Gündem Bakan Varank TOGG fabrikasında işçilerle iftar yaptı

Bakan Varank TOGG fabrikasında işçilerle iftar yaptı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TOGG'un Gemlik'te bulunan tesislerinde işçilerle birlikte iftar yaptı. Bakan Varank, fikri ve sınai mülkiyet hakları tamamen Türkiye'ye ait olan TOGG'un, Türkiye'ye çağ atlatacak proje olduğunu belirterek, "Türkiye'nin otomobili, bir işaret fişeği; endüstrimizi değiştirecek, tedarikçilerimizi dönüştürecek bir proje" dedi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi DHA
Bakan Varank TOGG fabrikasında işçilerle iftar yaptı
Bakan Varank TOGG fabrikasında.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Bakan Varank, 2023'ün ilk çeyreğinde satışa sunulması planlanan TOGG'un Gemlik'teki tesislerinde incelemelerde bulundu.

İncelemelerin ardından iftar vakti işçilerle birlikte sıraya giren Varank, karavanadan yemek alarak, 520 fabrika ve inşaat işçisiyle orucunu açtı.

Ziyaretiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Bakan Varank, "Gemlik'e gelmemizin sebebi, işçi kardeşlerimizle iftar etmekti. Gemlik'e gelmişken hem şirketin yönetim kurulu hem milletvekillerimiz, belediye başkanımız, il başkanımız, valimizle birlikte TOGG'un fabrikasını inceleme fırsatı bulduk, fabrikadaki iş ve süreçler nasıl gidiyor onlara baktık hem de montajı tamamlanan robotlarla ilgili bilgi aldık.

Türkiye’nin Otomobili Projesi, Türkiye’ye çağ atlatacak, otomotiv endüstrisindeki dönüşümü yakalayacak bir proje; endüstrideki dönüşümü yakalamak için TOGG büyük gayret gösteriyor. Bir yandan fabrikanın inşaatı devam ederken bir yandan da montaj hatlarının bağlantıları yapılıyor. Sıkı takvimde çalışıyorlar" dedi.

TOGG: En iyi 20 marka sıralamasında 6’ncı sırada yerimizi aldık
EKONOMİ
TOGG: En iyi 20 marka sıralamasında 6’ncı sırada yerimizi aldık


"Planlandığı şekilde devam ediyor"

Bakan Varank, bu sene 29 Ekim’de ilk seri üretim araçlarını banttan indirmeyi hedeflediklerini belirtip, "Bütün faaliyetler planlandığı şekilde devam ediyor. Bu fabrikada emeği olan, alın teri döken her bir kardeşimiz bizim için değerli. Evlerine ekmek götürüyorlar ama aynı zamanda Türkiye’nin geleceğinde söz sahibi olacak bir projede de çalışmış oluyorlar.

Fabrikanın inşaatında, üretim proseslerinde son teknolojiler kullanılıyor. Montaj hattında 208 robot kullanılacak. Avrupa’nın en temiz boyahanesi, Gemlik’te kuruluyor. Türkiye’nin Otomobili Projesi, planlandığı şekilde bizlere gurur verecek şekilde devam ediyor.

Türkiye’nin Otomobili Projesi, aslında Sayın Cumhurbaşkanı'mızın bir vizyon projesi. Sayın Cumhurbaşkanı'mızın, Türkiye’nin kendine ait bir markasının olmasını, fikri mülkiyet hakları Türkiye’de olan bir aracının olmasını çok önemsiyordu. 2018 yılından beri biz de bir önceki bakan arkadaşımızdan bayrağı teslim alarak en güzel şekilde bu projeyi çalışıyoruz" diye konuştu.

TOGG fabrikasında robotlar provalara başladı
EKONOMİ
TOGG fabrikasında robotlar provalara başladı

2030'a kadar beş model

2030’a kadar çeşitli segmentlerde 5 farklı modeli ile dünya yollarında olması hedeflenen TOGG, Gemlik’te 1,2 milyon metrekare alana kurulu tesiste üretilecek. Türkiye’nin Otomobili, ilk etapta yüzde 51 yerlilik oranına sahip olacak. Seri üretim başlangıcının ardından otomobilin yasal mevzuata uygunluğunun tespiti için homologasyon testlerine başlanacak. Testlerin ardından TOGG’un 2023’ün ilk çeyreğinde satışa çıkarılması planlanıyor.

Yerli otomobil TOGG nefes kesti: Eksi 40 derecede zorlu sınav
EKONOMİ
Yerli otomobil TOGG nefes kesti: Eksi 40 derecede zorlu sınav
Bakan Çavuşoğlu: Tel Aviv'e büyükelçi atıyoruz
Gündem

Bakan Çavuşoğlu: Tel Aviv'e büyükelçi atıyoruz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yaptığı açıklamada, Tel Aviv'e Büyükelçi atama kararı aldıklarını açıkladı. Filistin'in haklarının savunulmaya devam edileceğinin altını çizen Çavuşoğlu, "Büyükelçilerin atanması konusunda çalışmaları başlattık diye açıklama yapmıştık. İsrail’den de olumlu adım geldi. Türkiye olarak İsrail’e büyükelçi atama kararı aldık. Bundan sonra isimlerin belirlenmesi süreci başlıyor" ifadelerini kullandı.
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: Vakıf üniversitelerine kayıt yaptırmak isteyen öğrencilerimize destek verilecek
Gündem

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: Vakıf üniversitelerine kayıt yaptırmak isteyen öğrencilerimize destek verilecek

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: Bu yıl kontenjanlarındaki doluluk ve yerleştirme oranları dikkate alınarak vakıf üniversitelerinin öğrenim ücretleri konusunda kayıt yaptırmak isteyen öğrencilerimize imkanlar ölçüsünde destek verilmesi kararlaştırıldı.
Şafak Mahmutyazıcıoğlu cinayeti davasında ikinci perde: Olay esnasında vurulan şoför konuştu
Gündem

Şafak Mahmutyazıcıoğlu cinayeti davasında ikinci perde: Olay esnasında vurulan şoför konuştu

Bakırköy'de 27 Ocak'ta Beşiktaş'ın eski yöneticisi, sunucu Ece Erken'in eşi avukat Şafak Mahmutyazıcıoğlu'nun öldürülmesine ilişkin davanın ikinci gününde, olay günü Mahmutyazıcıoğlu'nun yanında olan şoförü Murat Bilmez konuştu. Şoför Bilmez, "Olay öncesinde Ece yenge Şafak Ağabeyi aradı. Şafak Ağabey de '10-15 dakikaya kalkarız' demişti. Olay esnasında da Kadir elini Şafak ağabeyinin omzuna attı. Şafak ağabey de küfürlü bir şekilde sanıkları kovdu. Kadir o esnada Şafak ağabeye sıktı" dedi. Duruşmada Celal Mahmutyazıcıoğlu'nun avukatı Murat Akyüzoğlu ise, "Maktul aynı zamanda benim yeğenimdir. Karşı taraf soruşturmanın doğru yürütülmediğini söylüyor. Benim yeğenim yerlerde sürüklenerek katledildi. Bütün dünya bunu izledi" diye konuştu. Mahkeme duruşmayı yarına erteledi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.