Ekonomi Ekonomide yabancı ivmesi

Ekonomide yabancı ivmesi

Yönetimde istikrar Türkiye’ye yatırımı beraberinde getirdi. Yabancı firma sayısı 47 bini aşarken bu işletmelerin sermaye toplamı ise 151 milyar TL’yi geçti. Yabancıların en fazla faaliyet gösterdiği sektörlerin başında gelen inşaat ve toptan dış ticareti; perakende gıda, gayrimenkul alım satım, kiralama takip etti.

Fazlı Şahan Yeni Şafak
Fotoğraf: Arşiv
Fotoğraf: Arşiv

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, TBMM'de bir soru önergesine verdiği cevapta Türkiye'de yabancı sermayeli faaliyet gösteren şirketlerin sayısını açıkladı. Pekcan, ortakların tamamı yabancı uyruklu olan anonim ve limited şirketler ile sahibi yabancı uyruklu olan gerçek kişi ticari işletme sayısının 12 Aralık 2019'da 47 bin 100 olduğunu söyledi. Pekcan, bu ticari işletmelerinin toplam sermayesinin ise 151 milyar 794 milyon 392 bin 805. TL olduğunu belirtti.

14 BİNİ SURİYELİ

Pekcan, ortaklarının tamamının Suriye uyruklu olan anonim limited şirketler ile sahibi Suriye uyruklu olan gerçek kişi ticari işletme sayısının yine aynı tarih itibariyle 13 bin 880 olduğunu belirterek, bunların toplam sermayesinin ise 3 milyar 913 milyon 276 bin 263 TL olduğunu kaydetti. Pekcan, Suriye uyruklu olan şirketlerin ve gerçek kişi ticari işletmelerin en fazla faaliyet gösterdiği alanların inşaat, toptan dış ticaret, perakende gıda ticareti, gayrimenkul alım satım, kiralama, giyim konfeksiyon imalatı olduğunu bildirdi.

47 bin şirket 151 milyar TL sermaye

  • Türkiye'deki yabancı firma sayısı 47 bini aşarken, toplam sermayeleri de 151 milyar TL'yi geçti. En fazla ilgi gösterilen sektörlerin başında inşaat ve toptan dış ticareti yer aldı. Onu perakende ve gıda izledi.

Geleceğe Nefes Seferberliği kapsamında dikilen fidanların yüzde 95'i tuttu
EKONOMİ
Geleceğe Nefes Seferberliği kapsamında dikilen fidanların yüzde 95'i tuttu
Abone Ol Google News
Pandemi döneminde maske ve koruyucu giysi ihracatında yüzde 986’lık rekor artış
Ekonomi

Pandemi döneminde maske ve koruyucu giysi ihracatında yüzde 986’lık rekor artış

Koronavirüs salgını sürecinde en çok ihtiyaç duyulan maske ve koruyucu giysi alanında Türkiye'de üretim yapan Türk hazır giyim endüstrisi 2020’nin ilk yarısında 573 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. İHKİB Başkanı Gültepe, sektörün salgınla mücadele eden ülkelerin de imdadına yetiştiğini belirterek, "İlk 6 ayda 144,7 milyon doları tıbbi ve kumaş maske, 428,7 milyon doları da koruyucu giysi olmak üzere 573,4 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdik. Maske ve koruyucu giysi ihracatımızda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 986'lık rekor artış elde ettik" dedi.
ÖSYM'den adaylar için fotoğraf güncellemesi kolaylığı: AİS üzerinden güncellenebilecek
Gündem

ÖSYM'den adaylar için fotoğraf güncellemesi kolaylığı: AİS üzerinden güncellenebilecek

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, "T.C. kimlik kartı bulunan fakat sistemimizde güncel fotoğrafı olmayan adaylarımız, artık başvuru merkezlerine gitmeden fotoğraf güncelleme işlemlerini ve sınav başvurularını Aday İşlemleri Sistemi üzerinden gerçekleştirebilecek" dedi.
Milli gurur yerli uçak bombası SARB-83 göreve hazır: Dünyada böylesi yok
Ekonomi

Milli gurur yerli uçak bombası SARB-83 göreve hazır: Dünyada böylesi yok

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsünün (SAGE) öz kaynaklarıyla yürüttüğü çalışmalar sonunda geliştirdiği ardışık delicili uçak bombası SARB-83, seri üretime hazır hale getirildi. TÜBİTAK SAGE Enstitü Müdürü Gürcan Okumuş "1,5 metrelik güçlendirilmiş duvarın yavaşlatma etkisi yüzde 10'dan bile az oldu. Bu gerçekten çok yüksek bir etkinlik göstergesi. SARB-83'te ardışık delicili harp başlığı var ve bu teknolojiyi uçak bombasında kullanan dünyada belki tek ülkeyiz" açıklamasında bulundu.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.