Dünya Cumhurbaşkanı Erdoğan Göbeklitepedeki dikilitaşların bir sureti New Yorkta

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Göbeklitepe’deki dikilitaşların bir sureti New York’ta

BM'nin bahçesinde sergilenmeye başlanan Anadolu'nun 12 bin yıllık mirası Göbeklitepe'deki dikilitaşların replikasını ziyaret eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sosyal medya hesaplarından bir paylaşım yaparak, "Göbeklitepe’deki dikilitaşların bir sureti New York’ta. Ülkemize ve Şanlıurfa’mıza hayırlı olsun" ifadelerini kullandı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Göbeklitepe’deki dikilitaşların bir sureti New York’ta
Cumhurbaşkanı Erdoğan Dikilitaş replikasıyla böyle poz verdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığının ortak çabalarıyla yürütülen çalışma sonrası, UNESCO Dünya Miras Listesi'ne 2018'de kaydedilen Göbeklitepe'yi temsilen, alanda bulunan T formlu P18 dikilitaşının 1/2 oranında küçültülmüş kopyası, BM'nin bahçesinde sergilenmeye başlamış, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da dün Anadolu'nun 12 bin yıllık mirası Göbeklitepe'deki dikilitaşların replikasını ziyaret etmişti.

"Ülkemize ve Şanlıurfa’mıza hayırlı olsun"


Cumhurbaşkanı Erdoğan, ziyareti sonrası bugün bir paylaşım yaparak şu ifadeleri kullandı:

"Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığının ortak çabalarıyla yürütülen çalışma sonrası, UNESCO Dünya Miras Listesi'ne 2018'de kaydedilen Göbeklitepe'yi temsilen, alanda bulunan T formlu P18 dikilitaşının 1/2 oranında küçültülmüş kopyası, BM'nin bahçesinde sergilenmeye başladı."

  • Dikilitaş replikası, BM yerleşkesinde sergilenen ikinci "antik dönem Anadolu" eseri oldu. BM, Göbeklitepe'deki dikilitaşların replikasına kalıcı olarak ev sahipliği yapacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan BM bahçesinde sergilenen Göbeklitepe dikilitaş replikasını ziyaret etti
FOTOĞRAF 9
Title
Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığının ortak çabalarıyla yürütülen çalışma sonrası, UNESCO Dünya Miras Listesi'ne 2018'de kaydedilen Göbeklitepe'yi temsilen, alanda bulunan T formlu P18 dikilitaşının 12 oranında küçültülmüş kopyası, BM'nin bahçesinde sergilenmeye başladı.
Title
Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM 76. Genel Kurulu'na hitabının ardından, BM bahçesinde sergilenen dikilitaş replikasını ziyaret etti.
Title
Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ziyareti sırasında Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, BM 75. Genel Kurul Başkanı Volkan Bozkır, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu eşlik etti.
Title
Dikilitaş replikası, BM yerleşkesinde sergilenen ikinci antik dönem Anadolu eseri oldu.
Title
BM, Göbeklitepe'deki dikilitaşların replikasına kalıcı olarak ev sahipliği yapacak.
Title
Replika eser, Göbeklitepe'deki tüm dikilitaşlarda olduğu gibi bölgede Şanlıurfa taşı olarak bilinen kireç taşından, kendisi de Şanlıurfalı olan arkeolog ve heykeltraş Ahmet Demirtaş ve ekibi tarafından yaklaşık 2 ayda yontuldu.
Title
Title
Title
Cumhurbaşkanı Erdoğan BM bahçesinde sergilenen Göbeklitepe dikilitaş replikasını ziyaret etti
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Merkezi yerleşkesinde sergilenen Anadolu'nun 12 bin yıllık mirası Göbeklitepe'deki dikilitaşların replikasını ziyaret etti.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.