Özgün Ay tutulması saat kaçta? Ay tutulması nereden nasıl izlenir?

Ay tutulması saat kaçta? Ay tutulması nereden nasıl izlenir?

Kanlı ay tutulması ne zaman, saat kaçta, nerede, nasıl izlenir? sorularının yanıtı herkes tarafından merak ediliyor. 21. yüzyılın en uzun kanlı ay tutulması olayı için heyecan giderek artıyor. Ay tutulması, Güney Amerika, Afrika, Orta Doğu ve Asya'nın bir kısmında izlenebilecek İstanbul'da havanın açık olması durumunda gökyüzünden izlenebilecek. Peki, 2018 ay tutulması ne zaman saat kaçta görülecek? İşte ay tutulmasına dair tüm merak edilenler.

Haber Merkezi Diğer
Ay tutulması saat kaçta? Ay tutulması nereden nasıl izlenir?
Kanlı ay tutulması ne zaman, saat kaçta, nerede, nasıl izlenir? sorularının yanıtı haberimizde.

Kanlı ay tutulması ne zaman, saat kaçta, nerede, nasıl izlenir? sorularının yanıtı haberimizde. Dünyanın birçok yerinden izlenebilecek olan ay tutulması olayı hakkında geçmişten günümüze kadar merakla yakından takip edilmiştir. İslam dininde de hakkında hadislerin varit olduğu ay tutulması ve güneş tutulması Allah'ın mucizeleri olarak bildirilmiştir. Peyagmber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) bu olaylar yaşandığında namaz, dua ve istiğfar etmek gerektiğini belirtmiştir.

“Şüphesiz ki Allah'ın meydana getirdiği bu ayetler hiç bir kimsenin hayatı ve ölümü için meydana getirmez. Ancak yüce Allah bu ayetleri kullarını korkutmak için meydana getirir. Şu hâlde siz bu ayetlerden bir şey görürseniz hemen Allah'ı zikredin, Allah'a dua edin ve istiğfarda bulunun.’Buhari (1059), Müslim (912)

KANLI AY TUTULMASI NE ZAMAN SAAT KAÇTA OLACAK?

İlki Ocak ayında, ikincisi ise Temmuz ayında görülecek olan Kanlı Ay Tutulması; Avustralya, Avrupa, Antarktika, Afrika, Asya, Güney Amerika’nın doğusu ve Rusya’dan gözlemlenebileceği açıklandı. Öte yandan Kanlı Ay Tutulması, saat 20.13 itibariyle başlayacağı ve ertesi gün sabaha karşı 02.30 saatlerinde biteceği belirtildi. Bununla birlikte ülkemizde de kısmi olarak izlenebilecek Kanlı Ay Tutulmasının maksimumunun gerçekleştiği 22.30 ve 01.13 saatleri arasında ay tamamen karacak.

İşte Ay tutulması saatleri:

Gölgeli Ay tutulmasının başlangıcı: 20:14

Kısmi Ay tutulmasının başlangıcı: 21:24

Tam Ay tutulmasının başlangıcı: 22:30

Maksimum tutulma anı: 23:21

Tam Ay tutulmasının bitişi: 00:13

Kısmi Ay tutulmasının bitişi: 01:19

Gölgeli Ay tutulmasının bitişi: 02:12

İHA

KANLI AY TUTULMASI TÜRKİYE'DEN İZLENEBİLECEK Mİ?

27 Temmuz Cuma 2018 tarihinde meydana gelecek olan 21. yüzyılın en uzun tutulması olarak ifade edilen Kanlı Ay tutulması, ülkemizde saat 22.00'dan sonra izlenebilecek ve Türkiye’de Kanlı Ay Tutulması yaklaşık 2 saat boyunca görülebilme imkanı elde edilebilecek.

KANLI AY TUTULMASI NEDİR?

