23 Haziran 2019 İstanbul Seçimi Haberleri

Çoruh Nehri üzerindeki barajlar yüzde yüz dolu

Bayburt'taki Mescit Dağları'ndan doğan ve Gürcistan'ın Batum ilinden Karadeniz'e dökülen, Güney Amerika'daki Amazon Nehri'nden sonra ikinci, Türkiye'nin ise en hızlı akan nehri olan 431 kilometre uzunluğundaki Çoruh Nehri üzerine kurulan 4 barajın doluluk oranları yüzde yüze ulaştı. Türkiye'de yaklaşık 1 milyon 620 bin kişilik nüfusun elektrik ihtiyacını karşılayan barajlar sayesinde milli bütçeye bugüne kadar 28 milyar kilowatt saatlik enerji üretimi ile 6,5 Milyar TL'lik katkı sağlandı.

Fındıkta külleme hastalığı Batı Karadeniz’i de tehdit ediyor

Dünya fındık üretiminin yüzde 73’nü, ihracatının ise yüzde 75’sını elinde bulunduran Türkiye’de, son yıllarda görülen ‘külleme’ hastalığı, Doğu Karadeniz’den Batı Karadeniz’e doğru yayılıyor.

Seracılığa 150 milyon lirayı aşan teşvik

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca ilk çeyrekte sabit yatırım tutarı toplam 150 milyon lirayı aşan 21 sera yatırımı için teşvik belgesi düzenlendi. Seracılık alanında teşvik belgesi düzenlenen yatırımların 20'si yerli, 1'i yabancı sermayeli projelerden oluştu. En çok teşvik belgesi, Antalya'daki sera projeleri için düzenlenirken, bu ilde öngörülen sabit yatırım tutarı 46,8 milyon lirayı aştı.

Asırlık kahvehane Demokrasi Müzesine çevrildi

Tokat'ta 115 yıldır kahvehane olarak kullanılan, Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere devlet adamlarının toplantılar yaparak balkonundan halka hitap ettiği tarihi bina, restore edilerek "Demokrasi Müzesi"ne dönüştürüldü.

Bakan Dönmez'den G20'de 'yenilenebilir' vurgusu

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, "2023’e kadar elektrik üretimimizde yerli ve yenilenebilir kaynakların payını üçte ikiye yükseltmeyi hedefliyoruz. Temiz kömür teknolojilerinin uygulanmasına büyük önem veriyoruz. Kömürü tamamen dışlamak aynı zamanda bu alanda yapılacak Ar-Ge ve iyileştirmelerin önünü de kesiyor. Dolayısıyla eski ve verimsiz teknolojilere mahkum kalınıyor" dedi.

Kıbleye dönmeden kılınan namaz geçerli olur mu?

"Kıbleye dönmeden kılınan namaz geçerli olur mu?" sorusunu, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından edindiğimiz bilgilere göre yanıtladık.

Yemen'in Taiz kentinde 4 yılda 2 bin 702 sivil öldü

Yemen İnsan Hakları Bakanlığı tarafından yayınlanan rapora göre, Husilerin Taiz ilindeki saldırıları ve hak ihlalleri sonucu son 4 yılda 2 bin 702 sivil hayatını kaybetti.

Yetmiş bin (70 000) kelime-i tevhid okumanın dinî dayanağı var mıdır?

Toplumumuzda yaygın olarak yapılan ve aktarılan günde yetmiş bin kelime-i tevhid okumanın dini dayanağının olup olmadığını, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından verilen cevapla sizlerle paylaştık.

Diyarbakır’da yılın ilk buğday hasadı yapıldı

Diyarbakır’ın merkez Yenişehir ilçesinde buğday hasadı başladı. Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Süleyman İskenderoğlu, yılın ilk hasadını gerçekleştirdiklerini ifade ederek, bu yılın buğdayın beklenenden daha verimli olduğunu söyledi.

4444 gibi belli sayıda zikir çekme uygulamasının dinî bir dayanağı var mıdır?

