Seçim 2.Tur Cumhurbaşkanlığı Seçimi - 28 Mayıs 2023 | Yeni Şafak

Türkiye Yüzyılının En Önemli Seçimi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçimde Anadolu’nun güçlü rüzgarını alarak 7’li Masa adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na önemli bir fark attı. Erdoğan yüzde 49,5 alırken Kılıçdaroğlu yüzde 44,9’da kaldı. Sinan Oğan oyların yüzde 5,2’sini alınca seçimler ikinci tura kaldı. Adaylıktan çekilen Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce’ye sandıktan 236 bin 97 oy çıktı.

MECLİS YENİDEN ŞEKİLLENDİ

Milletvekilliği seçimlerinde de Cumhur İttifakı, yüzde 49,5 ile tarihi bir başarı kazandı. İttifak, 600 sandalyeli Meclis’e 323 milletvekili gönderecek. AK Parti yüzde 35,6 ile 268 sandalye kazanırken MHP yüzde 10,1 ile 50 milletvekili çıkardı. Yeniden Refah Partisi de yüzde 2,8 ile 5 vekil kazandı. Oyların yüzde 35’ini alan Millet İttifakı ise 212 milletvekili ile TBMM’de yer alacak. Yüzde 25,3 oyla 169 milletvekili çıkan CHP, Meclis’te ana muhalefet rolünü üstlenmeye devam edecek. İYİ Parti ise yüzde 9,7’yle 43 milletvekili çıkardı. Yüzde 10,6 oy alan Emek ve Özgürlük İttifakı Meclis’e 65 milletvekili gönderdi. Oyların yüzde 8,8’ini alan Yeşil Sol Parti 61 milletvekili çıkarırken, TİP yüzde 1,7 ile 4 milletvekili çıkardı. ATA İttifakı ise seçimlerden yüzde 2,4 oyla çıktı.

SALT ÇOĞUNLUK CUMHUR’DA

Türkiye, 81 il, 922 ilçede sandığa koştu. Katılım oranının yüzde 88 olduğu seçimlerde Cumhur İttifakı 301 olan salt çoğunluğu elde etti. AK Parti, MHP, Yeniden Refah Partisi ve HÜDA PAR’dan oluşan Cumhur İttifakı, yüzde 49,5 oy oranıyla 323 koltuğa sahip oldu. AK Parti 268, MHP 50, Yeniden Refah Partisi 5 milletvekili ile Meclis’te temsil edilecek.

MİLLET İTTİFAKI 211’E TAKILDI

Millet İttifakı, milletvekilliği seçimlerinde oyların yüzde 35’ini aldı. 6 partinin iki liste ile girdiği ittifak, 211 koltukla Meclis’te temsil edilecek. Cumhurbaşkanlığı seçiminde Kılıçdaroğlu’na oy veren Yeşil Sol Parti seçmeni milletvekili seçimlerinde kendi partisini bölgede birinci parti yaptı.

15 PARTİYE DENK GEÇERSİZ OY ÇIKTI

Seçimde dikkat çeken bir veri de geçersiz oyların sayısı oldu. 1 milyon 33 bini geçersiz sayıldı. Milletvekili seçiminde de geçersiz oy sayısı 1 milyon 385 bin 875 oldu. Bu sayı, bağımsız adayların oyları da dâhil olmak üzere seçime giren 15 partinin aldığı toplam oya denk geldi. 2018’deki Milletvekili Genel Seçiminde geçersiz oy sayısı ise 1 milyon 52 bin 269’du.

SİNAN OĞAN SÜRPRİZİ

Zafer Partisi ve Adalet Partisi'nin kurduğu ATA İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan, yüzde 5,3 oyla, sürpriz bir sonuç aldı. Oğan'ın ittifaktaki partilerden fazla oy alması Muharrem İnce'nin oylarının Oğan'a gittiği şeklinde yorumlandı. 2,7 milyondan fazla oy alan Oğan, ikinci tur için henüz hangi adayı destekleyeceğini açıklamadı.

CHP VE HDP’YE SANDIK ŞOKU

CHP, listelerinde 6'lı Masa'nın ortaklarına da yer vermesine rağmen 2018 seçimlerine göre oylarını sadece yüzde 2,3 oranında artırabilirken, HDP’nin oyları yüzde 3,2 eridi. Yüzde 25,3 oy alan CHP, Kılıçdaroğlu’nun memleketi Tunceli dahil 20 ilde hiç vekil çıkaramadı. HDP’nin halefi Yeşil Sol Parti ise HDP’nin 67 olan milletvekili sayısını 61’e düşürdü. 2018’de yüzde 11,7 oy alan HDP, bu seçimde toplam yüzde 8,8 oy alabildi.

İLK FATURA AJANSA

Kampanyasını gerçekçi vaatler ve halka dokunacak projeler yerine imaj, tanıtım ve sosyal medyaya ayıran Kılıçdaroğlu, başarısızlığın faturasını da ajansa kesti. CHP’nin 40 bin kişilik trol ordusunu yöneten Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, reklamcılar Akan Abdula ve Ali Kiremitçioğlu’yla yollar ayrıldı.

