Teknoloji Vatikan muhafızlarına 3D yazıcı ile plastik başlık üretiliyor

Vatikan muhafızlarına 3D yazıcı ile plastik başlık üretiliyor

Vatikan’da papanın muhafızlığını yapan İsviçreli askerlerin geleneksel kıyafetleri artık 3D yazıcı kullanılarak plastikten üretilmeye başlandı.

Haber Merkezi IHA
Muhafızların eski çelik başlıklarının yerine 16’ıncı yüzyıldan kalma başlık modeli 3D yazıcı sayesinde plastikten üretilmeye başlandı.
Muhafızların eski çelik başlıklarının yerine 16’ıncı yüzyıldan kalma başlık modeli 3D yazıcı sayesinde plastikten üretilmeye başlandı.

Vatikan’da Papa Francis’in muhafızlığını yapan İsviçreli askerlerin geleneksel kıyafetleri artık değişiyor. Muhafızların eski çelik başlıklarının yerine 16’ıncı yüzyıldan kalma başlık modeli 3D yazıcı sayesinde plastikten üretilmeye başlandı.

Böylece “Morion” adındaki çelik başlığın ağırlığı 2 kilodan 570 grama düşecek. Yapımı 14 saat süren başlıklar öncekilere nazaran daha hafif olması sebebiyle muhafızlarca da olumlu karşılandı.

“Eskilerini sevmiyorduk, yeni başlıkları taşımak için sabırsızlanıyoruz” diyen bir muhafız, daha hafif ve hava akımı sağlayan başlıkların daha konforlu olacağını düşündüğünü söyledi.

Yüzde 625 daha ucuz

Eski başlık gibi 16. yüzyıldan kalma “Morion” adı verilen başlık modelinin ayrıca çok daha ekonomik olduğu öğrenildi. Eski başlıkların fiyatı 5 bin euro iken, yeni nesil başlığın 800 euroya mal olduğu ve yardımseverlerin desteği ile üretildiği açıklandı. Artık plastik başlık taşıyacak 135 kişilik İsviçreli muhafızlar birliği, 1506 yılından beri Vatikan’da papayı koruma görevini yerine getiriyor.

/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.