Teknoloji Türk öğrenci Bilim yarışmasında bütün dünyayı geçti

Türk öğrenci Bilim yarışmasında dünya birincisi oldu

Türk öğrenci Bilim yarışmasında bütün dünyayı geçti

Bütün dünyadan öğrencilerin katıldığı Bilim yarışmasına Türk öğrenci damga vurdu. Rusya’da her yıl düzenlenen Uluslararası Bilim Temelleri Bilgi Yarışması'nda 5’inci sınıf öğrencisi Begüm Tofan, matematikte birinci olarak altın madalya kazandı.Öğretmenleri öğrencinin başarısının arkasında ise çok çalışma ve analitik düşünmeye verdiği önem olduğunu söylediler. Geçtiğimiz yıl da matematik alanında altın madalya gelmişti.

Haber Merkezi DHA
Begüm Tofan matematik alanında altın madalya kazandı.
Begüm Tofan matematik alanında altın madalya kazandı.


Öğrencilerin, bilimsel araştırma faaliyetlerine olan ilgilerinin ortaya çıkartılması ve kültürler arası iletişim alanlarının zenginleştirilmesi amacıyla her yıl Rusya Federasyonu Ural Federal Bölgesi Öğretmen Evi tarafından düzenlenen Uluslararası Bilim Temelleri Bilgi Yarışması’nın (URFODU) sonuçları açıklandı. Yarışmaya, Beyaz Rusya, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Çin Cumhuriyeti, Kazakistan, Kırgızistan, Rusya Federasyonu ve Türkiye’den öğrenciler katıldı.

  • Bu yıl 16’ncısı düzenlenen yarışmaya Türk öğrenciler damga vurdu. Mektebim Koleji Ankara Batıkent Kampüsünden 5’inci sınıf öğrencisi Begüm Tofan, matematikte birincilik kazanarak altın madalyanın sahibi oldu.

Bunun yanı sıra, 1'inci dereceli diploma başarısı elde etti. Kolejin Matematik Bölüm Başkanı Arzu Kılıç “Türkiye olarak yoğun çalışmalarımızın sonucunda yarışmadan 8 ülke içinden büyük başarı ile ayrıldık” dedi.

Yarışmaya dünyanın her yerinden öğrenciler katıldı.

Türk bilim insanı Yıldız öğrencilere NASA'dan seslendi
TEKNOLOJİ
Türk bilim insanı Yıldız öğrencilere NASA'dan seslendi

Yoğun çalışınca başarı geldi

  • Öğrencilerin yarışmaya çok çalışarak hazırlandığını aktaran Kılıç, “Yarışmada resmi dil olarak Bulgarca, Çekçe, Çince, İngilizce, Rusça ve Türkçe kullanıldı.

Bu yarışmaya 2018-2019 eğitim öğretim yılında da katılmış ve birincilik derecesiyle altın madalya ve birinci dereceli diploma başarısı kazanmıştık. Yoğun çalışma sonucunda öğrencimiz Begüm Tofan, hak ettiği başarıyı elde etti ve hepimizi gururlandırdı” diye konuştu.

Bu sene 1. Dereceli Diplomanın yanı sıra Matematik, İngilizce, Fen Bilgisi, Fizik, Kimya, Biyoloji, Coğrafya branşlarında düzenlenen finalde 49 tane 2. Dereceli Diploma, 86 tane 3. Dereceli Diploma, 47 tane Katılımcı Diploması olmak üzere toplam 183 Diploma aldık. URFODU’ya ülkemizden bu yıl 301 okul katıldı.

Öğrencilerimizin başarılarına katkısı olan tüm öğretmenlerimize ve velilerimize teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı

Türk öğrenci, bilim ve teknoloji yarışmasında dünya birincisi oldu
OYNAT 01:33
Türk öğrenci, bilim ve teknoloji yarışmasında dünya birincisi oldu
Bilim ve teknoloji yarışmasında dünya birincisi olan Naim Harun Çerkezi, Brezilya'dan İstanbul'a geldi. Naim Harun Çerkezi,
"Projem buhar makinelerini kullanarak 3 boyutlu görsel sistem elde etmekti, bu konuda başarı sağladık" Okyanus Kolejleri Eğitim Teknolojileri Bölüm Başkanı Doğanay, "2 yıllık bir çalışma ile altın madalyanın sahibi olduk" dedi.Abone Ol Google News
Arabistan sıcakları gidiyor: İstanbul'da yarından itibaren lokal yağış bekleniyor
Gündem

Arabistan sıcakları gidiyor: İstanbul'da yarından itibaren lokal yağış bekleniyor

İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Deniz Demirhan, "Arabistan'dan gelen sıcak hava İstanbul'da da etkili oldu. Sıcak hava tekrar Arabistan'a taşınıyor. Marmara Bölgesi yukarı seviyelerde soğuk havanın etkisi altına girecek. Sıcaklık akşam saatlerinde 21 derecelere kadar düşebilir. Gündüz ise 27, 28, 29 derecelerde seyredecek" dedi. Demirhan, "Yarın sabah saatlerinden itibaren 12.00'ye kadar İstanbul'da lokal yağışlar olabilir. Serinlediğimizi çok fazla hissetmeyeceğiz, fakat hava bulutlu olacak. Lokal yağışlar perşembe, cuma ve cumartesi gününe kadar devam edebilir" ifadelerini kullandı.
SİHA'lar Cufra Hava Üssü yakınlarında Pantsir-S1 sistemini imha etti: 3 Rus paralı askeri öldü
Dünya

SİHA'lar Cufra Hava Üssü yakınlarında Pantsir-S1 sistemini imha etti: 3 Rus paralı askeri öldü

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne ait SİHA'lar, Cufra Hava Üssü'nde konuşlu Rus üretimi Pantsir-S-1 hava savunma sistemini imha etti. Operasyonda 3 Rus paralı askeri hayatını kaybederken, 7 asker de yaralandı.
İsfanbul Tema Park'ta eğlence ve macera yeniden başladı
Ekonomi

İsfanbul Tema Park'ta eğlence ve macera yeniden başladı

Türkiye’nin dünya standartlarındaki ilk tema parkı İsfanbul, kapılarını eğlence severlere açtı. Misafirlerinin sağlığını her şeyden önde tutan İsfanbul Tema Park, Covid – 19’a karşı aldığı tedbirlerle misafirlerinin huzur içinde, açık havada eğlenceye doyacakları güvenli bir ortam sunmaya başladı. Türkiye’nin dünya standartlarındaki ilk tema parkı İsfanbul , kapılarını misafirlerine açtı. İsfanbul Tema Park, Covid – 19’a karşı aldığı hem hijyenik hem de operasyonel tedbirlerle misafirlerine açık havada güvenli bir eğlence imkanı sunuyor. İsfanbul Tema Park Direktörü Tankut Tonger, alınan tedbirler kadar bunların uygulanması konusunda da örnek teşkil edeceklerini söyledi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.