Gündem Üretimi başladı

Üretimi başladı

Türkiye’nin alacağı S-400 hava savunma sistemi Rusya’da üretim bandına girdi. Sistem Temmuz 2019’a yetiştirilecek. Moskova, vurulma tehdidine karşı bataryalara alçak irtifada koruma sağlayan Pantsir için de teklife hazırlanıyor.

Abone Ol Google News
Nur Banu Aras Yeni Şafak
Üretimi başladı
S-400’lerin üretimine başlandı.

Türkiye’nin yüksek irtifa hava savunma sistemi açığını kapatmak üzere acil ihtiyaç kapsamında Rusya’dan alacağı S-400’lerin üretimine başlandı. 3-4 Nisan’da Ankara’da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i ağırlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, hava savunma sisteminin Türkiye’ye bir an önce teslim edilmesini istemiş, teklifi kabul eden Rus lider ise teslimatı daha erkene çektiklerini açıklamıştı. Savunma Sanayii Müsteşarlığı da kesin teslim tarihini “S-400’ler Temmuz 2019’da Türkiye’de olacak” şeklindeki beyanıyla kamuoyuna duyurmuştu. Milli ‘Hisar’ sistemleri hazır olana dek Türkiye’nin hava savunma ihtiyacını karşılaması beklenen S-400’e ilişkin üretici şirket Rosoboronexport’tan kritik bir duyuru yapıldı. Şirketin üst yöneticisi Aleksandr Miheyev, Türkiye’ye temin edilecek S-400 sistemlerinin üretimine başlandığını bildirdi. Rus basınına verdiği demeçte S-400’lere ilişkin tüm konularda anlaşıldığını belirten Miheyev, “Üretime başladık. Bu konudaki sorumluluğumuzu yerine getireceğiz. Sözleşmeyi uygulamaya geçtik” dedi. Türkiye’nin Rusya’dan satın almayı planladığı 2 adet S-400 sistemi için taraflar arasında imzalar geçen yılın son günlerinde Ankara’da atılmıştı.

ALÇAK İRTİFA TEKLİFİ

Bu arada Moskova’dan Ankara’ya yeni bir teklif geldi. Rusya Federal Askeri ve Teknik İşbirliği Dairesi Başkanı Dmitriy Şugayev, Rusya’nın Türkiye’ye S-400 bataryalarına koruma sağlaması için Pantsir hava savunma sistemleri göndermeye hazır olduğunu söyledi. Şugayev, “S-400 sevkiyatının zamanında ve başarıyla yapılmasının, hava savunma sistemleri alanındaki işbirliğini genişletmemizi sağlayacağından eminim. Bir sonraki aşamada Türkiye’ye Pantsir sistemleri gönderilebilir, bu mantıklı olur” ifadesini kullandı. Kritik kara hedeflerinin korunmasında (buna S-400’ün olduğu bölge de dahil) ‘son savunma hattı’ işlevi gören ‘Pantsir’; alçak irtifadaki uçaklar, helikopterler, insansız sistemler ve füzeleri vurmaya yarıyor.

Tam isabet

Türkiye’nin karadan karaya ilk uzun menzilli füzesi olan Bora’nın üst modeli çalışılıyor. Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Türkiye’nin balistik füze öncesi en uzun menzilli füzesi olan Bora’yı yüzde 100 yerli hale getireceklerini belirterek, “Bora 280 km menzilli. Envantere girdi, onun ilerisini çalışıyoruz. Sinop’ta denedik. Bora en son hedefini 5 metrenin altında, 1 metre ile vurdu. Yüzde 100’ü bize ait. 300 km’ye kadar serbest, 300 kilometreden sonra balistik sınıfına giriyor ve özel kuralları var. 2019 yılında yüzde 100 yerli ve milli füzemizi üreteceğiz” dedi. TBMM’de gazetecilerin sorularını ycevaplayan Canikli, Bora füzesinin envantere girdiğini vurguladı.

YARIM TON TAŞIYOR

Türkiye’nin uzun menzilli Bora füzesinin denemeleri, ilk olarak Sinop’ta gerçekleşti. ROKETSAN üretimi balistik füzeler Karadeniz üzerinde test amaçlı ateşlendi. Navigasyon ve GPS sistemleriyle donatılan 610 mm çapındaki füzeler ordu birliklerine etkili ateş desteği sağlıyor. 2,5 ton ağırlığında olan Bora, yarım tonluk savaş başlığı taşıyabilme özelliğine sahip.

Askere maaş müjdesi

Türk Silahlı Kuvvetlerinde (TSK) subay, astsubay ve uzman erbaş maaşlarında iyileştirme yapıldı. Alınan bilgiye göre, 2018 Yılı Yan Ödeme Kararnamesi 18 Nisan’da onaylandı. Buna göre, özlük haklarını TSK Kanunu’na göre alan subay, astsubay ve uzman erbaşların maaşlarında 1 Ocak 2018’den geçerli olmak üzere aylık net 400 lira iyileştirme yapıldı. Öte yandan mayın arama ve temizleme timlerinde görev yapanlarla komando, SAT/SAS gibi personelle ilgili de çeşitli konularda iyileştirmelerin yapıldığı öğrenildi.

Subjektif tarih yorumunu reddediyoruz
GÜNDEM
Subjektif tarih yorumunu reddediyoruz

Macron çark etti
DÜNYA
Macron çark etti

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.