Yazarlar Çalışanın güçlü yanları ona güvenle ortaya çıkar

Çalışanın güçlü yanları ona güvenle ortaya çıkar

Yaşar Süngü
Yaşar Süngü Gazete Yazarı
Abone Ol Google News

Türkiye'deki eğitim sisteminin yanlışlığı Dünya Bankası'nın raporu ile belgelendi. Eğitim sistemimiz maalesef öğrencileri pasifleştiriyor.

Öğrencinin zayıf yanlarını güçlendirmeyi amaç edindiği için özgüven kaybına yol açıyor. Bu da öğrencilerin yaratıcı, yönlendirici ve liderlik özelliklerini öldürüyor.
Oysa herkesin yaratılış gereği bir güçlü yanı muhakkak vardır. Öğrencinin güçlü yanlarının ortaya çıkarılması ve o yönünün geliştirilmesinin teşvik edilmesi gerekiyor. Türkiye'de insanlar arasında bir güven sorunu olduğuna dikkat çeken Prof. Dr Acar Baltaş'a göre, iş dünyasında yönetici kademesinde bulunanların işi zor.
LİDER DİNLEMESİNİ BİLENDİR
İşadamları ve akademisyenlerin iş dünyasında bir liderde olması gereken en temel özellikler konusunda ortak oldukları tek nokta liderin dinlemesini bilmesi oldu.
Geçtiğimiz ay Eduplus tarafından düzenlenen III. Liderlik Zirvesi'nde işadamları, yöneticiler ve akademisyenler kendi pencerelerinden bakarak lider konusundaki fikirlerini açıkladılar.
Kimisi liderliği doğuştan kimisi de sonradan öğrenilebilir olduğunu ileri sürse de aslında herkes bir liderde olması gereken özelliklerden bir tanesini öne çıkardı.
Şimdi sözü uzatmadan zirveye katılanlar akademisyen ve işadamlarının liderlik hakkındaki düşüncelerini özet olarak vererek değerlendirmeyi okuyuculara bırakıyorum;
Aldo Kaslowski (TÜSİAD Yönetim Kurulu üyesi ve Başkan Vekili)
Lider dinlemesini bilendir. Bir duygudur.
Masanın üstüne boylu boyunca serilen bir ipin neresinden tutarsanız tutun peşinden gelecektir. Ancak ipi itmeye kalkarsanız ip geri gitmez.
Çalışanları itip kakarak asla lider olamazsınız.
Yönetici eğitimle elde edilir lider ise yeteneklidir.
Herşeyi bilen adam devri kapanmıştır. Lider takımdan öğrendikleriyle yönetir.
Ethem Sancak (Hedef Holding Yönetim Kurulu Başkanı)
Liderlik kendinden akıllı insanları yönetmektir.
Liderin hayal kurup bunu örgütlemesi lazım. Hayali örgütlemek için de bilgiye ihtiyacı var.
En az 3 kişi ile takım kurarak takımla çalışmayı bilmeli.
Bir oku ne kadar geri çekerseniz o kadar ileri gider. Liderde tarih bilinci olması şarttır.
Feyhan Kalpaklıoğlu (Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı)
Mütevazı olmalıdır.
Dinlemeyi bilmelidir.
Etrafındakilerle birlikte ortak karar alabilmelidir.
Liderlik öğrenilebilir. Takım ruhu ile hareket eden liderlik özelliklerine sahiptir.
Osman F. Boyner (Boyner Grubu Yönetim kurulu üyesi)
Gemiyi en az hasarla limana getiren liderdir. Bu kaptan olabildiği gibi bir tayfa da olabilir.
100 yıl önce lider neyse bugün de odur, bundan sonra da öyle olacaktır.
Lider geniş yelpazeli olmalıdır.
Çalışanlarıyla şirketin en ufak bir sorununu bile konuşabilmelidir.
ÇEKİRDEK
Bir şeyde mehasin ve şeref hasıl oldukça, havassa peşkeş ederler; seyyiat olsa, avama taksim ederler.
İş'in sırrı O'nda
Bu şekilde yerleştirmeni sana Allah mı emretti?
Bedir Savaşı'nda Hz Muhammed küçük ordusunu savaş düzeninde yerleştirmiş beklemektedir. Bu sırada savaş düzenleri konusunda uzman sayılan arkadaşlarından Hubab yanına gelir ve sorar:
Orduyu böyle yerleştirmeni sana Allah mı emretti?
-Hayır, kendi tercihim
-Ordu yanlış yerleştirilmiş.
Hz Muhammed de hiçbir tepki göstermeden arkadaşının sözüne uyar. Hubab anlatır ve ordunun savaş düzeni değiştirilir.
Birkaç saat sonra da İslam ilk zaferini kazanmıştır.
Örnek şirket
Başarıyı paylaşmak yetmez kazancını da paylaşacaksın
Vitra'nın 23 yıllık Genel Müdürü Şadi Burat, şirketin uluslararası ödüller kazanmasının sırrını şöyle anlattı:
Şirketin başarısını Vitra'da çalışan en alttan en üst birime kadar toplam 1500 kişiyle ayrım yapmadan paylaştık. Vitra'da herkesin kartvizitinde ortak (partner) yazar.
ABD'nin en başarılı şirketleri başarıyla birlikte parayı da paylaşanlardır.
Bizde başarıyla birlikte kazancı da paylaşmayı seçtik. Çalışanını motive etmeyen bir şirket başarılı olamaz.
DHL'den "Askıda Kütüphane"
Kurumsal sorumluluklarını bilen şirketler arasında ön sıralarda yer alan uluslararası hızlı taşımacılık ve lojistik sektörü kuruluşu DHL, oluşturduğu 'DHL Gönüllüleri' Platformu ile bugüne kadar Beyoğlu Kaymakamlığı Sosyal Yardım Mağazası ve Teodora Çocuk Hizmetleri Vakfı'na destek verdi.
Şimdi de Doğu Sanayi Sitesi Okulu için kütüphane yaptırmaya hazırlanıyor. 30 kişiden oluşan DHL Gönüllüleri'nin 15'i İstanbul çalışanlarından, 15'i ise Anadolu şehirlerindeki çalışanlardan oluşuyor.
DHL Gönüllüleri şu anda kardeş okul ilan ettikleri Doğu Sanayi Sitesi Okulu için bir kütüphane oluşturmayı planlıyor. Bu projeyle kaynak yaratmak için evde yapılan kek-börek gibi malzemeleri belirli aralıklarda çalışanlara satan DHL Gönüllüleri, hazırladıkları etkileyici sunumlarla da şirket çalışanlarını katılıma çağırıyor.
Sabah kahvaltısında alınan poğaçadan artan bozuk paralar ise dileyen çalışanlar tarafından bağışlanıyor ve bu paralar projeye katkı sağlamak amacıyla 'Askıda Kütüphane' kumbaralarında biriktiriliyor.
DHL Express olarak sosyal sorumluluk projelerine verdikleri desteğin devam edeceğini belirten DHL Express Kurumsal İletişim Direktörü Selda Susal; "Dünyanın ilk 100 ekonomik gücünün içerisinde ülkelerden çok şirketler bulunuyor. Bu da şirketlerin sosyal sorunlara karşı göstermesi gereken duyarlılığın önemini açıkça gösteriyor" dedi.
Selda Susal, sosyal konulara duyarlı şirketlerin, çalıştıkları yer ile gurur duyan daha mutlu ve daha sadık çalışanlara sahip olduğunu söyledi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.