Seçim Kader günü: 2002 genel seçimi

Kader günü:
2002 genel seçimi

Bülent Ecevit, Devlet Bahçeli ve Mesut Yılmaz’ın batırdıkları ekonomiyi IMF’ye teslim edip yönetimden kaçması ile Erdoğan ve arkadaşlarının 2001’de kurduğu AK Parti, 3 Kasım’da tek başına iktidar oldu. Ülkeyi düzlüğe çıkaran AK Parti 2007’de darbecilere savaş açarak demokrasiye sınıf atlattı. 2011’de ise Türkiye’deki her iki kişiden birisi artık AK Parti seçmeniydi.

Türkiye 19 Şubat 2001 Pazartesi günü tarihinin en ağır travmasını yaşamıştı. 1999 seçimlerinin ardından DSP, MHP ve ANAP’ın kurduğu Anasol-MHP Hükümeti’nin kötü ekonomi politikaları, Milli Güvenlik Kurulu toplantısında çıkan siyasi krizle birlikte ülkeyi uçuruma yuvarlamıştı adeta.

Dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile Başbakan Bülent Ecevit arasında gerilim karşılıklı Anayasa kitapçığı fırlatmayla sonuçlandı. Sezer’in bu tavrından sonra Ecevit ve Mesut Yılmaz toplantıyı terk ederken, Hüsamettin Özkan kitapçığı Sezer’e geri fırlattı. Özkan’ın Sezer için kameralar önünde kullandığı “nankör kedi” sözleri siyaset tarihine geçti.

Esnaf Başbakan’a yazar kasa fırlattı.
Esnaf Başbakan’a yazar kasa fırlattı.
Ecevit, MGK’da Sezer ile yaşadıklarını basın toplantısı ile duyurdu.
Ecevit, MGK’da Sezer ile yaşadıklarını basın toplantısı ile duyurdu.

Vatandaşın kemeri İMF’ye teslim

Ekonomik kriz ise Ecevit’in MGK’da Sezer ile yaşadıklarını basın toplantısı ile duyurmasıyla patladı. Piyasalar yaşanan bu siyasi gerginliğin ardından tabiri caizse ülke ekonomisi altüst oldu. Borsa yüzde 15 gibi tarihi bir düşüş yaşadı. 25 Şubat 2001’de gecelik faiz yüzde 7500‘e kadar çıktı.

Türkiye'deki ekonomik durumu anlatan haber.
Türkiye'deki ekonomik durumu anlatan haber.

Kamu bankaları büyük açıklar verdi.

Kamu bankaları büyük açıklar verirken, piyasa kontrol edilemez bir hal aldı. Bunun üzerine dönemin hükümeti piyasaları kontrol altına alabilmek için dalgalı kur sistemine geçti. Borsa yüzde 14.6 düştü, repo faizleri yüzde 7 bin 500'e fırladı. Merkez Bankası'ndan yaklaşık 7.6 milyar dolarlık döviz çıkışı oldu. Kriz öncesi 670 bin TL (67 kuruş) olan dolar, 1 milyon 161 bine (1 lira 16 kuruş) tırmandı. İşsizlik oranı yüzde 11'lere çıktı. Ülkenin 2 milyon 412 bin işsizi vardı.

Esnaf Başbakan’a yazar kasa fırlatıyordu. Hükümet, hazineyi Dünya Bankası'nda görev yapan Kemal Derviş'e teslim etti. Dışarıdan Ekonomi Bakanı olan Derviş, IMF ile anlaştı. Türkiye, dışarıya bel bağlamış, vatandaş kemerini IMF’den gelen talimatlara göre sıkıyordu. IMF yetkilileri Türkiye’ye geldiğinde karşılamalar ve törenler düzenleniyor, gazete manşetlerine konuyordu.

Recep Tayyip Erdoğan ve arkadaşları AK Parti'nin kuruluşunu açıkladı.
Recep Tayyip Erdoğan ve arkadaşları AK Parti'nin kuruluşunu açıkladı.
AK Parti Genel Başkanı seçilen Erdoğan, il il dolaştı.
AK Parti Genel Başkanı seçilen Erdoğan, il il dolaştı.
Yasak ve engelleri milletin desteğiyle aşan Erdoğan, TBMM'de.
Yasak ve engelleri milletin desteğiyle aşan Erdoğan, TBMM'de.

Yönetimi bırakıp kaçtılar

2002’nin Mayıs ayına gelindiğinde siyasetin seyri de değişmeye başlamıştı. Ecevit’in ilerleyen yaşı ve kötüye giden sağlık durumuyla birlikte koalisyon hükumetinde çözülmeler başladı.

Seçimler Bahçeli’nin önerisi ile erkene alınmıştı. Ülkeyi yönetenler yönetimden kaçıp gitmişti.

Erdoğan ve arkadaşları yola çıkıyor

1994’te İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen ve icraatları ile ülkenin yeni siyasi lideri olarak benimsenen Recep Tayyip Erdoğan, şiir okumaktan dolayı aldığı hapis cezasını tamamlayıp yeniden siyasete dönmüştü. 2001 yılının Temmuz ayına geldiğinde Erdoğan dava arkadaşları Abdullah Gül ve Bülent Arınç ile Adalet ve Kalkınma Partisi’ni kurmuştu. Fakat Erdoğan siyasi yasaklıydı ve 3 Kasım 2002 seçimlerinde milletvekili adayı olamamıştı.

Erdoğan'ın 2002 Genel Seçimleri sonrası yaptığı konuşma
OYNAT 01:36
Erdoğan'ın 2002 Genel Seçimleri sonrası yaptığı konuşma
Diğer
2 Kasım 2002'de yapılan erken genel seçimlerde AK Parti %34,28 oy oranı ile 363 milletvekili çıkardı. Seçim zaferinin ardından konuşan dönemin AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yaptığı konuşmada, Türkiye'nin yeni bir döneme girdiğinin altını çizdi.

Yeni Şafak gazetesinin manşeti.
Yeni Şafak gazetesinin manşeti.

Sandıkta Anadolu ihtilali

Erdoğan aday olamasa da AK Parti Genel Başkanı olarak partisinin önderi olarak sahadaydı. 3 Kasım günü sandıktan çıkan sonuç Türkiye’nin yeniden başlangıç tarihiydi.

Muhalefet partilerinin hiç biri barajı aşamadı.

Ülkeyi uçuruma yuvarlayan muhalefet partilerinin hiç biri barajı aşamazken Adalet ve Kalkınma Partisi 1950’den 2002’ye kadar olan süreçte Meclis'te en yüksek temsil gücünü elde eden partiydi. Oyların yüzde 34’ünü alan AK Parti 363 vekil ile Meclis’teydi, Deniz Baykal başkanlığındaki CHP ise yüzde 19 oy oranıyla 178 sandalye kazanmıştı.

AK Parti tek başına iktidardı ama Erdoğan vekil adayı olamadığı için Başbakan olamadı. Sezer’den görevi alan Abdullah Gül Başkanlığı’nda kurulan 58. Hükümet Erdoğan’ın yenilenen Siirt seçimleri neticesinde milletvekili seçilmesiyle yerini 59. Hükümet’e bıraktı. Başbakan artık Recep Tayyip Erdoğan’dı.