Gündem 8 kmden vurdu

8 km’den vurdu

Yerli insansız hava aracı Bayraktar, ilk kez Roketsan tarafından geliştirilen harp başlıklı akıllı mühimmatla uçtu. Bayraktar Konya’da yapılan testlerde belirlenen hedefi 8 kilometreden tam isabetle vurdu.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
8 km’den vurdu
Türk mühendisleri tarafından tasarlanan yerli İnsansız Hava Aracı (İHA) Bayraktar, dün yapılan testlerde MAM-L tipi harp başlıklı akıllı mühimmat attı.
8 km’den vurdu
Türk mühendisleri tarafından tasarlanan yerli İnsansız Hava Aracı (İHA) Bayraktar, yapılan testlerde MAM-L tipi harp başlıklı akıllı mühimmat attı. Kale-Baykar ortaklığında geliştirilen taktik sınıftaki İHA'dan Konya atış sahasında ateşlenen Roketsan'ın geliştirdiği mühimmat, 8 kilometreden hedefini tam isabetle vurdu.

NE KADAR GURUR DUYSAK AZ

Testlerin ardından Savunma Sanayi Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir, fotoğrafları Twitter hesabı üzerinden paylaşarak “Ne kadar gurur duysak az, gözümüzdeki yaşlarla, Her şeyi Milli olan İHA'mız hedefi tam isabet vurdu. Nerden nereye" diye yazdı.

YERLİ İHA İLK KEZ  SİLAHLI  UÇTU
YERLİ İHA İLK KEZ SİLAHLI UÇTU


TSK KULLANACAK


Bu testlerde birlikte silahlı İHA için 'kalifikasyon' aşaması tamamlanmış oldu. Önümüzdeki aylarda Türk Silahlı Kuvvetleri'nin testlerinin yapılarak Bayraktar İHA'larının silahlı olarak da kullanılması planlanıyor. Halen devam eden testlerde, İHA'nın mühimmat taşıyacak şekilde görev yapması planlanıyor. Roketsan'ın geliştirdiği harp başlığına sahip güdümlü mühimmat, 8 kilometreden hedefini vurabiliyor.
Yerli İHA hedefini böyle imha etti
OYNAT 02:35
Yerli İHA hedefini böyle imha etti
Türk Silahlı Kuvvetlerinin insansız hava aracı (İHA) ihtiyacının milli ve yerli imkanlarla karşılanmasına yönelik çabalarda yeni bir başarıya imza atıldı. Baykar tarafından geliştirilen Bayraktar TB2 Taktik İHA'sı harp başlıklı füzelerle gerçekleştirilen ilk testlerinde hedefi 12'den vurdu.


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.