Hayat Uzay turistleri yörüngede

Uzay turistleri yörüngede

3 günlük uzay yolculuğu kapsamında ‘uzay turistleri’ olarak adlandırılan ekipten, ilk görseller paylaşıldı. Ekibin her 90 dakikada Dünya etrafında bir tur atacakları ifade edildi. Astronotların Dünya yörüngesindeki seyahatlerinin sonunda kendilerini taşıyacak aracın, ABD’nin Florida kıyılarına inmesi planlanıyor.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Uzay turistleri yörüngede: Uzaya giden turistler
İşte uzay turistlerinden gelen ilk fotoğraflardan biri.

SpaceX tarafından Inspiration 4 (Esinlenme 4) misyonu çerçevesinde uzaya gönderilen amatör astronotları taşıyan Dragon kapsülü, yörüngeye yerleşti. 3 gün boyunca dünyanın etrafında gözlemde bulunacak 4 kişilik ekipten ilk fotoğraflar da dün paylaşıldı.

SpaceX'in astronotsuz uzay turu başladı: Yolculardan ilk açıklama geldi
TEKNOLOJİ
SpaceX'in astronotsuz uzay turu başladı: Yolculardan ilk açıklama geldi

BİLİMSEL DENEYLER YAPILACAK

  • Milyarder iş adamı Jared Isaacman’in yanı sıra Hayley Arceneaux (29), Sian Proctor (51) ve Chris Sembroski’nin (42) yer aldığı Dragon kapsülü ABD’nin Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Merkezi’nden fırlatıldı. Kapsül yaklaşık 575 kilometre yüksekliğe çıktı. “Inspiration4” adı verilen girişimi SpaceX’ten satın alan milyarder iş insanı Isaacman ve beraberindekilerin yolculuk boyunca bilimsel deneyler yapacağı kaydedildi.

Uzay'ın ilk turistlerinden ilk kare
FOTOĞRAF 4
Title
NASA'nın Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'nden tarihte ilk defa tamamı sivillerden oluşan astronotlar, Inspiration 4 (Esinlenme 4) misyonu çerçevesinde Dünya’nın yörüngesine ulaştı.
Title
Üç günlük uzay yolculuğu kapsamında ‘uzay turistleri’ olarak adlandırılan ekipten, ilk görseller paylaşıldı.
Title
Astronotların, Dünya yörüngesindeki seyahatlerinin sonunda ABD’nin Florida kıyılarına inmesi planlanıyor.
Title
Her 90 dakikada Dünya etrafında bir tur atacakları ifade edildi.
Uzay'ın ilk turistlerinden ilk kare
ABD'nin uzay programını yöneten NASA'nın uzay taşımacılığından sorumlu SpaceX tarafından uzaya gönderilen ve tamamı sivillerden oluşan astronotlardan ilk görseller paylaşıldı.

6 AYLIK EĞİTİM ALDILAR

Kapsülün kontrolü otomatik olarak dünyadan sağlansa da beklenmedik bir duruma karşı, amatör astronotlar uçuş öncesi yaklaşık 6 aylık bir eğitimden geçti. Yolculuk, SpaceX’in tamamı sivil bir ekiple dünyanın etrafında gerçekleştirileceği ilk sefer olması açısından önem taşıyor. Söz konusu yolculuk gerçekleştirileceği yükseklik bakımından da daha önceki uzay seyahatlerinden ayrılıyor. Inspiration4’un uzay turizminde dönüm noktası olacağı belirtiliyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.