki en uzak keşif: 28 milyar ışık yılı mesafedeki yıldız görüntülendi

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.