Ekonomi Küreselgaz sıkıntısı Yoğun elektrikkesintileri ve fabrikaların kapanmasıgündemde

Küresel gaz sıkıntısı: Yoğun elektrik kesintileri ve fabrikaların kapanması gündemde

Dünya, doğal gaz ihtiyacını karşılayamayacak noktaya gelen Avrupa kaynaklı bir enerji kriziyle karşı karşıya. Spot piyasada yüzde 500 artan fiyatlarla birlikte geniş çaplı elektrik kesintileri, fabrika kapanmaları gündemde. Çin’de şimdiden sıkıntı yaşanırken, Brezilya ve Güney Kore gibi ülkeler en kötü senaryoya hazırlanıyor.

Abone Ol Google News
Sernur Yassıkaya Yeni Şafak
Küresel gaz sıkıntısı: Yoğun elektrik kesintileri ve fabrikaların kapanması gündemde
Fotoğraf: Arşiv

Dünyamız Avrupa merkezli bir enerji kriziyle karşı karşıya. Enerji üretiminde kömür kullanımının azaltılması ve çevreci politikaların etkisiyle, doğal gaza bağımlılığın artması, Kovid-19 pandemisinin etkisinin azalmasıyla yükselen küresel talebi karşılayacak arz sıkıntısının doğmasına sebep oldu. Avrupa’nın doğal gaz stoklarında tarihin en düşük seviyelerinde yakalanması alarm zillerinin çalmasına neden oluyor. Özellikle yaklaşan kış ayının sert geçmesi durumunda küresel çapta elektrik kesintileri ve fabrika kapanmalarının yaşanmasından endişe duyuluyor. Avrupa’da sert geçecek kış aylarının küresel düzeyde doğal gaz fiyatlarını rekor seviyelere taşıyacağı da kaydediliyor.

Avrupa'da doğal gaz fiyatlarında rekor artış
DÜNYA
Avrupa'da doğal gaz fiyatlarında rekor artış

AVRUPA’DA DERİN ENDİŞE

  • Doğal gaz konusunda Rusya ve Norveç gibi kaynak ülkelere bağımlı olan Avrupa’da doğal gaz stoklarının yılın bu zamanına göre tarihi düşük seviyelerde olması kış ayları için derin endişe uyandırıyor. Geçen seneye göre doğal gaz fiyatlarının spot piyasada yüzde 500 arttığı belirtilirken, mevcut boru hatlarından talebi karşılayacak arzın sağlanamayacağı da dillendiriliyor. Rusya gibi kaynak ülkelerin kışın sert geçmesi durumunda iç talebi karşılamaya yönelik atacağı adımların, durumu daha da kötüleştirmesinden endişe duyuluyor. Olası bir kötü senaryoda, yükselen enerji fiyatlarının, gıda fiyatlarını doğrudan etkilemesi ve küresel enflasyonu yükseltmesine neden olacağı kaydediliyor. Şimdiden İngiltere’de birçok tedarikçinin yükselen enerji fiyatları nedeniyle faaliyetlerine son vermek zorunda kaldığı biliniyor.

ÇİN MUM IŞIĞINA KALDI

Enerji krizi şimdiden dünyanın en büyük iki ekonomisinden biri olan Çin’i etkilemeye başladı. Dünyanın en büyük doğal gaz ithalatçısı Çin’in kuzey doğu bölgelerinde sonbaharın gelmesi sonucu havanın soğuması, kömür kullanımının kısıtlanması ve Pekin’in emisyon hedefleri dolayısıyla, birçok haneye elektrik verilemezken, bazı dükkanlarda mum ışığı kullanıldığı ve fabrikaların faaliyetlerini durdurduğu belirtildi. Elektrik kesintilerinin artmasının, ülkenin 2021 büyüme oranını etkileyebileceği kaydedildi. Öte yandan faaliyeti duran fabrikalar nedeniyle çeşitli mallarda tedarik sıkıntısının baş göstereceği de kaydedildi.

İngiltere'de akaryakıt sorunu için 'ordunun devreye girmesi' gündemde
DÜNYA
İngiltere'de akaryakıt sorunu için 'ordunun devreye girmesi' gündemde

GÜNEY KORE VE BREZİLYA’DA HAZIRLIK

  • Sadece Avrupa ülkeleri ve Çin’de değil, Latin Amerika’nın en büyük ekonomisi Brezilya ve Güney Doğu Asya’nın sanayi merkezi Güney Kore de enerji arzındaki sıkıntıyı derinden hissediyor. Kore elektrik dağıtım şirketi olası talep patlamasını dengelemek için sekiz yıl aradan sonra ilk kez doğal gaz fiyatlarına zam yapmak zorunda kaldı. Şirket bunu spot piyasada yükselecek fiyatlara karşı bir tedbir olarak açıkladı. Brezilya’da da düşük yağış miktarları hidroelektrik tesislerini vurunca, doğal gaza olan talep zirve yaptı. Güney yarım kürede kışa denk gelen Temmuz ayında Brezilya’da doğal gaz ithalatında tüm zamanların rekoru kırıldı, faturalar fırladı.

Yükselen enerji fiyatları geçtiğimiz haftalarda İspanya’da protestolara sebep oldu.
Yükselen enerji fiyatları geçtiğimiz haftalarda İspanya’da protestolara sebep oldu.

