Hayat Abdülkadir Badıllı kimdir?

Abdülkadir Badıllı kimdir?

Bediüzzaman'ın bugün tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden talebesi Abdülkadir Badıllı kimdir?

Haber Merkezi Diğer

1936 yılında Şanlıurfa'nın Akziyaret nahiyesine bağlı Şeyhzeliha köyünde dünyaya geldi. Bediüzzaman Said Nursi, 1953 yılında kendisini ziyaret eden Badıllı'yı talebeliğe kabul etti.

Arapça, Farsça, Osmanlıca ve Kürtçe bilien Badıllı'ya Harran Üniversitesi tarafından kendisine fahri doktora ünvanı verilmişti. 

Said Nursi'ye ait bir çok eşya ve Mevlana Halid-i Bağdadi hazretlerinin meşhur cübbesi Badıllı'da bulunuyordu.

Bediüzzaman'ın talebelerinden Badıllı vefat etti

Davutoğlu'ndan Abdülkadir Badıllı talimatı

Eserleri

Üç ciltlik Mufassal Tarihçe, Risale-i Nurun Kudsi Kaynakları, İşarat-ül İcaz tercümesi, Mesnevi-yi Nuriye tercümesi, Bediüzzaman Ve Din Tılsımları, İslam kardeşligi içinde Türk-ilişkileri, Güneş üflemekle sönmez, son olarak Risale-i Nurda cuma hutbeleri adında bir çalışması vardı.

Abdülkadir Badıllı'nın hastanedeki son fotoğrafı 


Abdülkadir Badıllı'nın, yoğun bakıma alınmadan önce odasında hasta yatağında bile çalışmalarına devam ettiği görülüyor.
‘Belediyede araç israfı var’ diyen İBB Başkanı İmamoğlu’ndan ‘deprem’ kılıflı adrese teslim otomobil ihalesi
Gündem

‘Belediyede araç israfı var’ diyen İBB Başkanı İmamoğlu’ndan ‘deprem’ kılıflı adrese teslim otomobil ihalesi

‘İsraf’ iddiasıyla Yenikapı’ya hizmet araçlarını çektirip şov yapan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, önce İstanbul’da yaşanan depremi bahane edip, ihale duyurusuna bile çıkmadan ‘acil ihtiyaç’ kapsamında adrese teslim 1 milyon liralık araç alımı yaptı. Ardından da 140 adet araç için yeni bir ihale yayımladı.
ABD ile yaptırım krizi derinleşirse İncirlik ve Kürecik masaya gelir
Gündem

ABD ile yaptırım krizi derinleşirse İncirlik ve Kürecik masaya gelir

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Suriye'nin kuzeyinde bir terör devleti kurulmasının engellemeye yönelik başlattığı Barış Pınarı Harekatı sonrası ABD'de adeta yaptırım seferberliği ilan edildi. ABD Kongresi ve Hazine Bakanlığı ayrı ayrı yaptırım paketleri hazırladı. Şüphesiz Türkiye'nin bu yaptırımlara karşı atabileceği bazı adımlar bulunuyor. Akıllara gelen ilk seçenek ise, İncirlik ve Kürecik Radar Üssü'nün Amerikan ordusunun kullanımına kapatılması. Yenisafak.com'un sorularını yanıtlayan Türkiye'nin en kıdemli emekli büyükelçilerinden Uluç Özülker, "Yaptırım konusunda çok daha ileriye giden tutum içerisine girildiğinde, Türkiye'nin elinde kozlar ve atabileceği çok adım var. Türkiye bütün bunların altından kalkabilecek kadar güçlüdür" değerlendirmesinde bulundu.
İşkenceci baba ve işkence mağduru kızına dava
Gündem

İşkenceci baba ve işkence mağduru kızına dava

Sosyal medyada 19 yaşındaki kızına Taksim Tarlabaşı'ndaki evinde şiddet uyguladığı görüntüleriyle tepki çeken ve çıkarıldığı mahkemece tutuklanan baba Muzaffer A., hakkındaki soruşturma tamamlandı. Savcılık, hem baba Muzaffer A., hem de kızı Tuğba A. hakkında ceza istedi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.