Dünya ABDli dondurma markası Ben & Jerrys İsrailin işgal ettiği topraklarda artık dondurma satmayacak

ABD'li dondurma markası Ben & Jerry’s İsrail'in işgal ettiği topraklarda artık dondurma satmayacak

İsrail'de en sevilen dondurma markası aldığı kararla işgalci İsrail devletini kızdırdı. ABD'li dondurma markası Ben & Jerry’s, artık İsrail'in işgal edip Yahudi yerleşimleriyle doldurduğu Filistin topraklarında dondurma satmayacağını duyurdu. Karar İsrail yandaşlarının tepkisini çekerken dondurma markasına yönelik boykot çağrısı yapıldı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Diğer
ABDli dondurma markası Ben & Jerry’s İsrailin işgal ettiği topraklarda artık dondurma satmayacak
Ben & Jerry’s Yahudi yerleşimlerinde dondurma satmayı bitirme kararı aldı.

İsrail'in işgalci devlet politikalarına bir tepki de ünlü dondurma markasından geldi. İsrail'de en sevilen dondurma markalarının başında gelen ABD'li Ben & Jerry’s, İsrail'in işgal edip Yahudi yerleşimleriyle donattığı Filistin topraklarında dondurma satmayacağını duyurdu.

'Değerlerimizle uyuşmuyor' açıklaması

Merkezi ABD'nin Vermont eyaletine bağlı South Burlington kentinde bulunan Ben&Jerry's dondurma şirketi işgal altındaki Filistin topraklarında satış yapmanın kendi değerleriyle uyuşmadığı açıkladı.

1.5 yıl sonra hayata geçecek

İşgal altındaki Filistin topraklarındaki distribütörlerinin 2022 sonunda, yani 1.5 yıl sonra dolacak satış ruhsatlarını yenilemeyeceğini söyleyen Ben&Jerry's, diğer yandan farklı bir düzenlemeye giderek İsrail'de kalmaya devam edeceğini vurguladı.

Eski Başbakan Netanyahu’dan boykot çağrısı

İsrail'de 2 yıl içinde 4. kez yapılan marttaki erken seçimin ardından haziran ortasında 12 yıldır oturduğu başbakanlık koltuğunu kaybeden, Bünyamin Netanyahu ise daha ileri giderek ABD'li dondurma şirketinin boykot edilmesi çağrısı yaptı.

En doğru karar

Öte yandan dondurma şirketinin sahipleri

Bennett Cohen ve Jerry Greenfield, bu kararın verilmiş en doğru kararlardan biri olduğunu açıkladı.

Yasa dışı yerleşim birimleri

İşgal altındaki Doğu Kudüs'te 13, Batı Şeria'da 250'den fazla yasa dışı Yahudi yerleşim birimi bulunuyor. Bu yerlerde ikamet eden 650 binden fazla Yahudi yerleşimci, işgal altında yaşayan Filistinliler için hayatı daha da zor hale getiriyor.

Uluslararası hukuka göre, işgal altındaki Filistin topraklarında bulunan tüm Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı kabul ediliyor.

ABD’li ünlü sanatçı Della Miles’tan işgalci İsrail’i boykot çağrısı
HAYAT
ABD’li ünlü sanatçı Della Miles’tan işgalci İsrail’i boykot çağrısı


AK Parti'li Turan'dan CHP'ye tepki: FETÖ söylemine sarılanlara dokunulmazken Kılıçdaroğlu'nu eleştirenler hep kapı dışarı
Gündem

AK Parti'li Turan'dan CHP'ye tepki: FETÖ söylemine sarılanlara dokunulmazken Kılıçdaroğlu'nu eleştirenler hep kapı dışarı

CHP eski milletvekili ve parti üyesi Mehmet Sevigen, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu eleştirdiği için partiden ihraç edildi. Konuyla ilgili sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, "FETÖ söylemine sarılanlara, Atatürk demekten imtina edenlere dokunulmazken Kılıçdaroğlu'nu eleştirenler hep kapı dışarı" diyerek CHP yönetimini eleştirdi.

AÖF Güz dönemi vi sınavları soru ve cevap anahtarı yayınlandı! AÖF e-Kampüs giriş ekranı
Gündem

AÖF Güz dönemi vi sınavları soru ve cevap anahtarı yayınlandı! AÖF e-Kampüs giriş ekranı

AÖF soru ve cevapları öğrenciler tarafından merak ediliyordu. AÖF vize sınavları 27 Kasım ve 28 Kasım tarihlerinde yüz yüze olarak yapıldı. Açık Öğretim Fakültesi öğrencileri vize sınavlarının ardından sınava ilişkin soru ve cevapları açıklandı. AÖF vize sınavları soru ve cevapları nasıl sorgulanır? İşte AÖF e- Kampüs giriş ekranı..
Omicron (Nu) varyantı tehlikeli mi?
Hayat

Omicron (Nu) varyantı tehlikeli mi?

Koronavirüssalgınında yeni varyantların ortaya çıkması salgınla ilgili endişelerin devam etmesine yol açıyor. İlk olarak Güney Afrika'da ortaya çıktığı bilinen ve bugüne kadar en fazla mutasyona uğrayan varyant olduğu bilinen Omicron (Nu) varyantı ile ilgili detaylar merak kazandı. Omicron (Nu) varyantı nedir, belirtileri nelerdir? Omicron (Nu) varyantı tehlikeli mi? Omicron (Nu) varyantı Türkiye'de de görüldü mü? İşte Omicron (Nu) varyantına ilişkin son bilgiler..

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.