Gündem İthal teröristler

İthal teröristler

IŞİD'in Kobani saldırılarını bahane ederek Türkiye sokaklarını yangın yerine çeviren terör yandaşlarının, eskisi gibi militan bulamayınca Suriye'den eylemci ithal ettiği belirlendi. İthal eylemciler, olaylarda yaralanıp devlet hastanelerine başvurunca tezgah ortaya çıktı

Cihat Arpacık Yeni Şafak
İthal teröristler
İthal teröristler
Kobani'deki IŞİD saldırılarını bahane ederek Türkiye'yi karıştırmak isteyen karanlık odaklar IŞİD katliamından kaçarak Türkiye'ye gelen Kobanilileri eylemlerde ön safa sürdü. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın çağrısıyla 6-7 Ekim günlerinde sokaklara inen ve terör estiren PKK yandaşlarının çıkardıkları olaylarda 41 kişi hayatını kaybetmişti.

SAYILARI 300'DEN FAZLA

Vahşi linç olaylarının da yaşandoğı eylemlerde çok sayıda kamu kurumu, araç ve yağma yaşandı. Eylemlerin ardından kapsamlı soruşturmalar başlatan güvenlik birimleri sadece Diyarbakır'da 70'in üzerinde Suriyelinin eylemlerde ön safa itildiğini tespit etti. Bu sayı tüm Doğu ve Güneydoğu şehirleride 300'den fazla.

TÜRKİYE'DE TEDAVİ OLDUMLAR

IŞİD'in Kobani saldırılarından kaçarak özellikle Diyarbakır ve Mardin'de kamu kurumları, polisler ve sivillere yönelik saldırılarda rol alan Kobanililerden bazıları polislerle girdiği çatışmalarda yaralanarak devlet hastanelerinde tedavi oldu. Soruşturma raporlarına yansıyan bilgilere göre bu isimler Kobani'den Türkiye'ye kadın kılığında girdi. Sadece Diyarbakır'daki eylemlerde 70 Kobanili militan çeşitli yerlerinden yaralanarak hastanelerde tedavi oldular. Diyarbakır'da yaralanan Seyda Hemo (24), Narin Şeği (24), Abdullah Kobani (21) ve Arama Adem (28) bunlardan bir kaçı.

24 AİLEYİ DİRİ DİRİ YAKACAKLARDI

Özellikle Mardin'in Kızıltepe ilçesindeki eylemlerde Kobanili PKK militanlarının sayıca fazla olduğu ortaya çıkarıldı. PKK tarafından en öne itilen Kobanililer, PKK muhalifi esnaf ve vatandaşlara yönelik düzenlenen saldırılarda bulundu. Bu eylemlerde Ak Parti ilçe binası, Hüda Par ilçe teşkilatı, İmam-Hatip lisesi, bankalar ile onlarca iş yeri yakılarak yağmalandı. Yağmalanan iş yerleri arasında av tüfeğü ve mermi satan bir iş yeri bulunuyor.

SİZİN AİLELERİNİZ DAHA MI DEĞERLİ

Kızıltepe'de 24 ailenin yaşadığı 8 katlı bir bina da ateşe verilmek istendi. Saldırıda bulunan vandallar, 'Sizin aileler Kobani'dekilerden daha mı değerli diye' bağırdı. Vatandaşların araya girmesiyle binanın yakılması önlendi. Eğer başarılı olsaydı, caniler büyük bir katliama imza atacaktı.

Yabancılar ön saftaydı

Emniyete ifade veren mağdurlar, çok sayıda saldırganın yabancı olduğunu söyledi. Güvenlik birimleri, çözüm süreciyle birlikte oluşan 'bahar havası'nın bozulmak istendiğini vurguladı. Örgütün bölgede eskisi kadar sokak militanı bulmakta zorluk çektiğini kaydeden kaynaklar, 6-7 Ekim'deki olaylarda çok sayıda Suriyeli uyruklunun ön saflarda kullanıldığını aktardı.

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.