Hayat Yargıtaydan emekli ikramiyesiyle ilgili emsal karar

Yargıtay'dan emekli ikramiyesiyle ilgili emsal karar

Emekli ikramiyesi alan Z. G. vefat edince alacaklı olan kamu kurumu emekli maaşına icra takibi başlattı. Mirasçıların emekli ikramiyesinin üzerindeki icra takibinin kalkması için açtığı davaya Yargıtay 7. Hukuk Dairesi, emsal bir karara imza attı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Diğer
Emekli ikramiyesine haciz konulur mu? Emekli ikramiyesine icra takibi başlatılır mı? Emekli ikramiyesi mirasçılara nasıl devredilir?
Arşiv

Edinilen bilgiye göre, vefat eden Z.G. isimli vatandaşın emekli ikramiyesi yasal mirasçılarına devredildi. Vefat eden Z.G.'den alacaklı olan kamu kurumu, emekli ikramiyesinin iadesi için icra takibi başlattı.

Mirasçıların itirazı üzerine takip durduruldu. Kamu kurumu bu kez 1. Sulh Hukuk Mahkemesi'ne müracaat etti. Davacı Kurum Avukatı, borçlu olan miras bırakan Z.G.’in mirasının en yakın yasal mirasçılarının tamamı tarafından 2. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin kararıyla reddedildiğini hatırlattı.

Mirasçıların avukatı, davacının alacağını takip ettiği icra dosyasında haciz konulan murisin emekli ikramiyesi ve maaşının terekeye (ölen ya da gaipliğine karar verilen kişilerin mal varlığı, hak ve borçlarının tümüne verilen ad) dahil olmadığını belirterek, mirasçılara ait olduğunun tespitini ve terekenin bu şekilde tasfiyesini savundu. Mahkeme; iflasın kapanmasına hükmetti. Karar, mirasçıların avukatı tarafından; emekli ikramiyesi ve maaşının terekeye dahil olmadığı gerekçesiyle temyiz edildi.

Yargıtay'dan emsal karar

Emsal nitelikte bir karara imza atan Yargıtay 7. Hukuk Dairesi, emekli ikramiyesinin mirasçılar tarafından alınmasını yerinde buldu. Yüksek Mahkeme; vefat edenin emekli ikramiyesinin kanun gereği hak sahibi mirasçılara ait olduğunu, tereke (mal varlığı) çerçevesine dahil edilemeyeceğine hükmetti.

Kararda; ölenin en yakın yasal mirasçılarının tamamı tarafından reddolunan mirasın sulh mahkemesince iflas hükümlerine göre tasfiye edildiği hatırlatıldı. Tasfiye sonunda arta kalan değerler, mirası reddetmemişler gibi hak sahiplerine verileceğinin vurgulandığı kararda, "5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanununun 89/10. maddesinde, Sosyal Güvenlik Kurumunca tahakkuk ettirilmiş veya ettirilecek emekli ikramiyelerini almadan ölenler ile ölüm tarihinde aylığa müstahak dul ve yetim bırakmadan ölen iştirakçilerin ikramiyelerinin kanuni mirasçılarına ödeneceği düzenlenmiştir.

Emekli Sandığınca yapılan toptan ödeme, mirasçılara ait olduğu için terekeye eklenmez, Kanun gereği mirasçılara verilen bir para olduğu için tenkis davasına konu teşkil etmez. Somut olayda, miras bırakan Z.G. 02.06.2011 tarihinde vefat etmiş, en yakın yasal mirasçıların tamamı tarafından miras reddolunmuştur.

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı'nın yazısında belirtildiği üzere, Z.G.’e kamu emeklisi olması nedeniyle 40 bin lira emekli ikramiyesi tahakkuk ettirilmiştir. Mahkemece, emekli ikramiyesinin Kanun gereği hak sahibi mirasçılara ait olmasına karşın tereke çerçevesine dahil edilerek tasfiyeye tabi tutulmuş olması doğru görülmemiş ve hükmün bu nedenlerle bozulması gerekmiştir" denildi.

Emekli Bayram ikramiyesi ne kadar olacak?
ÖZGÜN
Emekli Bayram ikramiyesi ne kadar olacak?

13,5 milyon emekliye veriliyor: İkinci bayram ikramiyesinin tarihi belli oldu
FOTOĞRAF 10
Title
Hükümet, 30 Nisan 2018’de emeklilere, dul ve yetimlerine her yıl iki dini bayram öncesi 1000’er lira ikramiye verilmesini kararlaştırmıştı.
Title
Ödemeler o tarihten beri aralıksız devam ediyor.
Title
Yaklaşık 13.5 milyon emekli, dul ve yetim için ek gelir niteliğinde olan ikramiye geçen yıl enflasyona yakın bir oranda artırılarak 1100 liraya çıkarılmıştı.
Title
Ramazan Bayramı’ndan önce ikramiyeler hesaplara yatmıştı.
Title
Temmuzda zamla birlikte Kurban Bayramı ikramiyesi de yatacak.
Title
Kurban Bayramı 9 Temmuz’da. Bayram ikramiyesinin 4-8 Temmuz tarihlerinde emeklilerin hesabına geçmesi bekleniyor.
Title
Bu tarihler ayrıca ilan edilecek. Bayram ikramiyesinin güncellenebileceği zaman zaman gündeme geliyor ama henüz bu konuda alınmış bir karar bulunmuyor.
Title
Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) emekli aylığı, yaşlılık aylığı, vazife malullüğü aylığı, malullük aylığı, ölüm aylığı ile sürekli iş göremezlik geliri ve ölüm geliri alanlar ile şehit yakınları, gaziler, muharip gaziler, güvenlik korucuları, şampiyon sporcular ve terörden zarar gören sivil vatandaşlar ile bu kişilerin hak sahipleri bayram ikramiyesi alacak.
Title
Öte yandan Bakan Bilgin yaptığı açıklamada emeklilere güzel haberi duyurdu.
Title
2.500 lira olan en düşük emekli aylığının yükseltileceğini açıklayan Çalışma ve Sosyal ve Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin şunları söyledi:<br><br>\"Temmuz ayında bir sürprizimiz olacak, en düşük emekli maaşı artacak. Detayları 1 Mayıs'ta açıklayacağım.\"
13,5 milyon emekliye veriliyor: İkinci bayram ikramiyesinin tarihi belli oldu
Ramazan Bayramı'ndan önce 13,5 milyon emeklinin hesabına ikramiyeler yatırılmıştı. Şimdi sırada Kurban Bayramı ikramiyesi var. 1100 liralık ikinci bayram ikramiyesi için de tarih belli oldu. Kurban Bayramı ikramiyelerinin temmuz ayının ilk haftası hesaplara yatırılması öngörülüyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.