EkonomiKömür fiyatları cep yakıyor

Kömür fiyatları cep yakıyor

Van’da sonbahara geçişle birlikte hava sıcaklıklarında ani ve sert düşüşler yaşanırken, Kömürcüler ve Oduncular Sitesi esnafı kömür ve odun sezonunu açtı. Kentte kömür fiyatları ise özellikle döviz kurunun yükselmesi nedeniyle cep yakıyor.

Haber MerkeziIHA
Kaloriferlik kömürler daha az üretimleri olduğundan dolayı fiyatları sobalı kömürlere göre 100 TL daha pahalı
Kaloriferlik kömürler daha az üretimleri olduğundan dolayı fiyatları sobalı kömürlere göre 100 TL daha pahalı

Van’da doğalgaz kullanımının yaygınlaşması, ücretsiz kömür dağıtımı, döviz kurunun ve yakıta bağlı nakliye fiyatlarının yükselmesi gibi nedenlerden dolayı kömürcü esnafı zor günler yaşarken, zamlanan kömür fiyatları ise cep yakıyor.
Odun fiyatının iki yıldır değişmediğini ifade eden kömürcü esnafı, kömür fiyatlarının ise döviz kurunun ve yakıta bağlı nakliye fiyatlarının yükselmesi gibi nedenlerden dolayı yüzde 40 civarında zamlandığını belirtti. Bu durumda; odunun ton fiyatı 450-500 TL arası değişirken, zamlanan kalorifer kömürünün tonu bin 250 TL, sobalık kömürün tonu ise bin 50 TL oldu.
“Eski satışlarımızı bulamıyoruz”

  • Van Kömürcüler ve Oduncular Sitesi Kooperatifi Başkanı Hasan Seyhan, eski kömür satışlarını bulamadıklarını belirtti. Kömür fiyatlarında yaşanan zammın kendilerinden kaynaklanmadığını söyleyen Başkan Seyhan, “Soğuklar başladı kömür sezonunu açtık. Şu an tam kömür sezonu, yalnız eski kömür satışlarını bulamıyoruz. Hem bizim için, hem de vatandaşlar için kömür fiyatları yüksek ama bizim elimizde olan bir şey değildir. Bu kömürlerin zammı sadece bir yerden değil, 3 yerden kaynaklanmaktadır. Bir dolara, bir nakliyeye, bir de kömürün kendisine bağlıdır” dedi.

“Perakende satışlarımız durma noktasına geldi"
Aynı durumdan yakınan bir diğer kömürcü esnafı Mehmet Sait Yakut ise kömür fiyatlarında beklentilerini bulamadıklarını ve bu yüzden sıkıntılı bir süreçten geçtiklerini belirterek, “Yeterince bir hareketlilik yok. Kömürcü esnafı olarak zor zamanlar geçiriyoruz. Çeklerimizi ödeyemez duruma geldik. Bu noktada sıkıntılarımız devam ediyor. İlimiz büyük bir deprem geçirdi ve depremden sonra esnaf bir türlü kendisini toparlayamadı. Bilindiği üzere ilimize doğal gaz geldi ve bizim perakende satışlarımız durma noktasına geldi” diye konuştu.
Odun ile sobalık ve kaloriferlik kömür fiyatlarını açıklayan Yakut, şunları kaydetti:
“Odunlarımız bahçe odunlarındandır. Yerlidir ve iki yıldır fiyatlar hemen hemen aynıdır. Odunun tonu 450 TL’dir. Kömürlerin fiyatı ebat olarak sınıflandırılmıştır. Kaloriferli kömürler, sobalı kömürler ve stokerli kömürler olmak üzere, kaloriferlik kömürler daha az üretimleri olduğundan dolayı fiyatları sobalı kömürlere göre 100 TL daha pahalıdır. Fiyatlar karpuz, portakal dediğimiz kaloriferli kömürlerin tonu bin 150-bin 250 TL arası değişirken, sobalık kömürün tonu ise bin 50 TL’dir.”
Fernando Muslera kalbindeki kulübü açıkladı
Spor

Fernando Muslera kalbindeki kulübü açıkladı

Galatasaray'ın Uruguaylı kalecisi Fernando Muslera, İtalyan basınından La Gazetta dello Sport'a özel açıklamalarda bulundu.
Teröristlerin tünelleri nasıl kazdıkları ortaya çıktı
Gündem

Teröristlerin tünelleri nasıl kazdıkları ortaya çıktı

Zeytin Dalı Harekatı'nda Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) kontrolü sağladığı Afrin'de, teröristlerin iş makineleriyle tepelerin içine açtığı tüneller ortaya çıkarıldı. Tünellerde, Afrin'den kaçan teröristlerin kazıda kullandığı gelişmiş teknolojiye sahip özel iş makineleri bulundu.
Ali Koç'tan 'Ersun Yanal' cevabı
Spor

Ali Koç'tan 'Ersun Yanal' cevabı

Fenerbahçe'de başkan adayı Ali Koç, konuşmasını yaptığı sırada "Takımın başına Ersun Yanal'ı getir" diyen bir kongre üyesine dikkati çeken bir cevap verdi.
Facebook’u sil kampanyası büyüyor
Teknoloji

Facebook’u sil kampanyası büyüyor

50 milyon kullanıcının hesap bilgilerini usulsüz şekilde sattığı ortaya çıkan sosyal medya devi Facebook’u protesto eden kullanıcılar “Facebook’u sil” kampanyası başlattı.
Neden bırakıp kaçtılar?
Gündem

Neden bırakıp kaçtılar?

Zeytin Dalı Harekatı kapsamından geçtiğimiz gün Afrin’in terörist gruplardan arındırılmasının ardından ilçe merkezinde güvenlik güçlerinin geniş çaplı arama-tarama faaliyetleri devam ediyor. İlçe merkezine ilerleyişte çok sayıda tünel ve mühimmat ele geçiren TSK-ÖSO unsurları NATO standartlarında dev mühimmat depoları buldu. Uzmanlara göre, teröristlerin aralarında TOW füzelerinden SUV-23’lere, doçkalardan arazi mayınlarına kadar her türlü mühimmatı bırakıp kaçmalarında farklı dinamikler etkin.