|

Çipras'ın bakanı tarihe geçti

Yunanistan’da genel seçimlerde kazanan Syriza Partisi lideri Aleksis Çipras, kabineyi kurdu. Çipras'ın kabinesinde bir ilk gerçekleşti ve sağlık bakanı görme engelli milletvekili Panagiotis Korumblis oldu. Savunma Bakanlığına ise Türkiye karşıtlığı ile bilinen ANEL partisi lideri Panos Kamenos’u getirdi.

09:37 - 28/01/2015 Çarşamba
Güncelleme: 10:43 - 28/01/2015 Çarşamba
AA

Yunanistan’da Pazar günü gerçekleştirilen genel seçimlerde galip çıkmayı başaran Syriza Partisi lideri Aleksis Çipras, kabineyi kurdu. Çipras tarafından oluşturulan kabine de ilk defa bir görme engelli Bakan görev yapacak. Panagiotis Korumblis ülkenin ilk görme engelli bakanı olarak tarihe geçti.


Yunanistan medyasına göre ailesi Osmanlıdöneminde Karadeniz kıyılarından Yunanistan'a göçen Pontuslardan olan 63 yaşındaki bakan, görme yeteneğini 10 yaşında İkinci Dünya Savaşı döneminden kalan bir bombanın patlaması sonucunda kaybetmiş. Korumblis daha önce sosyalist parti PASOK'tan vekil olarak görev yapmış.


Türkiye Karşıtı Savunma Bakanı

Başbakan Çipras, Dışişleri Bakanlığı’na Stalinci geçmişi ile bilinen Nikos Kotzias’ı, Savunma Bakanlığı’na ise Türkiye’ye karşı sert tavrı ile bilinen koalisyon hükümeti ortağı sağcı Bağımsız Yunanlar (ANEL) partisi lideri Panos Kamenos’u getirdi. Çipras, yolsuzlukla mücadele için de bir bakan atadı.

Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias, eski Başbakanlardan Yorgo Papandreu’nun Dışişleri Bakanı olduğu dönemde danışmanı idi. 2009’da Papandreu Başbakan olduğunda Dışişleri Bakanlığı’na Dimitris Druças’ı getirince kızıp yanından ayrılan Kotzias o dönmede küçük bir parti olan Radikal Sol Koalisyon’un lideri Çipras’a yaklaştı. Pire Üniversitesi uluslararası ilişkiler öğretim üyesi. Türkiye ve Ortadoğu konularını yakından takip ediyor.

Savunma Bakanı Kamenos, Türkiye’ye karşı çok sert söylemleri ile tanınıyor. Başbakan Davutoğlu’nun aralık ayındaki Atina ziyareti sırasında sokakta protesto gösterisi düzenlemişti. Propilea meydanındaki gösteriye yaklaşık 70 kişi katılmıştı. Kamenos “Türkiye tahrik ederken Yunan Hükümeti Davotoğlu ile görüşmeler yapıyor” demişti.
#Panagiotis Korumblis
#Syriza
#aleksis çipras
#yunanistan seçim
#görme engelli bakan
9 yıl önce