Kılıçdaroğlu, Onursal Adıgüzel’den boşalan koltuğa atama yaptı. Kılıçdaroğlu, eski Kağıthane İlçe Başkanı ve CHP İstanbul 2’nci bölge 14’üncü sıradan milletvekili adayı olan Mehmet Ali Yüksel’i ‘Siyasi İşler ve Seçim Propagandası’ konusunda çalışmalar yürütmek üzere başdanışman olarak görevlendirdi.

ORTAKLARINI VEKİLLİĞE BOĞDU

Meclis'te çoğunluk olma iddiası ile yola çıkan Kemal Kılıçdaroğlu, bu doğrultuda 6'lı Masa'nın paydaşlarına listelerinde yer verdi. Kılıçdaroğlu, aday ilan edilmesinden sonra 7 Mart’ta ortaklarına övgü yağdırmıştı. Kılıçdaroğlu'nun bilgedir dediği SP Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu'nun partisine 10 vekil, entelektüel birikimini övdüğü Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu'na 10 vekil, genç lider diyerek yücelttiği Deva Partisi lideri Ali Babacan'a 14 vekil, 'cesur lider' yakıştırmasında bulunduğu DP lideri Gültekin Uysal'a 3 vekilliği kendi elleriyle hediye etti.

MUHALEFET MANİPÜLASYON YAPTI

Her seçimde oyların çalındığı algısı üzerinden manipülasyon yapan muhalefet bu seçimde de aynı oyunu sahneledi. Sandık sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte 'Öndeyiz' tweeti atan Kemal Kılıçdaroğlu'nu CHP'nin seçimlerde veri akışını sağladığı ANKA Haber Ajansı yalanladı. Kılıçdaroğlu'nun söz konusu tweeti attığı dakikalarda ANKA'nın aktardığı verilere göre Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçimi yüzde 50'ye yüzde 43 önde götürdüğü görüldü. Bu algı ile hareket eden sosyal medya trolleri de aynı manipülasyonu devam ettirdi.

İNSANLIĞIN BİTTİĞİ AN

Kahramanmaraş merkezli 11 ili kapsayan deprem bölgesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın oyların çoğunluğunu alması Yedili Masa’nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun destekçilerini rahatsız etti. Sosyal medyada hakaretler yağdırıp depremzede vatandaşlara nefret kustular. Deprem bölgesinde Erdoğan'ın fazla oy almasını hazmedemeyen muhalif hesaplar depremzedelere hakaretler yağdırıp 'keşke daha çok ölseydiniz, beter olun, hakkımız haram olsun" diyerek yaptıkları yardımları geri istedi.

MEMLEKET’TE HAYAL KIRIKLIĞI

Adaylıktan çekilen ancak oyları sayılan İnce yüzde 0,45 oy aldı. İnce’ye Türkiye genelinde 232 bin kişi oy verdi. Yarışa devam edeceklerini söyleyip Memleket Partisi’ne oy isteyen İnce’nin bu talebi ise karşılık bulmadı. Memleket Partisi Türkiye genelinde aldığı yüzde 0,91 oyla büyük hayal kırıklığı yaşadı. Memleket Partisi’ne 457 bin civarında oy çıktı.

HDP İKİNCİ TURDA DA “KILIÇDAROĞLU” DEDİ

Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Yeşil Sol Parti, 28 Mayıs'ta yapılacak Cumhurbaşkanı Seçimi'nin ikinci turunda, ilk turdaki tavrını koruma kararı aldı.

HDP ve Yeşil Sol Partinin dün HDP Genel Merkezi'nde gerçekleştirilen ortak Merkez Yürütme Kurulu toplantısına ilişkin yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada "Meclisin üçüncü büyük partisi olarak, seçimlerin ilk turunda kazanmasına imkan vermediğimiz rejime, ikinci turda kaybettirme kararlılığımız sürmektedir" değerlendirmesine yer verildi.

50 BİN YENİ SEÇMEN OY KULLANACAK

Cumhurbaşkanlığı seçiminin yapılacağı ikinci turda 50 bin yeni seçmen oy kullanacak. Daha önce oy kullanan seçmenler için yeni seçmen kağıtları basılmayacak ancak ikinci turda ilk defa oy kullanacak olan seçmenler için seçmen kağıtları basılarak seçmenlere yollanacak. İlk turda oy kullanan seçmenler hangi sandıkta oy kullandıysa ikinci turda da aynı sandıklar geçerli olacak. Yeni seçmenler için ise oy kullanacakları sandıklar kendilerine iletilen seçmen kağıtlarında yer alacak. Ayrıca, yeni oy kullanacak olan seçmenler nerede oy kullanacaklarını e-Devlet üzerinden öğrenebilecek.

YURT DIŞINDA OY VERME SÜRESİ UZATILDI

YSK, cumhurbaşkanı seçiminde 2'nci tur için yurt dışında oy verme işleminin 20-24 Mayıs tarihlerinde yapılacağını açıklamıştı. Ancak dün alınan karar ile oy verme süresi ABD, İrlanda, İngiltere, Kanada ve Avustralya'da 5 günden 2 güne indirildi. CHP, oy verme süresinin 2 güne indirildiği ülkelerde Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun yüksek oy aldığını belirterek YSK'nın kararına itiraz etti. Başvuruları değerlendiren YSK, oy verme süresinin tekrar uzatılmasına karar verdi. ABD, Kanada, Avustralya, İrlanda ve İngiltere'de 20-24 Mayıs günlerinde seçmenler oylarını kullanabilecek.