Gündem Bahar değil kış getirdi Prens Selman için yolun sonu

Bahar değil kış getirdi: Prens Selman için yolun sonu

İstanbul'daki Suudi Arabistan Başkonsolosluk binasında vahşice katledilen Gazeteci Cemal Kaşıkçı olayında, Suud yönetimi inkar etse de tüm oklar tek bir kişiyi gösteriyor. Batı tarafından yapılan imaj çalışmalarıyla sadece Suudi Arabistan için değil Arap coğrafyası için 'kurtarıcı' olarak lanse edilen veliaht Prens Selman, bugün gelinen noktada işbirlikçileriyle birlikte yaklaşan 'Arap Kışı'nın baş sorumlusu olarak öne çıkıyor.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman.
Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman.

Gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinde Türkiye ve Suudi Arabistan arasında ilk günden bu yanan devam eden açıklamalar ve 'istihbari satranç' Suudi Başsavcılığı'nın açıklamasıyla yeni bir boyut kazandı.

Arabistan cephesinden gelen açıklamalar cinayete ilişkin yeni bir bilgi vermezken, kendi içinde taşıdığı tutarsızlıklar nedeniyle ne Türkiye ne de batı tarafından dikkate alınmadı.

Prens Selman'ın milyonlarca dolar harcadığı imajı yerle bir oldu

  • Dünya genelinde halkla ilişkiler firmalarına milyonlarca dolar ödeme yaparak kendi adını en iyi şekilde batı medyasında lanse ettiren, ABD Başkanı Trump’ın damadı Kusher ile olan ilişkilerini siyasi arenada kullanan, bir gecede hanedan üyelerini tutuklayıp, çok büyük paralar karşılığında onları serbest bırakan ve tüm bunlar üzerinden bir 'güç' mesajı veren Veliaht Prens Selman, Kaşıkçı olayının ardından adeta çıkmaza girdi.

Reuters, CNN, BBC, El Cezire gibi küresel medya ağına sahip kuruluşlarla eksiksiz bir işbirliğine imza atan Türkiye, batı medyasında çıkan haberlerle Suudi Arabistan'ı adeta 'itiraf'a zorladı.

Kaşıkçı olayınında Türkiye'nin tezlerini inkar eden Suud yönetimi, güvenlik kaynaklarının batı medyasına 'sızdırdığı' bilgiler karşısında adeta her şeyi tek tek kabul etmek zorunda kaldı.

Selman'ın suçunu Danışmanı Kahtani ile perdelemek istiyorlar

Suud Başsavcılığı olaya ilişkin 5 kişi hakkında idam kararı isteyeceğini, Veliaht Prens Selman'ın danışmanı Kahtani'nin ise bu süreçte yurt dışına çıkamayacağını açıkladı.

Bu karar, Kaşıkçı cinayetinin arkasındaki asıl isim olduğunu iddia edilen Prens Selman'ı perdelemeye yönelik olarak değerlendiriliyor.

Selman'ın bölgedeki en büyük müttefiklerinden birinin Birleşik Arap Emirlikleri'nin Veliaht Prensi Muhammed bin Zaid olduğu biliniyor. Selman ve Zaid'in Muhammed Dahlan üzerinden Mısır, Trump'ın damadı Kusher üzerinden de Yahudilerle farklı çalışmalar yürüttükleri biliniyor.

Bölgedeki tüm dinamiklerini değiştirmek isteyen Prens Selman'ın 200 kişilik bir infaz listesi oluşturduğu ve muhaliflerden oluşan bu isimlerin Suud timlerince öldürüldüğü öne sürülmüştü.

REKLAM

4 adımda Veliaht Prens Selman

Peki, amcası Prens Nayif yerine Veliaht olarak atandığı günden bu yana hemen hemen tartışmalı her kararın altında imzası bulunan Prens Selman kimdir?

Yakından tanımak için birkaç maddede özetledik:

Yemen

  • 29 yaşında Suudi Arabistan Savunma Bakanı oldu.
  • Onun bakanlığının en tartışılan konusu, şüphesiz Yemen.
  • Yemen’e yönelik uluslararası koalisyonun öncülüğünü yapan Suudi Arabistan, Mart 2015’ten bu yana çok sayıda katliama sebep oldu.

Ilımlı İslam

Suudi Arabistan'ın Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, 2017 yılında ülkesinde 'radikal' düşünceleri derhal yok edeceğini söyledi.

