Ekonomi Unicredit Türkiye büyüme tahminini yüzde 4,4ten yüzde 6ya çıkardı

Unicredit Türkiye büyüme tahminini yüzde 4,4'ten yüzde 6'ya çıkardı

Unicredit, Türkiye için 2021'in ilk çeyreğinde yüzde 4,4 olan büyüme tahminini yüzde 6'ya çıkardı. Unicredit, sanayi üretimi ve sektörel güven endeksinin geçen senenin son çeyreğine göre daha yavaş olsa da, Türkiye'nin imalat ve hizmet aktivitesini artırmasını bekliyor.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Diğer
​Unicredit Türkiye büyüme tahminini yüzde 4,4ten yüzde 6ya çıkardı
Arşiv

Unicredit, yayımladığı bir araştırma notunda Türkiye ekonomisinin 2021’in ilk çeyreğinde yıllık yüzde 6, bir önceki döneme göreyse yüzde 1,2 büyümesini bekliyor. Kurum enflasyon tahminin ise Mayıs ayı için yüzde 16,9 olduğunu belirtti.

“Türkiye ekonomisi ilk çeyrekte bizim önceki beklentimiz olan yıllık yüzde 4,4’ü aşarak muhtemelen yüzde 6 büyüyecek” diyen Unicredit, sanayi üretimi ve sektörel güven endeksinin geçen senenin son çeyreğine göre daha yavaş olsa da imalat ve hizmet aktivitesini artırmasını bekliyor.

Harcama perspektifinden ise net ihracat büyümeye pozitif bir etkisi olacağını belirten kurum, perakende satışlar ve kredi kartı harcamalarında yaşanan ivme kaybından dolayı tüketim harcamalarının düşebileceğini söylüyor.

Birinci çeyrekte yüzde 6,4 büyüme bekleniyor
EKONOMİ
Birinci çeyrekte yüzde 6,4 büyüme bekleniyor

YILLIK BAZDA YÜZDE 18 TAHMİN EDİLİYOR

Bloomberg'in haberine göre 2021’in ikinci çeyreğinde ekonominin alınan karantina önlemlerinden dolayı daralabileceğini belirten banka, ikinci çeyrekte bir önceki döneme göre daralma yaşansa bile baz etkisinden dolayı yıllık bazda büyümenin yüzde 17-18 civarında olabileceğini belirtiyor.

Nisanda yüzde 17,1 olarak gerçekleşen enflasyonun gıda ve enerji fiyatlarındaki artışın yavaşlamasıyla Mayıs ayında yüzde 16,9 olarak geleceğini öngören kurum, bu düşüşün kısa dönemli olacağını keza yukarı yönlü fiyat baskısının devam ettiğini ve ekonomi açılınca daha da kuvvetleneceğini vurguladı.

Bakan Dönmez: 2023 hedefimiz 100 bin varil petrol
EKONOMİ
Bakan Dönmez: 2023 hedefimiz 100 bin varil petrol

Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu: Toparlanma eğilimi korundu
EKONOMİ
Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu: Toparlanma eğilimi korundu

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.