Özgün Ramazan Ayına kaç gün kaldı?

Ramazan Ayı'na kaç gün kaldı?

Mübarek Ramazanayı için bekleyiş sürüyor. Şaban ayının gelmesi ile birlikte Ramazan ayı için hazırlıklar başladı. Ramazan ayının gelmesiyle birlikte sahura kalkılacak ve ilk oruçlar için niyet edilecek. Türkiye'de de vatandaşlar ilk orucun ne zaman tutulacağını Ramazan ayının hangi gün başlayıp hangi gün biteceğini araştırıyor. Peki, ilk oruç ne zaman tutulacak? Ramazan ayı ne zaman başlıyor? Ramazan'a kaç gün kaldı? İşte ayrıntılar...

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Ramazana kaç gün var?
ramazan ayı

11 Ayın sultanı olarak bilinen mübarek Ramazan ayı için geri sayım başladı. İslam alemi için büyük anlam ve önemi olan Ramazan ayının manevi duyguları tüm yurdu sarmaya şimdiden başladı. Peki Ramazan ne zaman? 2022 Ramazan Bayramı başlangıcı hangi tarihte? İşte Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 2022 Ramazan ayı ve Ramazan Bayramı için duyurduğu başlangıç tarihleri...

RAMAZAN'A KAÇ GÜN KALDI?

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan takvime göre ramazan ayı 2 Nisan'da başlayacak. Ramazan ayı içerisinde yer alan Kadir Gecesi 27 Nisan tarihine denk geliyor. Ramazan'a 5 gün var.

Ramazan ayının önemi nedir: Dinimizde oruç önemi
ÖZGÜN
Ramazan ayının önemi nedir: Dinimizde oruç önemi

RAMAZAN AYI GÜNÜN DUASI

RAMAZAN BAYRAMI 2022 NE ZAMAN?

Ramazan Bayramı 2022 yılında mayıs ayına denk geliyor. Arefe günü 1 Mayıs olacak. Ramazan Bayramı’nın ilk günü 2 Mayıs, son günü ise 4 Mayıs olacak.

KİMLER ORUÇ TUTMAKLA YÜKÜMLÜ?

İslam'a göre, bireyin sorumlu olmasının temel şartları müslüman, akıllı ve ergenlik çağına ulaşmış olmaktır. Dolayısıyla bu şartlar, oruç ibadeti ile sorumlu olmanın da şartlarıdır. Buna göre, bir kimsenin Ramazan ayında oruç tutmasının farz olması için öncelikle müslüman ve âkil-bâliğ olması gerekir.

İbadetlerle yükümlü olma şartlarını taşıdığı hâlde bazı özel durumlardaki kimselere oruç tutmama ruhsatı verilmiştir.

İbadetlerle yükümlü olmamakla birlikte ergenlik yaşına gelmeyen çocukların alıştırılmak ve ısındırılmak maksadıyla namaz kılmaları ve oruç tutmaları teşvik edilir. Nitekim Hz. Peygamber (s.a.s.), yedi yaşından on yaşına kadarki sürede çocuğun namaza alıştırılmasını önermiştir.

Şaban ayı ne zaman bitecek: Şaban ayının son günü hangi gün?
ÖZGÜN
Şaban ayı ne zaman bitecek: Şaban ayının son günü hangi gün?

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.