Ay, kendi yörüngesinde dolanırken, kimi zaman Dünya'nın gölgesine girer. Buna Ay tutulması denir. Ay tutulması, dolunay zamanında ve Ay'ın düğüm noktalarına yakın olması durumunda meydana gelir. Ay'ın, Dünya'nın gölgesine girmesi ile Güneş'ten aldığı parlaklığı kaybetmesi neticesinde görülür. Güneş, karşı düğüm noktasında veya ona yakın olmalıdır. Bu şartlar altında Dünya'nın gölgesi Ay'a düşer. Bu 42.000.000.000 km uzanan gölge konisi Ay'ın uzaklığından yaklaşık 8800 km geniştir.

Ay, saatte 3456 km hareket ettiği için ortalama Ay tutulmasının zamanı yaklaşık 40 dakika ile bir saat arasında değişir. Ay tutulması, yeryüzünün Ay'ın ufuk çizgisinin üzerinde olduğu herhangi bir bölgesinden gözlenebilir. Ay'a karşı olan Dünya yüzeyine çarpan Güneş ışınları Dünya'nın atmosferi tarafından kırıldığı için, Ay tutulmasında Ay, tamamen kaybolmaz. Dünya etrafında kırılan ışıklarda mavi renk yutulduğu ve kırmızı renk yansıtıldığı için, Dünya'nın gölgesi kırmızı renkte görülür. Bu güçsüz ışık kalıntıları görünürlüğü mahallî atmosferik şartlara bağlı olarak Ay'ı tuhaf bir bakır renginde ortaya çıkarır.Bunun sonucunda Ay tutulması olur.

Dünya, Ay ve Güneş'in bazı değişik durumları kısmi Ay tutulmasını sağlar. Bu durumlarda Ay'ın üzerine Dünya'nın tam gölgesi değil, kısmi gölgesi düşer.Ay tutulması genellikle yılda iki kere ortaya çıkar. Bazı özel durumlarda Ay tutulmasının hiç ortaya çıkmadığı veya üç defa ortaya çıktığı da olabilir.

İHA

KANLI AY TUTULMASI NEREDEN İZLENİR?

27 Temmuz'da son yüzyılın en uzun tam ay tutulması gerçekleşecek. Tam ay tutulmasının en net görülebileceği yerlerden biri de Denizli olacak. 27 Temmuz gecesi saat 20.30-01.15 arasında Laodikya Antik Kenti'nde tam ay tutulması gözlemi konusunda Türkiye'deki tek organizasyonun Denizli'de gerçekleştirileceğini belirten İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, “Yüzyılın en önemli gök olaylarından birine şahit olunacak programa ülkemizin yetiştirdiği çok değerli bilim insanlarından astronomi biliminin duayenleri de katılacak” dedi.

Bu yılın en uzun Ay tutulması, yarın akşam Ankara Üniversitesi Kreiken Rasathanesi’nde de izlenebilecek. Rasathane Müdür Vekili Doç. Dr. Tolgahan Kılıçoğlu, 27 Temmuz’da gerçekleşecek tutulma esnasında Ay’ın, yerin oluşturduğu gölgenin içinden geçeceğini ve kızılımsı renk alacağını söyledi.

Tutulmanın TSİ ile 20.15’te başlamasına karşın 21.24’e kadar Ay’ın ışığında belirgin değişim olmayacağını belirten Kılıçoğlu, bu saatten itibaren Ay’ın, yerin tam gölgesi içine girmeye başlayacağını ve gökyüzünde bir bölümünün kararmış gibi gözükeceğini dile getirdi.

Saat 22.30’da ise Ay’ın tamamen yerin gölgesi içine gireceğini ve kızılımsı renge bürüneceğine dikkati çeken Kılıçoğlu, “Ay’ın bu görüntüsü saat 00.13’e kadar sürecek olup bu andan sonra Ay bir ucundan yavaş yavaş aydınlanmaya başlayacak, saat 01.19 gibi tam gölgenin içinden çıkacak ve eski haline yakın hale dönecektir. Tam tutulma bir saat 43 dakika olup en iyi gözlem yapılabilecek saatler 22.30 ile 00.13 arasıdır. Bu anlamda son yüzyılın en uzun gözlenen Ay tutulmalarından biri olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Kanlı ay tutulması ne zaman, saat kaçta, nerede, nasıl izlenir? sorularının yanıtı haberimizde sizlerle paylaştık.


Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.