Gündem Okuma yazmaoranı yüzde yüz olacak

Okuma yazma oranı yüzde yüz olacak

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, AK Parti iktidarıyla 15 yaş üzeri okuma yazma oranının yüzde 85'ten yüzde 96'ya çıktığını söyledi. Yılmaz, 2 milyon 400 bine yakın vatandaşın okuma yazma bilmediğini belirterek, "Şimdi yeni bir seferberlik başlattık. Bu yıl içerisinde okuma yazma bilmeyenlerin oranını sıfırlayacağız" diye konuştu.

Ahmet Fatih Erturan Yeni Şafak
Bakan İsmet Yılmaz Şırnak Cizre’de 7 liseden oluşan Okullar Bölgesi’nde incelemelerde bulundu, öğrencilerle sohbet etti.
Bakan İsmet Yılmaz Şırnak Cizre’de 7 liseden oluşan Okullar Bölgesi’nde incelemelerde bulundu, öğrencilerle sohbet etti.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz çeşitli görüşmeler için geldiği Şırnak'ın Cizre ilçesinde okul idarecileri ve öğretmenlerle bir araya geldi. Burada konuşan Yılmaz, eğitime her şeyi daha iyi yapmanın ilk aşamasının, bu alana kaynak ayırmaktan geçtiğine işaret ederek, Türkiye'de eğitimde sağlanan kalitenin altyapı sorunlarının çözülmesi sayesinde gerçekleştiğini kaydetti.

282 BİN YENİ DERSLİK

Türkiye'nin milli gelirinin yüzde 6.2'sini eğitime ayırdığını ve bu sayede hedefin önüne geçildiğini hatırlatan Yılmaz, şunları aktardı: "Eskiden hükumetin bütçesinden en fazla kaynağı savunmaya ve sağlığa ayrılır, eğitim üçüncü sırada gelirdi. Şimdi eğitim birinci sırada, bununla derslik yaptık. Çünkü kaliteli bir eğitim için derslik başına düşen öğrenci sayısının makul halde olması lazım. Türkiye'de biz geldiğimizde derslik başına düşen öğrenci sayısı 36 'idi, bugün 24'e düştü. 282 binin üzerinde yeni derslik yaptık, yeni okullar yaptık. Derslik başına düşen öğrenci sayısı Şırnak'ta da 30'un altında Allah nasip ederse önümüzdeki dönemde yapılan okullarımız bittiğinde derslik başına düşen öğrenci sayısı çok daha azalacak."

25 BİN ÖĞRETMEN GÖREVE BAŞLAYACAK

Kaliteli bir eğitim için öğretmen başına düşen öğrenci sayısının da azaltılması gerektiğini dile getiren Yılmaz, şöyle konuştu: "Bir milyonun üzerinde öğretmenimiz vardı ama bizim dönemimizde 584 bin öğretmen ataması yaptık. Şimdi de 20 bin öğretmenizin mülakatı başladı, 5 bin öğretmenimizin mülakatını da haziran ayında başlatacağız. Dolayısıyla 25 bin öğretmenimizi eğitim ailemizle buluşturacağız."

YÜZDE 85'TEN 96'YA ÇIKTI

Bakan Yılmaz, AK Parti iktidarıyla ortalama eğitim süresinin 5,5 yıldan 8 yıla, 15 yaş üzeri okuma yazma oranının yüzde 85'ten yüzde 96'ya çıktığını aktararak, "2 milyon 400 bine yakın vatandaşımızın okuma yazma bilmediği İstatistik Kurumu tarafından bize bildirildi. Şimdi yeni bir seferberlik başlattık. 4'te biri şu an da eğitimde. Bu yıl içerisinde okuma yazma bilmeyenlerin oranını sıfırlayacağız" diye konuştu.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.