Ekonomi Ekonomide yabancı ivmesi

Ekonomide yabancı ivmesi

Yönetimde istikrar Türkiye’ye yatırımı beraberinde getirdi. Yabancı firma sayısı 47 bini aşarken bu işletmelerin sermaye toplamı ise 151 milyar TL’yi geçti. Yabancıların en fazla faaliyet gösterdiği sektörlerin başında gelen inşaat ve toptan dış ticareti; perakende gıda, gayrimenkul alım satım, kiralama takip etti.

Abone Ol Google News
Fazlı Şahan Yeni Şafak
Ekonomide yabancı ivmesi
Fotoğraf: Arşiv

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, TBMM'de bir soru önergesine verdiği cevapta Türkiye'de yabancı sermayeli faaliyet gösteren şirketlerin sayısını açıkladı. Pekcan, ortakların tamamı yabancı uyruklu olan anonim ve limited şirketler ile sahibi yabancı uyruklu olan gerçek kişi ticari işletme sayısının 12 Aralık 2019'da 47 bin 100 olduğunu söyledi. Pekcan, bu ticari işletmelerinin toplam sermayesinin ise 151 milyar 794 milyon 392 bin 805. TL olduğunu belirtti.

14 BİNİ SURİYELİ

Pekcan, ortaklarının tamamının Suriye uyruklu olan anonim limited şirketler ile sahibi Suriye uyruklu olan gerçek kişi ticari işletme sayısının yine aynı tarih itibariyle 13 bin 880 olduğunu belirterek, bunların toplam sermayesinin ise 3 milyar 913 milyon 276 bin 263 TL olduğunu kaydetti. Pekcan, Suriye uyruklu olan şirketlerin ve gerçek kişi ticari işletmelerin en fazla faaliyet gösterdiği alanların inşaat, toptan dış ticaret, perakende gıda ticareti, gayrimenkul alım satım, kiralama, giyim konfeksiyon imalatı olduğunu bildirdi.

47 bin şirket 151 milyar TL sermaye

  • Türkiye'deki yabancı firma sayısı 47 bini aşarken, toplam sermayeleri de 151 milyar TL'yi geçti. En fazla ilgi gösterilen sektörlerin başında inşaat ve toptan dış ticareti yer aldı. Onu perakende ve gıda izledi.

Geleceğe Nefes Seferberliği kapsamında dikilen fidanların yüzde 95'i tuttu
EKONOMİ
Geleceğe Nefes Seferberliği kapsamında dikilen fidanların yüzde 95'i tuttu

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.