|

Gizemli uzantıları olan yeni bir yıldız keşfedildi

Gökbilimciler, Dünya'dan 456 ışık yılı uzaklıkta Güneş benzeri bir yıldız tespit etti.

Aa
00:00 - 8/11/2011 вторник
Güncelleme: 12:15 - 8/11/2011 вторник
Yeni Şafak
Gizemli uzantıları olan yeni bir yıldız keşfedildi
Gizemli uzantıları olan yeni bir yıldız keşfedildi

'SAO 206462' adı verilen bu gök cismini, şu ana kadar keşfedilen yüzbinlerce yıldızdan farklı kılan ise çevresindeki sarmal gaz ve toz diskleri. İlk kez böyle bir yıldız gördüklerini belirten bilim insanları, gizemli disklerin içinde yaşam barındıran gezegenler olabileceğini kaydediyor.


Kurt takımyıldızı içerisindeki SAO 206462, Hawaii'deki Subaru teleskopu tarafından geçtiğimiz ay görüntülendi. 9 milyon yıl yaşında olduğu tahmin edilen yıldızın sarmal diskleri 23 milyar kilometrelik bir alana yayılıyor. Bu da, bizim Güneş sistemimiz içerisinde yer alan Pluton'un yörüngesinin iki katı bir uzaklık anlamına geliyor.


Subaru teleskopunun elde ettiği verilere göre, yıldızın iki sarmal uzantısında en az 3 gezegen olduğu ve yenilerinin oluştuğu düşünülüyor.


NASA'nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi'nden astronom Carol Grady, “Detaylı bilgisayar simülasyonları, diskler içerisindeki bir gezegenin yerçekimi kuvvetinin gaz ve tozları alt üst edebildiğini ve bu sayede sarmal kolları oluşturduğunu gösteriyor. İlk kez böyle dinamiksel özellikleri görüyoruz” dedi.


Grady, yaklaşık 5 yıldır Subaru teleskopundaki bilimsel araştırmalara katılıyor. Hawaii'deki Mauna Kea volkanında, deniz seviyesinden 4,2 kilometre yükseklikte kurulu olan teleskop, Japon Ulusal Astronomi Gözlemevi tarafından idare ediliyor.

13 лет назад