|

Çin ekonomisinde tehlike çanları: Büyüme tahminlerini düşürüyorlar

Çin'de ekonomik aktiviteyi desteklemek için farklı önlemler gündeme gelirken ekonomistler Çin büyüme tahminlerini aşağı yönlü revize etmeye devam ediyor. Ekonomistler bu çeyrekte yüzde 4,6 yerine yüzde 4,4 Çin büyümesi bekliyor. 2024 büyüme tahmini de yüzde 4,5 ile hükümetin yüzde 5’lik hedefinden uzakta bulunuyor.

11:50 - 29/08/2023 Salı
Diğer
Foto/arşiv
Foto/arşiv

Çin ekonomisinde görünümün giderek kötüleştiği Bloomberg’in ekonomistlerle düzenlediği ankette de ortaya çıktı.


Ankete katılan ekonomistlerin 2023 medyan Çin büyüme beklentisi önceki yüzde 5,2 seviyesinden yüzde 5,1’e geriledi. Beklentilerdeki bu revizyon büyük ölçüde üçüncü çeyrek tahminlerinin gerilemesinden kaynaklandı.


Bloomberg HT'de yer alan habere göre; Ekonomistler bu çeyrekte yüzde 4,6 yerine yüzde 4,4 Çin büyümesi bekliyor. 2024 büyüme tahmini de yüzde 4,5 ile hükümetin yüzde 5’lik hedefinden uzakta bulunuyor.


Bu yıl Çin’in yüzde 4,9 büyüyeceğini tahmin eden Continuum Economics Direktörü Mike Gallagher büyüme tahminlerinin aşağı çekilmesinde gayrimenkul yatırımlarındaki düşüş ve zayıf ihracat rakamlarının rol oynadığını düşünüyor.

Çin Merkez Bankası’ndan teşvik beklentileri de ankete yansıdı. Buna göre ekonomistler yılın son çeyreğinde politika kredi faizi olan orta vadeli borç verme faizinde 10 baz puan daha düşüş bekliyor.


Çin’in sermaye piyasalarını hareketlendirme adımları da sınırlı etki yaratıyor. Pazartesi günü bir ara yüzde 5,5 yükselen CSI 300 endeksi sadece yüzde 1,2 yükselişle günü tamamladı. Morgan Stanley analistlerine göre hisse senedi piyasalarına ilişkin 2008’den bu yana ilk kez damga vergisinin düşürülmesi gibi adımları uzun vadede sürdürebilmek zor olacak.


#Çin
#Büyüme oranları
#Çin ekonomisi
8 ay önce