Hayat RTÜK terör sevici kanallara ceza yağdırdı

RTÜK terör sevici kanallara ceza yağdırdı

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) geçtiğimiz haftaki toplantısında Fetullahçı Terör Örgütü'ne yakın Can Erzincan TV ile terör örgütü PKK'nın propagandasını yapan 6 televizyon kanalına para cezası kesti. Can Erzincan TV'ye, RTÜK yasalarının iki maddesini ihlal ettiği için 20 bin lira ceza kesileceği söylendi.

Haber Merkezi Diğer
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), tarafından geçen hafta gerçekleştirilen toplantıda, terör örgütü sempatizanlığı yapan 6 kanala para cezası kesildi.

RTÜK, Paralel Yapının medya yüzlerini ekranlarına taşıyan Can Erzincan TV'ye teröre teşvik eden yayın yapmalarının yanı sıra tarafsızlık, gerçeklik ve doğruluk ilkelerini esas almadıkları ve toplumda özgürce kanaat oluşumuna engel oldukları gerekçesiyle para cezası kesti. Can Erzincan TV'ye RTÜK yasalarının iki ayrı maddesini ihlal ettiği için en az 20 bin TL para cezası verilmesi öngörülüyor.

Türkiye Cumhuriyeti'nin bağımsızlığına aykırı


Sabah'ın haberine göre, IMC TV'ye terörü övdükleri, teröre teşvik ettikleri, terör örgütlerinin korkutucu ve yıldırıcı özelliklerini yansıtıcı nitelikte, terör eylemini, faillerini ve mağdurlarını terörün amaçlarına hizmet eder şeklinde yayın yaptıkları gerekçesiyle; Azadi TV, Özgür Gün ve Van TV'ye ırk, dil, din, cinsiyet, sınıf, bölge ve mezhep farkı gözeterek toplumu kin ve düşmanlığa tahrik ettikleri ve toplumda nefret duyguları oluşturdukları; Jiyan TV'ye tarafsızlık, gerçeklik ve doğruluk ilkelerini esas almadıkları ve toplumda özgürce kanaat oluşumuna engel oldukları; Özgür Gün TV'ye Türkiye Cumhuriyeti'nin varlık ve bağımsızlığına, devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne aykırı yayın yaptıkları gerekçesiyle para cezası kesildi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.