Toplumumuzda sıkça yapılan belli sayılarda zikirlerin dini dayanağının varlığını bu yazımızda sizlerle paylaştık. İşte 7-40-52-4444-7000 gibi sayılarda yapılan zikirlere dair Diyanet İşleri Başkanlığının açıklaması.

Türk savunma sanayisinin 'sessiz' gücü

Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı iştiraki olan İşbir Elektrik tarafından üretilen "sessiz jeneratör", kritik silah ve füze sistemlerinden İHA'lara kadar birçok savunma sisteminde kullanılıyor. Firma Genel Müdürü Özgür, "Bu jeneratör 7 metreden 56 desibele kadar ses çıkartıyor. Yeri düşman taraftan tespit edilemeyen, çalıştığı bölgede diğer elektronik unsurlara zarar vermeyen bir özelliğe sahip. Yüzde 100 yerli jeneratörü geliştirmek için de çaba sarf ediyoruz" dedi.

Vitir namazı kılınış rehberi

Vitir namazının kılınış rehberini bu yazımızda sizlerle paylaştık. Bu yazımızda vitir namazı nedir, nasıl kılınır, kunût dualarını bilmeyen ne yapar, kunut yapmayı unutan ne yapmalı? gibi sıkça rastlanan soruları, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan ilmihal baz alınarak cevapladık.

Limon fiyatlarına depoda 'çürüme' etkisi

Akdeniz Bölgesi'nde hasat dönemindeki yoğun yağışlar nedeniyle nemli halde sandıklanmak zorunda kalınan limonun muhafaza edildiği Kapadokya'daki yer altı depolarında erken çürümeye başlaması, fiyatların yükselmesine neden oldu.

Vitir namazının delili nedir? Vitirde mezhepler arasında neden farklılıklar vardır?

Hanefi mezhebine göre vacip diğer mezheplere göre ise sünnet olan vitir namazının delili nedir, vitir namazı hakkında mezhepler arasında neden farklılık vardır? Merak edilen bu soruları, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından edindiğimiz yanıtlarla bu yazımızda sizlerle paylaştık.

Su ürünleri ihracatında artış

Türkiye'den yılın ocak-mayıs döneminde yapılan su ürünleri ve mamulleri ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10 artarak 444 milyon 784 bin 396 dolara ulaştı. Söz konusu dönemde Hollanda, İtalya ve Japonya en fazla ihracat gerçekleştirilen üç ülke oldu.

Bursa'da şoke eden görüntü: Yılan sanıp öldürdüler

Bursa'da nesli tükenmek üzere olan oluklu kertenkele yılan zannedilerek katledildi. El ve ayağa sahip diğer kertenkele cinslerinden hiçbir farkı olmayan oluklu kertenkeleler sulak alanlarda yaşıyor.

Vitir namazı nedir, nasıl kılınır?

Yatsı namazının son sünnetinden sonra kılınan vitir namazı nedir, nasıl kılınır? İşte Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan ilmihalindeki bilgilere göre vitir namazı hakkında detaylar.

Suudi Arabistan ham petrol ihracatında yine lider

Suudi Arabistan geçen yıl dünya genelinde en fazla ham petrol ihraç eden ülke oldu, bu ülkeyi Rusya ve Irak takip etti. Ham petrol ve petrol ürünleri ithalatında geçen yıl Çin ilk sırada yer alırken, ABD ikinci, Hindistan ise üçüncü oldu.

Havayı en çok Çin kirletti

Çin'in karbondioksit emisyon miktarı geçen yıl önceki yıla göre yüzde 2,2 artarak, 9 milyar 419 milyon tona çıktı. Çin, geçen yıl dünya kömür tüketiminin yaklaşık yüzde 50,5'ini tek başına gerçekleştirerek kömürü en çok kullanan ülke oldu.

Meteorolojiden 23 ile kuvvetli yağış uyarısı

Meteorolojinin son hava durumu tahminlerine göre, Düzce, Bolu, Karabük, Kastamonu çevreleri, Ankara, Eskişehir, Kırıkkale, Çankırı çevreleri, Konya'nın güney ve batısı, Çorum, Kocaeli, Sakarya, Bilecik, Bursa çevreleri ve Yalova'nın doğusu, Afyonkarahisar, Kütahya, Uşak, Denizli, Manisa'nın doğusu Isparta, Burdur ve Antalya'ya kuvvetli yağış uyarısı yapıldı.