Muhammed bin Selman'ın 'ılımlı İslam' açıklaması dikkati çekti. Başkent Riyad'da Kamu Yatırım Fonu'nun düzenlediği ve 60 ülkeden 2 bin 500 kişinin katıldığı "Yatırımın Geleceği Girişimi Forumu"nda konuşan Bin Selman, "Suudi Arabistan, radikal düşünceleri derhal yok ederek 1979 yılı öncesinde olduğu gibi ılımlı İslam'a ve normal yaşama dönecek" dedi.

Katar meselesi

Suudi Arabistan, BAE, Mısır ve Bahreyn'in Katar'ı diplomatik ve lojistik ablukaya almasının üzerinden bir yıldan fazla zaman geçti.

  • Katar'a yönelik Suudi Arabistan’ın başlattığı, diğer körfez ülkelerinin de destek verdiği ablukada Kral Selman’ı etkileyen en önemli isimlerin başında Prens Selman’ın geldiği konuşuluyor. Suudi Prens, "Katar ablukasının ABD'nin Küba'ya yaptığı gibi on yıllarca sürebileceğini" söyleyerek konuyla ilgili bakış açısını bir kez daha ortaya koymuştu.

Trump, basın mensuplarına, üzerinde Suudi Arabistan'a son dönemde satılan 12,5 milyar dolarlık silahların olduğu karton bir panoyu da gösterdi.

ABD ile sıkı ilişkiler

Tarih: 21 Mart 2018. ABD Başkanı Donald Trump ile Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman arasında Beyaz Saray'da gerçekleşen görüşmede, ağırlıklı olarak iki ülke arasındaki silah ve yatırım anlaşmaları ile İran konusunu ele aldı.

Trump, basın mensuplarına üzerinde Suudi Arabistan'a son dönemde satılan 12,5 milyar dolarlık silahların olduğu karton bir panoyu da gösterdi. Bu fotoğraf, dünya çapında çokça paylaşılmış ve simge haline gelmişti.

REKLAM

Selman’ın medya tetikçisi
DÜNYA
Selman’ın medya tetikçisi
Pentagonda sil baştan

Pentagon'da sil baştan

S-400 mektubuyla tepki çekmişti, koltuktaki ömrü kısa sürdü.
TBMMden geçti

TBMM'den geçti

Askerlik süresini 6 aya düşüren madde kabul edildi.
Zalimler içinyaşasın cehennem!

Zalimler için
yaşasın cehennem!

Erdoğan, Mursi'nin gıyabi cenaze namazının ardından konuştu.
Yağmur'u yazana<br>kadar 3 ay<br>duvarlarla konuştum

Yağmur'u yazana
kadar 3 ay
duvarlarla konuştum

​Nurullah Genç, roman tadındaki hayat tecrübesini GZT'ye anlattı.
Trabzon'daki selden acı haber

Trabzon'daki selden acı haber

Bir kişinin cesedine ulaşıldı, haber alınamayanlar var.
Salah'ın<br>'Mursi' sessizliği

Salah'ın
'Mursi' sessizliği

​Umursamıyor mu yoksa Sisi destekçisi mi?
İki ülkede<br>art arda deprem

İki ülkede
art arda deprem

Depremin ardından tsunami uyarısı yapıldı.
Hesabını vereceksin

Hesabını vereceksin

Erdoğan, CHP'nin adayına tepki gösterdi.
Yüz yüze <br>görüşme felakettir

Yüz yüze
görüşme felakettir

Binali Yıldırım'dan CHP'nin adayı ile Küçükkaya'ya otel tepkisi.
Araştırılsın

Araştırılsın

Mursi'nin ani vefatı derin şüpheleri de beraberinde getirdi.
Normal çünkü taraf

Normal çünkü taraf

MHP'li Celal Adan, yayın öncesi CHP'nin adayı ile Küçükkaya'nın gizli otel buluşmasını yorumladı.
FETÖ acı bir<br>sürpriz peşinde

FETÖ acı bir
sürpriz peşinde

Örgütün en güçlü olduğu kurum hangisi ve MİT'teki FETÖ'cülere ne oldu?
İkinci de yola çıkıyor

İkinci de yola çıkıyor

​Bakan Fatih Dönmez Japonya'da tarihini açıkladı.
Devrimden darbeye Mısır'ın hikayesi

Devrimden darbeye Mısır'ın hikayesi

​Sisi cuntasının 6 yıllık kanlı karnesi.
25 bin araç<br>çürümeye terk edildi

25 bin araç
çürümeye terk edildi

Aralarında çok sayıda lüks araç da bulunuyor.
ABD'nin S-400 mektubuna yanıt

ABD'nin S-400 mektubuna yanıt

Akar'ın gönderdiği mektupta dikkat çeken detaylar.
Mursi için gıyabi cenaze namazı

Mursi için gıyabi cenaze namazı

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, gıyabi cenaze namazını kıldırdı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.