HayatZamanı geçirilen kızamık aşısı felce neden olabiliyor

Zamanı geçirilen kızamık aşısı felce neden olabiliyor

Çocuklarda aşının önemi vurgulayan uzmanlar,

zamanı geçirilen kızamık aşısının SSPE hastalığına yol açtığını söylüyor. SSPE hastalığı, kızamık virüsünün beyin omurilik sıvısına karışmasıyla beyne yerleşen virüs nedeniyle çocuklarda ortaya çıkan ve ağır seyreden bir hastalıktır. Ölümle sonuçlanabiliyor.

Haber MerkeziAA
SSPE hastalığı, aşılanmamış, aşılandığı halde yeterli bağışıklık düzeyine ulaşmamış veya aşılanmadan önce kızamık geçiren çocuklarda ortaya çıkan ve ağır seyreden bir hastalıktır. Ölümle sonuçlanabiliyor.
SSPE hastalığı, aşılanmamış, aşılandığı halde yeterli bağışıklık düzeyine ulaşmamış veya aşılanmadan önce kızamık geçiren çocuklarda ortaya çıkan ve ağır seyreden bir hastalıktır. Ölümle sonuçlanabiliyor.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Alper Özkılıç çocuklarda aşının önemi ve SSPE hastalığı ile ilgili bilgi verdi. Özkılıç, “Zamanı geçirilen kızamık aşısı felce neden olabiliyor” dedi.
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Alper Özkılıç çocuklarda aşının önemi ve SSPE hastalığı ile ilgili bilgi verdi. Özkılıç, “SSPE hastalığına, kızamık virüsünün beyin omurilik sıvısına karışmasıyla beyne yerleşen virüs neden oluyor. Aşılanmamış, aşılandığı halde yeterli bağışıklık düzeyine ulaşmamış veya aşılanmadan önce kızamık geçiren çocuklarda ortaya çıkan ve ağır seyreden bir hastalıktır. Çocuklarda geçirilen kızamığın ağır ya da hafif olması SSPE oluşumu riskini etkilemez. Hatta döküntü olmadan (gizli) geçirilmiş kızamıklardan sonra da çocuklar SSPE olabilir. Kızamıkların yüzde 20’ye varan bir oranı döküntü olmadan seyretmekte ve tanı almamaktadır” dedi.
“Kızamık hastalığına bağlı gelişen SSPE, kızamık aşısının yaygın olarak yapılması ile ortadan kalkması beklenen bir hastalıktır” diyen Özkılıç, “SSPE özellikle çocuklarda, nadir de olsa yetişkinlerde görülebilen bir hastalıktır. Ülkemizde daha çok Güneydoğu Anadolu Bölgesinde rastlanan bu hastalık, erkek çocuklarında kız çocuklarına nazaran daha sık rastlanmaktadır. Genellikle kırsal bölgelerdeki erkeklerde, virüs hastalığın bitiminden sonraki 10 yıl içinde tekrar aktif hale geliyor ve beyinde büyük tahribata yol açıyor” diye konuştu.

SSPE hastalığının nedenleri

Özkılıç SSPE hastalığıyla ilgili şu bilgileri paylaştı: "SSPE’nin nedeni tam olarak bilinemezken başlıca nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

1987-1998 yılları kızamık aşısının 12. Ve 15. Aylarında yapılan aşının 9. Aya çekilmesinden dolayı, bu yıllar arasında kızamık vakalarının çok olduğu görülmüştür. Bazı uzman hekimlerin uyarısına rağmen 2. Doza geçilmemiştir. Kısaca bu dönemlerde tek doz aşı yapılmasından dolayı SSPE hastalığı artmıştır. Aşıların bayat olmasından. Aşıların yanlış vurulmasından. Anne antikorlarının 9.aya kadar korumaması ve bu sürede kızamık geçirmesi ya da tam tersi anne antikorlarının yüksek olması aşı yapıldığında anne antikorlarının güçlü gelmesi. Aşı 9. ayda yapılırsa yüzde 85 koruyucu özelliğe sahip buda yüzde 15 SSPE hastalığı ihtimali demektir”.

SSPE hastalığının belirtileri

Normal gelişimi olan bir çocukta birkaç hafta veya birkaç ay içinde gelişen; yürümede bozulma, unutkanlık, konuşmada bozulma, davranış değişikliği, başın öne doğru düşmesi ya da vücutta gevşeme, silkinme şeklinde çok kısa süreli nöbetler en tanımlayıcı belirtilerdir. SSPE hastalığı ilerleyici bir hastalıktır. Ancak bazı hastalarda (yaklaşık 10 hastadan birinde) ilerlemenin olmaması, hastalıkta duraklama hatta kendiliğinden iyileşmenin görülmesi mümkündür.

