Ramazan Epilasyon yaptırmak orucu bozar mı?
  • İMSAK 00:00
  • GÜNEŞ 00:00
  • ÖĞLE 00:00
  • İKİNDİ 00:00
  • AKŞAM 00:00
  • YATSI 00:00
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
İMSAKİYE 2018

Epilasyon yaptırmak orucu bozar mı?

Epilasyon yaptırmak orucu bozar mı?

Ramazan ayı ile birlikte merak edilen onlarca soru var. Oruç tutan vatandaşların sorularına yanıt veren Diyanet, bu kez “Epilasyon yaptırmak orucu bozar mı?” sorusuna açıklık getirdi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Diyanet, Epilasyon yaptırmanın oruca mani olmadığını söyledi. İşte detaylar.
Diyanet, Epilasyon yaptırmanın oruca mani olmadığını söyledi. İşte detaylar.

Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı Din İşleri Yüksek Kurulu, Ramazan ayı sebebiyle orucu bozan ve bozmayan şeyler konusunda merak edilenleri cevaplamaya devam ediyor. Özellikle kadınların merak ettiği “Ağda veya Epilasyon yaptırmak orucu bozar mı?” sorusuyla ilgili şunları söyledi:

  • Vücuttaki kılların hangi yolla olursa olsun alınması orucu bozmaz. Çünkü oruç, bir şey yemek, içmek ve cinsel ilişkide bulunmaktan dolayı bozulur. Kıl almak veya aldırmak bunların kapsamında olmadığından orucu bozmaz.
  • Burada şu husus da belirtilmelidir ki, kadının erkeğe karşı avret mahalli eller, ayaklar ve yüzü hariç tüm bedenidir. Kadının kadına karşı avret mahalli, diz kapağı ile göbek arasıdır. Zaruret ve ihtiyaç olmadan bu yerlerin dışındaki bölgelerin başka kadınlara veya erkeklere gösterilmesi caiz değildir. Bu itibarla ağda veya lazerle epilasyon yaptırmak isteyen kişinin, erkek olsun kadın olsun yabancı bir kişiye avret mahallini açması helal olmadığı gibi, bu işlemi uygulayan kişinin de bu kısma bakması ve dokunması helal değildir (Merğînânî, el-Hidâye, VII, 187,194-195).

Orucu bozan şeylerin neler olduğundan kısaca bahsetmek gerekirse:

Orucun temel unsuru, yeme, içme ve cinsel ilişkiden uzak durmak, nefsi bunlardan mahrum bırakmak olduğu için, oruçlu iken bunlar ve bu anlama gelecek davranışlar orucu bozar. Yemek ve içmek, yenilip içilmesi mûtat olan her şeyi kapsamı içine alır. Sigara, nargile gibi keyif veren tütün kökenli dumanlı maddeler ile uyuşturucular ve tiryakilik gereği alınan tüm maddeler oruç yasakları kapsamına girer (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, III, 386-387). Her ne sebeple olursa olsun, ağızdan alınan ilaçlar da aynı hükme tabidir.

Makyaj yapmak ve saç boyamak orucu bozar mı?
RAMAZAN
Makyaj yapmak ve saç boyamak orucu bozar mı?

Serum orucu bozar mı?
RAMAZAN
Serum orucu bozar mı?

Orucu bozan şeyler nelerdir?
RAMAZAN
Orucu bozan şeyler nelerdir?

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.