Dünya BMGKdan Suriye için insani ateşkes kararı

BMGK'dan Suriye için 'insani ateşkes' kararı

BM Güvenlik Konseyi, Suriye'de bir ay "insani ateşkes" kararı aldı. Kararda ayrıca özellikle rejimin kuşatması altında olan insani durumun ''alarm verdiği'' Doğu Guta'da da dahil Yarmuk, Fua ve Kefraya'da kuşatmanın kaldırılması talebinde bulunuldu. Dışişleri Bakanlığı, "BMGK'da Suriye’de insani ateşkes talebinde bulunan kararı memnuniyetle karşılıyoruz." açıklamasını yaptı.

Haber Merkezi AA
Son dakika.. Birleşmiş Milletlerden Suriye için insani ateşkes kararı
Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) Suriye'de bir ay "insani ateşkes" kararı aldı.

İsveç ve BMGK şubat ayı dönem başkanı Kuveyt tarafından hazırlanan karar tasarısı Konsey'de oylamaya sunuldu.

BM Güvenlik Konseyi'nde oy birliğiyle kabul edilen tasarı ile Suriye'ye insani yardım ulaştırılabilmesi ve özellikle rejimin kuşatması altında bulunan Doğu Guta'daki durumu ağır hasta ve yaralıların tahliyesi için en az bir ay insani ateşkes kararı alındı.

Kararda, Suriye genelinde insani yardımların ''güvenli, engelsiz ve sürdürülebilir'' bir şekilde ulaştırılabilmesi ve ''durumu ağır hasta ve yaralıların'' tahliye edilebilmesi için tüm taraflardan ''gecikmeden'' çatışmaları en az 30 gün durdurmaları talep edildi.

Kararda ayrıca özellikle rejimin kuşatması altında olan insani durumun ''alarm verdiği'' Doğu Guta'da da dahil Yarmuk, Fua ve Kefraya'da kuşatmanın kaldırılması talebinde bulunuldu.

Dışişleri Bakanlığı'ndan açıklama

Dışişleri Bakanlığı, "BMGK'da Suriye’de insani ateşkes talebinde bulunan kararı memnuniyetle karşılıyoruz." açıklamasını yaptı.

Esed rejiminin Doğu Guta katliamı: 32 sivil yaşamını yitirdi
DÜNYA
Esed rejiminin Doğu Guta katliamı: 32 sivil yaşamını yitirdi

Amsterdam'da 'Doğu Guta'da bombaları durdur' gösterisi
DÜNYA
Amsterdam'da 'Doğu Guta'da bombaları durdur' gösterisi
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.