Başlangıç bulguları hafıza kaybı, irritabilite (uyarılara yanıt vermeden görülen bozukluklar), nöbetler, istemsiz kas hareketleri veya davranış değişiklikleridir.
SSPE hastalığının ilerlemesi 4 aşamada meydana geliyor;
Birinci Dönem: Unutkanlık, sinirlilik
İkinci Dönem: Sıçramalar başlıyor. Tek başına yemek yiyemiyor.
Üçüncü Dönem: Hasta yatağa bağımlı hale geliyor. Burundan sıvıyla besleniyor.
Dördüncü Dönem: Komaya giriyor. Yıllarca sürebilecek koma ölümle sonuçlanıyor".
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Alper Özkılıç son olarak, “Tıbben kesin tedavisi olmayan bu hastalığın, sadece virüsün yayılmasını geciktiren ilaçlarla seyri yavaşlatılabilir. Hastalık en erken 6 hafta içinde ölüme neden olur. Hastaların çoğu 10-12 ayda ölüyor” dedi.

Düşük yapanlarda vitamin eksikliği
HAYAT
Düşük yapanlarda vitamin eksikliği

2 yaşın altındaki çocuklara çizgi film seyrettirmeyin
HAYAT
2 yaşın altındaki çocuklara çizgi film seyrettirmeyin

Çocuğunuz altını ıslatıyorsa irsi olabilir
HAYAT
Çocuğunuz altını ıslatıyorsa irsi olabilir

Çocuklarda diş çürüklerine karşı peynir önerisi
HAYAT
Çocuklarda diş çürüklerine karşı peynir önerisi

Akdeniz'den vuracaktık
Dünya

Akdeniz'den vuracaktık

Zeytin Dalı Harekatı sürerken Doğu Akdeniz’deki savaş gemilerinin Afrin’de teröristleri vurmak için emir beklediği ortaya çıktı. 140 kilometre menzilli Harpoon füzeleri Afrin’e kilitlendi. Havada SİHA ve F-16’lar, karada Mehmetçik ve ÖSO 58. günde büyük bir zafer kazanınca donanmaya gerek kalmadı.
Gheorghe Hagi Viitorul'dan kesin olarak ayrılıyor
Spor

Gheorghe Hagi Viitorul'dan kesin olarak ayrılıyor

Gheorghe Hagi, sahibi ve teknik direktörü olduğu Viitorul Constanta kulübünden kesin olarak ayrılıyor. Hagi'nin kulübünü gelecek yıldan itibaren Rumen teknik adam Costel Galca'nın çalıştıracağı iddia edildi.
4 yıl önce 239 kişiyle kaybolan uçak hakkında önemli iddia!
Dünya

4 yıl önce 239 kişiyle kaybolan uçak hakkında önemli iddia!

Avustralyalı makine mühendisi Peter McMahon, 8 Mart 2014'te kaybolan Malezya Havayolları'nın uçağını bulduğunu ileri sürdü. Konuyla alakalı dört Amerikalı uzmanın da Avustralya'ya geldiğini belirten McMahon, uçağın kokpitinde kurşun izleri bulunduğunu ve enkazın bu nedenle dünyanın gözlerinden uzak tutulduğunu da söyledi.
Facebook’u sil kampanyası büyüyor
Teknoloji

Facebook’u sil kampanyası büyüyor

50 milyon kullanıcının hesap bilgilerini usulsüz şekilde sattığı ortaya çıkan sosyal medya devi Facebook’u protesto eden kullanıcılar “Facebook’u sil” kampanyası başlattı.
Neden bırakıp kaçtılar?
Gündem

Neden bırakıp kaçtılar?

Zeytin Dalı Harekatı kapsamından geçtiğimiz gün Afrin’in terörist gruplardan arındırılmasının ardından ilçe merkezinde güvenlik güçlerinin geniş çaplı arama-tarama faaliyetleri devam ediyor. İlçe merkezine ilerleyişte çok sayıda tünel ve mühimmat ele geçiren TSK-ÖSO unsurları NATO standartlarında dev mühimmat depoları buldu. Uzmanlara göre, teröristlerin aralarında TOW füzelerinden SUV-23’lere, doçkalardan arazi mayınlarına kadar her türlü mühimmatı bırakıp kaçmalarında farklı dinamikler etkin.