Soylu: Bir askerimiz şehit oldu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Bir evladımız da ağır yaralandı. Biraz önce hastaneye intikal ettirdiler. Ancak maalesef kurtaramadık. Büyük kahramandı. Oradaki tim komutanımızdı. İlk kendini öne atan ve timin önündeydi" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin Tacikistan'da baş başa görüştü

Asya'da İşbirliği ve Güven Arttırıcı Önlemler Konferansı (CICA) 5. Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'ne katılan Rusya Devlet Başkanı Putin, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü.

Tohumda 20 milyon dolar dış ticaret fazlası

Türkiye, tohumluk ihracat ve ithalat dengesinde ilk defa 2018 yılında 20 milyon dolarlık dış ticaret fazlası verdi. Dünyadaki toplam tohumluk üretim değeri yaklaşık 50 milyar doları bulurken Türkiye 1.5 milyar dolarlık üretim değeriyle 11'inci sırada yer alıyor.

Japonya’da polise saldırı

Japonya’da bir polis memurunu bıçakla yaralayan saldırgan, polisin silahını çalarak kayıplara karıştı. Polis, bölge sakinlerine evlerinden çıkmama çağrısı yaptı.

Japonya’da polise saldırı

Japonya’da bir polis memurunu bıçakla yaralayan saldırgan, polisin silahını çalarak kayıplara karıştı. Polis, bölge sakinlerine evlerinden çıkmama çağrısı yaptı.

Prof. Dr. Erdem Yeşilada: Piyasadan aldıklarımız kekik de değil papatya da

Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdem Yeşilada, piyasadaki kekik ve papatya bitkileri üzerinde yaptıkları çalışmada ne kekiğin kekik ne de papatyanın gerçek papatya olduğunu gördüklerini belirterek, "Hıfzıssıhhanın zehir danışma merkezi kayıtlarında çok sayıda papatya zehirlenmesi var. ABD'de bir bebekte bu nedenle ölüm kaydı bulunuyor. Bizde de garanti bu ölümler mevcuttur ama insanlar bu nedenle olduğunu zannetmiyordur" dedi.

Bahçeli'den ABD'ye S-400 resti: Bu iş bitmiştir

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Türkiye S-400 alması gerekiyorsa alacaktır, Bu iş bitmiştir. Türkiye ABD'nin ne sömürgesi, ne de eyaletidir" dedi.

Turist sayısı 400 bine çıktı: Çince'ye ilgi rekor düzeyde arttı

Türkiye’ye gelen Çinli turist sayısının 400 bine çıkması Çince öğrenmeye yardımcı olan kitap satışlarında ve Çince öğrenmek isteyen Türklerin sayısında rekor artışa yol açtı.

Fenerbahçe'de tüzük değişikliği için çoğunluk sağlanamadı

Fenerbahçe Kulübünde mevcut tüzüğün bazı maddelerinin değişikliğine ilişkin olağanüstü genel kurul toplantısı, çoğunluk sağlanamadığı için yapılamadı.

Elektrikli otomobiller artık çok daha hızlı şarj olabilecek

Çinli bilim insanları elektrikli araçlar için yeni bir lityum iyon pil teknolojisi geliştirdi. Bu teknoloji sayesinde araçlar 10 dakikalık şarj ile 300 km yol katedebilecek.

Kamu işçisinin zam pazarlığı başlıyor

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk ile Türk-İş Genel Başkanı Atalay, kamuda çalışan yaklaşık 200 bin işçinin zam oranının belirleneceği Toplu İş Sözleşmeleriyle ilgili bir araya geldi.

Bakan Kurum'dan G20'de 'Türkiye'de yatırım' çağrısı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, "G20 Çevre ve Enerji Bakanları Toplantısı"nda, "Yabancı yatırımcıları yatırım fırsatı açısından avantajlı ülkemizde yatırım yapmaya davet ediyoruz" dedi.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.