DünyaMuhalifler Şama dayandı

Muhalifler Şam'a dayandı

Esed ordusu ve İranlı milislerin Şam’ın etrafındaki mevzilerine yönelik sızma girişimini püskürten muhalifler, ardından karşı saldırıya geçti. Onlarca Esed askeri ve Şii milisin öldüğü çatışmalarda Kabun kuşatması kırıldı, çok sayıda stratejik nokta muhaliflerin eline geçti.

Haber MerkeziYeni Şafak
Şam'da Cumhuriyet Muhafızlarına bağlı tankların çatışmaların yaşandığı mahallelere kaydırılması böyle görüntülendi. Çatışmalarda 7 rejim tanki imha edildi.
Şam'da Cumhuriyet Muhafızlarına bağlı tankların çatışmaların yaşandığı mahallelere kaydırılması böyle görüntülendi. Çatışmalarda 7 rejim tanki imha edildi.
Suriye'nin başkenti Şam'da Beşşar Esed rejiminin saldırılarına karşı harekete geçen muhalifler, Cobar semtinden ilerleyerek kuşatma altındaki Kabun'a ulaştı. Muhaliflerin ilerleyişi sonucu Esed rejimi kuşatmasındaki Kabun bölgesi ile Doğu Guta birleşti.

10 NOKTADAN SALDIRI

Muhalif gruplardan Feylak Er-Rahman'ın Esed rejiminin ateşkes ihlallerine karşı başlattığı “Allah'ın kulları Cobar'da Kalın” operasyonuna Doğu Guta'daki birçok muhalif grup katıldı. Yerel kaynaklardan edinilen bilgilere göre, muhalifler sabahın ilk ışıkları ile Şam'ın doğusundaki Cobar semti başta olmak üzere yaklaşık on noktada saldırıya geçti.

KRİTİK BÖLGELER ALINDI

Semtin kuzeybatısındaki elektrik santrali, Abbasiye garaj binası ve tekstil fabrikasını ele geçiren muhalifler ilerleyişlerini sürdürdü. Muhalif gruplardan Ahraru'ş Şam, operasyon ile ilgili açıklamasında, “Sabahın ilk ışıkları ile birlikte saldırıya geçen mücahitler onlarca Esed militanını öldürdü ve yaraladı. Çatışmalar bölgenin tamamını ele geçiriline kadar sürecektir" ifadelerine yer verdi. Açıklamada, muhaliflerin akşam saatlerinde Cobar ve Kabun mahalleleri arasında yer alan sanayi bölgesinin büyük bölümlerini ele geçirdiği, operasyona Kabun semtindeki muhaliflerin de destek verdiğini bildirdi. Kabun'daki muhalif gruplar da televizyon fabrikası Sironiks'i ele geçirdi. Cobar'ın kuzeybatısındaki sanayi bölgesinin ve Sironiks'in ele geçirilmesi ile kuşatma altındaki iki bölge Kabun ile Doğu Guta birleşti.

Şİİ KOMUTAN ÖLDÜRÜLDÜ

Çatışmaların sürdüğü bölgede bulunan ve rejimin en büyük kimyasal silah üretim merkezi "Berze Kimyevi" ne destek kuvvet gönderildiği güvenliğin en üst düzeye çıkarıldığı da ifade ediliyor. Çatışmalarda Şii Liva Huseyin Birliği komutanlarından Emcet Ebu Karror'un da öldürülenler arasında olduğu belirtildi. Ayrıca Beşşar Esed'in sarayına da füze atıldığı ancak isabet ettirilemediği öğrenildi.

Canlı yayında füze düştü

Suriye Devlet Televizyonu Şam'ın söz konusu mahallelerinde durumun normal olduğunu göstermek için sık sık canlı yayın yapıyor. Bu canlı yayınlardan birinde muhabirin herhangi bir çatışma olmadığını söylerken iki kez füze düşmesi ve yaşanan panik kameralara yansıdı.
Esed'in televizyonunda canlı yayında bomba sesleri yükseldi
OYNAT00:36
Esed'in televizyonunda canlı yayında bomba sesleri yükseldi
Esed rejminin televizyonunda muhabir "Suriye ordusu(rejim) burada güvenliği sağlıyor. Bazılarının yansıttığı gibi bir sıkıntı yok" dedikten hemen sonra bomba sesleri yükseldi.