GündemYPG Münbiçten çekiliyor

Terör örgütü PKK/PYD-YPG’nin Suriye topraklarından çekilecek

YPG Münbiç’ten çekiliyor

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD ve Türkiye’nin Münbiç konusunda anlaştığını ve PKK/PYD-YPG’nin Suriye topraklarından çekileceğini söyledi.

Ahmet Fatih ErturanYeni Şafak
​Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu
​Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu

Washington’da Türkiye ve ABD heyetleri bir araya gelerek Münbiç’i ve Suriye’yi görüştü. Toplantı hakkında Rusya’da değerlendirmede bulunan Çavuşoğlu, Münbiç’te uygulanacak modelin Fırat’ın doğusundaki tüm yerler için geçerli olduğunu belirterek, “ABD ile anlaşmamız lazım, 19 Mart’taki toplantıda yol haritası net bir şekilde, takvim dahil her şey net olacak” dedi. Çavuşoğlu sözlerine şöyle devam etti: “Suriye’de Kürtler olacak ama YPG olmayacak. YPG'nin çekildiği yerlerde ABD ve Türk askerleri olacak ve YPG’nin çekilmesine nezaret edeceğiz, buranın güvenliğini ABD ve Türkiye sağlayacak. YPG’nin gitmemesi durumunda Münbiç’e ve aynı şekilde Fırat’ın doğusuna operasyon yapılacak.”

TAKİP EDECEĞİZ

Çavuşoğlu, “YPG’ye verilen silahların geri toplanması konusunu da gözlemleyeceğiz alınarak mı gönderildi, alınmayarak mı gönderildi. Biliyoruz ki hepsini alamayacağız. Bazıları eskimiş, bazıları kayıp” diye konuştu. Öte yandan Çavuşoğlu bugün Moskova’da Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile bir araya gelecek.

Seçim ittifakı kabul edildi
GÜNDEM
Seçim ittifakı kabul edildi

Oda TV yazarı eski Amiral'den PKK'lılara güzelleme: Onlar da Müslüman
Gündem

Oda TV yazarı eski Amiral'den PKK'lılara güzelleme: Onlar da Müslüman

2008 - 2010 yılları arasında Deniz Harp Okulu Komutanlığı görevi yapan Oda TV Yazarı eski Tuğamiral Türker Ertürk’ün yazdıkları kan dondurdu. Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın "Vatan, millet, din ve bayrak uğruna hayatlarını seve seve feda eden kahraman şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, kendilerini minnetle yâd ediyoruz…" ifadesini hazmedemeyen Ertürk, Akar’ın “din uğruna” ifadelerine muhalefet edeyim derken içindeki İslam hazımsızlığını da ortaya çıkardı. Oda TV yazarı eski Tuğamiral Türker Ertürk bununla da kalmadı, “Karşımızda bize direnç gösterenler de toprak bütünlüğümüze tehdit teşkil edenler de Müslüman” diyerek Marksist örgüt PKK'lıları da Müslüman ilan etti.
Metrobüste herkesi şoke eden yolcu
Gündem

Metrobüste herkesi şoke eden yolcu

Geçtiğimiz günlerde Yenibosna durağından Metrobüse binen bir kadın yolcu giyim tarzı ile herkesi şoke etti. Kadın yolcu son zamanlarda trend olan 'cosplay' olduğu iddia edildi.
Kayıp polis bulunamadı
Gündem

Kayıp polis bulunamadı

Polis aracının dereye devrilmesi sonucu kaybolan Mehmet Ayan hala bulunamadı. 400’den fazla personelin katıldığı arama çalışmaları, dere suyunun bulanık olması sebebiyle güçlükle yapıldı.
Kısa mesafe gitmeyen taksiciye hapis istemi
Gündem

Kısa mesafe gitmeyen taksiciye hapis istemi

İstanbul'da bir taksici ile müşterisi arasında yaşanan 'kısa mesafe' kavgası yargıya taşındı. Taksici için 'birden fazla kişiyi tehdit' suçundan 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası isteniyor.
Eylem hazırlığındaki DEAŞ üyeleri kıskıvrak yakalandı
Gündem

Eylem hazırlığındaki DEAŞ üyeleri kıskıvrak yakalandı

İstanbul’da, eylem hazırlığında olduğu tespit edilen DEAŞ mensubu 13’ü yabancı uyruklu 14 şüpheli, belirlenen adreslere düzenlenen eş zamanlı operasyonlarla yakalandı. Şüphelilerle birlikte çok sayıda dijital materyal ve örgütsel doküman da ele geçirildi. Gözaltına alınan şahıslar ifadeleri alınmak üzere İstanbul Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.