|
Ekonomi

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati: Yeni model olmasaydı durgunluk yaşardık

Ekonomik Dönüşüm Zirvesi’ne katılan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, dünya ekonomisinin daraldığı bir dönemde Türkiye ekonomisinin büyümeyi başardığını belirterek, "Eğer yeni ekonomi modelini uygulamaya almasaydık bugün enflasyon sorunu ile birlikte büyük olasılıkla bir durgunluk ve buna bağlı birçok sorunla yüz yüze kalacaktık" dedi.

Mesude Demirhan
Mesude Demirhan
00:00 . 30/09/2022 Cuma
Yeni Şafak
Nureddin Nebati

Nureddin Nebati

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın "Pandemi Sonrası Dönemde Ekonomi Paradigmasında Dönüşüm ve Yükselen Ülkeler" temasıyla düzenlediği "Ekonomik Dönüşüm Zirvesi" dün yapıldı. Zirvenin açılışında konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, hayata geçirdikleri yeni ekonomi modelinin en önemli sacayağının Türk Lirası'na olan güvenin artırılması olduğunu söyledi. Dünya ekonomisinin daraldığı bir dönemde Türkiye ekonomisinin büyümeyi başardığını vurgulayan Nebati, Türkiye Ekonomi Modeli'nin istihdamı artırma noktasında da hedeflerle uyumlu şekilde işlediğini kaydetti. Nebati, 2021 yılında 2,1 milyon, bu yılın ilk 7 ayında ise 613 bin kişilik istihdam artışı sağlandığını bildirdi.

TÜRKİYE MODELİ ÖRNEK OLACAK

Nureddin Nebati, son 20 yılda gerçekleştirilen reformlar temelinde yükselen yeni ekonomi modeli ile bir üst dengeye kısa sürede ulaşacaklarını belirterek şunları söyledi:

  • “Tüm ülkelere uygulanacak genel geçer politika seti söz konusu olamaz. Türkiye birilerinin dayattığı anlayışla hareket etmek zorunda değildir. Ortaya koyduğumuz iddialar Türkiye gerçekliğiyle örtüşüyor. Türkiye modeli örnek olacak. Yerli üretimi ön plana çıkarak stratejik sektörleri desteklemek ve ihracatı artırarak orta gelir tuzağını aşmayı hedefliyoruz. Bu bizim önceliklerimizden bir tanesi. Bu adımı atma kararlılığımız ülkemizin stratejik ihtiyaçları doğrultusundadır.”

SORUNLARI KALICI ÇÖZECEĞİZ

Yeni ekonomi politikasının, Türkiye ekonomisinin tüm yapısal sorunlarını kalıcı bir şekilde çözmeyi amaçladığını kaydeden Nebati, şöyle devam etti:

  • "Yeni ekonomi politikamızın, Türkiye ekonomisinin tüm yapısal sorunlarını kalıcı bir şekilde çözmeyi amaçladığı aşikar. Eğer yeni ekonomi modelini uygulamaya almasaydık bugün enflasyon sorunu ile birlikte büyük olasılıkla bir durgunluk ve buna bağlı birçok sorunla yüz yüze kalacaktık. Öte yandan, enflasyon sorunu yine ciddi bir mesele olmaya devam edecekti. Zira bugün tüm dünyanın yaşadığı enflasyon sorunu büyük ölçüde arz ve maliyet kaynaklıdır. Talebin etkisi sınırlı düzeydedir. Dolayısıyla biz tercihimizi yatırımdan, istihdamdan, üretimden ve ihracattan yana yaptık."

FIRSATLAR DAHA AĞIR BASIYOR

Tedarik sıkıntısı nedeniyle birçok sektörde yatırım kararlarının seyrinde küreselden ziyade yerele ve bölgesele dönüşün gerçekleştiğine işaret eden Nebati, “Hatta öyle ki dünya üretim ve ticaret haritasında çeşitli kaymalara yol açabilecek değişimlerin yaşanabileceği bir döneme girdiğimiz söylenebilir. Bu dönemde Türkiye, stratejik lokasyonu ve sahip olduğu birçok rekabetçi avantajıyla kuşkusuz önemli alternatif tedarikçi ülkelerden biri olarak öne çıkmıştır. Yani esasında mevcut krizin ülkemiz özelinde ortaya çıkardığı fırsatlar, tehditlerden daha ağır basmaktadır. Bir kere bunu görebilmek gerekiyor” diye konuştu.

AKADEMİ KURUYORUZ

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, hayatın hemen her alanında yaşanan hızlı değişim ve dönüşümlere uyum sağlamak ve yön verebilmek için hem bilgiyi üretme ve zamanında bu bilgiye erişme hem de kurumsal ve bireysel kapasiteyi artırmanın giderek stratejik bir önem kazandığını söyledi. Nebati, "Öte yandan, günümüzde en değerli yatırımın insana, bilgiye ve geleceğe dönük yapılan yatırım olduğu da açıktır. Bakanlığımız bünyesinde reform ve gelişim dinamiğini sürekli kılacağına inandığımız Hazine ve Maliye Akademisi Başkanlığı'nı kuruyoruz” dedi.

Vatandaşları enflasyona karşı koruyacağız

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, halihazırdaki en önemli sorunun tüm dünyanın mücadele ettiği enflasyon olduğunu belirterek, “Yüksek enflasyon karşısında, hayat pahalılığına karşı vatandaşlarımızı korumaya yönelik yoğun kamu maliye politikaları uyguluyoruz ve uygulamaya devam edeceğiz” dedi.


#Hazine ve Maliye Bakanı
#Nureddin Nebati
#ekonomi
#Hazine ve Maliye Akademisi Başkanlığı
4 ay önce
default-profile-img
Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati: Yeni model olmasaydı durgunluk yaşardık
Kahramanmaraş’ta 7,4 büyüklüğünde deprem: Cumhurbaşkanı Erdoğan Kahramanmaraş Valisi'ni arayarak bilgi aldı
AFAD: Gaziantep'te 6,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi
Kahramanmaraş'ta 7,4 büyüklüğünde deprem: Dört ilde daha yıkılan binalar var
Kahramanmaraş'taki depremin ardından yangın çıktı
Kahramanmaraş'ta 7,4 büyüklüğünde deprem