|

May görevine resmen başladı

İngiltere'de yeni Başbakan Theresa May​, görevi resmen devraldı. Kraliçe 2. Elizabeth'in kaldığı Buckingham Sarayı'na giden May, ​yeni hükümeti kurmakla görevlendirildi.​

Yeni Şafak
20:22 - 13/07/2016 Çarşamba
Güncelleme: 20:33 - 13/07/2016 Çarşamba
AA

İngiltere'nin yeni Başbakanı Theresa May, görevine resmen başladı.Birleşik Krallık'ın 76'ncı Başbakanı olarak görevi David Cameron'dan bugün devralan 59 yaşındaki May, Kraliçe'nin resmi konutu Buckingham Sarayı'na gidişinde yeni hükümeti kurmakla görevlendirildi. Kraliçeyle yaklaşık 30 dakika görüşen Theresa May'e, eşi Philip May de eşlik etti.İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'in tahta çıktığı 1952 yılından bu yana görev yapan 13'üncü Başbakan olan Muhafazakar Partili Theresa May, Margaret Thatcher'dan sonra ülkenin 2'nci kadın Başbakanı oldu.

Yeni kabine


Ülkenin son 30 yıldaki 3'üncü "seçimle göreve gelmeyen" Başbakanı da olan May'in yeni kabineyi oluştururken kadınlara ağırlık vermesi bekleniyor.1990'da istifa eden Margaret Thatcher'ın yerine John Major ve 2007'de istifa eden Tony Blair'ın yerine Gordon Brown Başbakanlık görevini üstlenmişti. İngiltere'de son 116 yılda toplam 15 Başbakan, ara dönemde herhangi bir seçime girmeden koltuğa oturdu.İngiliz basını, Theresa May'in Maliye Bakanlığına Dışışleri Bakanı Philip Hammond'ı, Dışişleri Bakanlığı görevine Uluslararası Kalkınma Bakanı Justine Greening'i, İçişleri Bakanlığına ise Enerji Bakanı Amber Rudd'u getirebileceğini öne sürüyor.Yeni kabinenin önümüzdeki birkaç gün içerisinde açıklanması bekleniyor. Ayrıca yeni kabineye "Brexit"ten sorumlu bir bakanın da atanması öngörülüyor. Cameron'ın kabinesindeki 22 bakanın 7'si kadındı.


#Başbakan
#Buckingham Sarayı
#David Cameron
#İngiltere
#Londra
#Theresa May
8 yıl önce