İtalya’da şok zam

İtalya’da elektrik üretiminde maliyet artışları nedeniyle hane halkının kullandığı elektriğe yüzde 29,8, doğal gaza yüzde 14,4 zam yapıldı. Zamlı fiyatlar 1 Ekim’den itibaren geçerli olacak. İtalya enerji otoritesinden yapılan açıklamada, hükümetin acil müdahalesinin zam oranının daha yüksek olmasını önlediği savunuldu.

Petrol 3 yılın zirvesinde

  • Brent petrol, küresel çapta yaşanan enerji krizi ve talebin üretimi geride bırakacağına dair beklentiler sonucu 3 yılın ardından ilk defa varil başına 80 doların üzerine çıktı. Batı Teksas Petrolü de yükselişle beraber varil başına 76 dolar seviyesini aştı.

Kremlin: Sevkiyat rekor seviyede

Küresel doğal gaz sıkıntısına ilişkin Rusya’dan da açıklama geldi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Avrupa spot doğal gaz piyasasında yaşanan gelişmeleri yakından izlediklerini belirterek, “Gazprom şu anda rekora yakın seviyelerde Avrupa’ya ihracat gerçekleştiriyor ve tümüyle hatta biraz da fazlasıyla yükümlülüklerini yerine getiriyor” dedi. Gelişmeleri yakından takip ettiklerini aktaran Peskov, “Gazprom, Avrupa’nın artan doğal gaz talebini karşılamak için yeni uzun vadeli sözleşmeleri de değerlendirmeye hazır” diye konuştu. Peskov Rusya’nın Avrupa için enerji garantörü olduğunu da sözlerine ekledi.

Orduya hazır ol emri

  • İngiltere’de hükûmet, yakıt tedarik sorununu çözmek için sınırlı sayıda askeri tanker sürücüsünün gerektiğinde görevlendirmek üzere hazır durumda bekletileceğini açıkladı. İngiliz hükûmeti yakıt tedarik zincirinde oluşan sorunları ve yakıt talebindeki artışları hafifletmeye yönelik ek önlemler duyurdu. İngiltere Ulaştırma Bakanlığı, Savunma Bakanlığı ve Kabine Ofisinden yapılan ortak açıklamada, İngiliz ordusundaki tanker sürücüsü askerlerin, gerektiğinde en çok ihtiyaç duyulan yerlere yakıt sevkiyatı için hazır duruma getirileceği, askeri sürücülerin buna yönelik özel eğitim alacağı ve sektör ile sorunsuz şekilde çalışmalarının sağlanacağı bildirildi.
Sahte savcıkimliğiyle yakalandı

Sahte savcı
kimliğiyle yakalandı

​Oğlunu savcı zanneden aileye büyük şok.
Kumandadanuyuşturucu çıktı

Kumandadan
uyuşturucu çıktı

​Düzce'deki operasyonda ilginç görüntü.
150 metredendereye yuvarlandı

150 metreden
dereye yuvarlandı

​Samsun'daki otobüs kazasında ölü ve yaralılar var.
Karayolu<br>ulaşıma kapandı

Karayolu
ulaşıma kapandı

​İzmir'de aşırı yağış sonrası heyelan meydana geldi.
'Cono aşiretine'<br>şafak operasyonu

'Cono aşiretine'
şafak operasyonu

​Özel harekat polisleri kapıları koçbaşlarıyla kırdı.
Üç genç<br>son anda kurtuldu

Üç genç
son anda kurtuldu

Freni boşalan TIR kameriyenin üzerine düştü.

Yürekleri<br>ağza getiren kaza

Yürekleri
ağza getiren kaza

​Taklalar atıp karşı şeride geçti: Dört yaralı var.
İzleyici<br>salona dönmedi

İzleyici
salona dönmedi

​Beklenen filmler vizyonda ama izleyici yok...
Özel hayata
sözleşme saldırısı

Özel hayata sözleşme saldırısı

İ​nsanların kişisel verileri, GSM şirketleri veya dijital mecralarca para ile satılıyor
Merkez'i<br>siyasete alet etme

Merkez'i
siyasete alet etme

Kavcıoğlu, ​CHP liderine üslup dersi verdi
Suriye'deki mücadelemiz<br>çok farklı devam edecek

Suriye'deki mücadelemiz
çok farklı devam edecek

"​ABD'nin malum güçlerine karşı gerekli her türlü mücadeleyi vereceğiz."
CHP milletle kavgasını İHL üzerinden yürüttü

CHP milletle kavgasını İHL üzerinden yürüttü

​Cumhurbaşkanı Erdoğan: CHP, bu okulları daima tehdit olarak görmüştür.
Aliyev'den ağır suçlama

Aliyev'den ağır suçlama

"​İran, Karabağ'da uyuşturucu hattı kurdu"
HDP’den tezkere şartı

HDP’den tezkere şartı

Kritik öneme sahip askeri tezkereler Millet İttifakı için pazarlık konusu haline geldi
Tuzağı kadın ajan kurdu

Tuzağı kadın ajan kurdu

İranlı pilot, ders vermeye gittiği kadının evinde bayıltılmış
Bütçenin aslan payı
eğitime

Bütçenin aslan payı eğitime

​2022 bütçesinin yüzde 15.6'sı eğitime ayrıldı

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.